Anasayfaya Git!

Go Back   Balık Avı ve Amatör Balıkçılık Olta Malzemeleri Misinalar

Uyarılar

HEM KENDİ SAĞLIĞIN HEM DE AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN EVDE KAL, SAĞLIKLI KAL

Misinalar Hangi balığa ne tür misina kullanmak gerekir, hangi kalınlıkta kullanmak gerekir. Renk tercihi önemli mi? Hepsi İçeride...

Seçenekler Stil
Alt 21.03.12, 12:55   #1
ereneren
Üye

Üye Adı: eren oyar
Memleket:ankara
Kan Grubu: A Rh (-)
En İyi Avı: 40 kg orkinos
Referans:
ereneren is on a distinguished road
ip misina hakkında detay

ip misina hakkında detaylı araştırma yapmış arkadaşlar var mı acaba öğrenmek istediğim bir konu var. Şöyle ki bu ip misinanın üretildiği ham maddelerin yaklaşık ömrü 5 yıl ile sınırlı imiş ayrıca direk gün ışığına maruz kalırsa da 3 yıl gibi bir vitrin ömrü varmış. Abilerim sormak istediğim bu konu ne derece doğrudur öğrenmek istiyorum çünkü vitrin malzemelerinin saklama koşullarını bilmeden malzeme almak bu durumda biraz boşa para sarfiyatı anlamına geliyor. Paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Facebook'ta Paylaş
ereneren isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.03.12, 13:22   #2
mehmetakyurek
Üye

mehmetakyurek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Mehmet AKYÜREK
Memleket:İSTANBUL - SAKARYA
Kan Grubu: A Rh (+)
En İyi Avı: Dernegim
Referans:
mehmetakyurek is on a distinguished road
Organik bileşimlerin hemen hepsi, UV ve Oksijen'e karşı zayıftır. İp misina da normal misina da organik kimya ürünü malzemelerdir. Bunların belli bir raf ömrü, hem de güneş altında kısalan bir kullanım süresi vardır. İp ya da Monofilament farketmez. Hepsi zamanla bozulacaktır.
Ömrü artırmak, kullanım ortamında güneşten korumak, kullanılmadığı uzun süreli kış stoklamasında da oksijenle temasını azaltmakla mümkündür. Kış öncesi misinalarınızın üzerine 4-5 kat aluminyum folyo, sonra 4-5 kat stretch film sararsanız, sezona taptaze yıpranmamış şekilde ulaşırlar. Bu da total kullanma sürenizi 2 katına çıkarır..

Tabi bu konuda esas mesele tamamen farklıdır. Güneş bozmasa, oksijen zayıflatmasa bile, oltanızın porselenlerine ve makaraya sürtünme, su altında ilişkenleri sıyırarak geçme gibi durumlar monofilamenti de ipi de 5 seneden çok evvel yıpratacaktır. Sonsuz güneş ve oksijen dayanımı olsa bile bir ipi 3 seneden fazla kullanmamak lazım.

mehmetakyurek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.03.12, 17:48   #3
Musa ERCİYAS

Musa ERCİYAS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Musa ERCİYAS
Memleket:Ankara' nın Dikmen' i
Kan Grubu: B Rh (+)
En İyi Avı: OLTACILARDER Dostluğu
Referans:
Musa ERCİYAS will become famous soon enoughMusa ERCİYAS will become famous soon enough
Eren kardeşim ne yaparsan yap misinanın ömrü hep azalır.
Niçinmi güneş,su,toz v.s.En iyisi her yıl degiştirmek yoksa büyük bi balık gelir kaçırırsın eren..Misina benim bildigim kadarıyla sarf malzeme.Saygılar..Adındanda anlaşıldıgı gibi sarf olur kopar eskir v.s..

Musa ERCİYAS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.03.12, 20:08   #4
Turna
Üye

Turna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: F.Mehmet KORAY
Memleket:ANKARA
Kan Grubu: 0 Rh (+)
En İyi Avı:
Referans:
Turna will become famous soon enoughTurna will become famous soon enough
Tamamen kullanıma bağlı, bana göre, ben her sene alt üst ediyorm, iki sene dayanıyor.

Turna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.03.12, 21:25   #5
Necat ÇETİNCEVİZ
Üye

Necat ÇETİNCEVİZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Necat ÇETİNCEVİZ
Memleket:ANKARA
Kan Grubu: AB Rh (+)
En İyi Avı: OLTACILARDER
Referans:
Necat ÇETİNCEVİZ is on a distinguished road
Eren kendin yazmışsın güneş alırsa 3 yıl raf ömrü diye. Düşünsene sadece güneşle raftaki ömrü bu. Birde sudaki yıpranmayı, gerilmeyi, sürtünmeyi düşün ömrü kendin biç.

Necat ÇETİNCEVİZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.03.12, 22:30   #6
Yasin ÖZTÜRK

Yasin ÖZTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Yasin Öztürk
Memleket:Kızılcahamam/ANKARA
Kan Grubu: AB Rh (+)
En İyi Avı: 1 metre sazan 2 metre turna 3 metre perch
Referans:
Yasin ÖZTÜRK is on a distinguished road
o zaman ipe o kadar para vermeyelim, mesela berkley 110 metre 80-90 lira ve en fazla tavsiye alan diğer misinalardan üstün bir misina, her sene ya da iki senede birdeğiştirdiğimizi düşünürseniz ortalama 3 makinanız olsun fazla masraflı olmazmı??? Veya daha uygun ve sağlam ip önerisi lazım ki iki senede bir değiştirelim?

Yasin ÖZTÜRK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.03.12, 22:35   #7
ereneren
Üye

Referans:
sanırım en iyisi her sene ters yüz edip ertesi senede kullanmak ve sonra doğru imha sanırım bu ip misina olayı biraz daha gelişse iyi olacak . paylaşımlarınız ve fikirleriniz için teşekkür ederim keyifli paylaşımlar hayırlı akşamlar

Alt 21.03.12, 23:10   #8
kulekreis
Üye

kulekreis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Hasan Hüseyin Külek
Memleket:İstanbul
En İyi Avı:
Referans:
kulekreis will become famous soon enoughkulekreis will become famous soon enough
Ne kadar zengin oltacı dostlarım varmış ta ben bilmiyormuşum. Beyler bende 20 yıllık kevlar misina var.
0.18 kalınlıkta takribi 500 metre falan kaldı. geçmiş yıllarda verdiğim bazı dostlarım hala kullanıyormuş.
Olta kamışlarımın birinde 250 metre sarılı zaman zaman kullanıyorum. sadece hafif bir tüylenme söz konusu. Kullandığım zamanlar dışında göneş görmez . Ağır takım tabir ettiğimiz el oltalarından birisinde 15 yıllık monoflament 0.50 misina var halen kullanıyorum. biraz sertleşmiş olması işime de geliyor Tekne içine sağım yaptığımda karışma ve düğüm olmuyor. Bilgilerinize.

kulekreis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22.03.12, 05:04   #9
mehteran
Üye

mehteran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Gürkan KOCAÇAY
Memleket:KÜTAHYA
Kan Grubu: 0 Rh (+)
En İyi Avı: Edindiğim dostlarım.
Referans:
mehteran will become famous soon enoughmehteran will become famous soon enough
Alıntı:
kulekreis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ne kadar zengin oltacı dostlarım varmış ta ben bilmiyormuşum. Beyler bende 20 yıllık kevlar misina var.
0.18 kalınlıkta takribi 500 metre falan kaldı. geçmiş yıllarda verdiğim bazı dostlarım hala kullanıyormuş.
Olta kamışlarımın birinde 250 metre sarılı zaman zaman kullanıyorum. sadece hafif bir tüylenme söz konusu. Kullandığım zamanlar dışında göneş görmez . Ağır takım tabir ettiğimiz el oltalarından birisinde 15 yıllık monoflament 0.50 misina var halen kullanıyorum. biraz sertleşmiş olması işime de geliyor Tekne içine sağım yaptığımda karışma ve düğüm olmuyor. Bilgilerinize.
Yattım yerlere gülmekten.. Senden daha iyi kim bilebilirki amcam...Engin tecrübelerinizden faydalandığımız için kendimi çok şanslı hissediyorum....

mehteran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22.03.12, 10:49   #10
ereneren
Üye

Referans:
hasan abi bu misinaları sadece deniz avında kullandın sanırım yoksa bende kaliteli misina alıyorum ama yorgünluk fazlasıyla hissediliyor verdiğiniz bilgiler içinde ayrıca teşekkür ederim

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Sponsorlar