Anasayfaya Git!

Go Back   Balık Avı ve Amatör Balıkçılık OLTACILAR.com' a HoşGeldiniz ............ İstek ve Öneriler

Uyarılar

HEM KENDİ SAĞLIĞIN HEM DE AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN EVDE KAL, SAĞLIKLI KAL

İstek ve Öneriler Forumumuz hakkındaki istek ve önerilerinizi buradan bize yazabilirsinizi.

Seçenekler Stil
Alt 04.03.12, 18:23   #1
Hakkı Sadık AKBULUT

Hakkı Sadık AKBULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Hakkı Sadık AKBULUT
Memleket:ANKARA
Kan Grubu: B Rh (+)
En İyi Avı: TURNA 80 CM
Referans:
Hakkı Sadık AKBULUT is on a distinguished road
Bot, Motor ve Akü

Öncelikle konuyla alakalı bir yer bulamadım en uygun yerin burası olacağını düşündüm. Eğer yanlış yere konuyu açtıysam taşınırsa sevinirim. Bu arada açtığım konuyla ilgili arama yaptım ama konuyla ilgili bişey bulamadım. Eğer varsa kusura bakmayın.

Bildiğiniz gibi turna sezonuna az kaldı ve hazırlıklara yavaş yavaş başladım. Arkadaşımla beraber ortak bir bot aldık motorda aldık. Eksik olarak akü kaldı. Benim sormak istediğim motora nasıl bir akü almalıyım. Araba akülerinin uygun olduğu söyleniyor ama ömrü kısa oluyor diyorlar. Jel akü diye bir şey çıkmış biraz araştırdım bu tür uygulamalara uygun bir aküymüş. Sizlerin tavsiyesi ne olur akü hakkında bunu merak ediyorum. Bana akü konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Facebook'ta Paylaş
Hakkı Sadık AKBULUT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.03.12, 18:42   #2
FIRAT

FIRAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: FIRAT OĞRU
Kan Grubu: 0 Rh (+)
En İyi Avı: TURNA
Referans:
FIRAT will become famous soon enoughFIRAT will become famous soon enough
Hakkı kardeşim aldığın bot ve motor hakkında bilgi verirsen daha iyi yardımcı olabiliriz hayırlı olsun saygılar

FIRAT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.03.12, 19:03   #3
Hakkı Sadık AKBULUT

Referans:
Bot : 360 cm remixon ahşap taban bot

Motor : Haibo ET54 12 volts

Aldığım bot ve motor bunlar

Hakkı Sadık AKBULUT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.03.12, 19:07   #4
erto

erto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Erol TOGAY
En İyi Avı: attım ağzına gitti boğazına
Referans:
erto will become famous soon enougherto will become famous soon enough
araba aküleri çok fazla gitmiyor,benimde aküye ihtiyacım var oto elektrikçiden geçen turnuvada bana bi tane jel akü buldu .6 saat te bitmedi ,3-4 saat daha giderdi anlayacağın.jel aküler çok pahalı,bot için alacağımız akünün 100 amper üzerinde olması lazım ,5-6 saat kullanım için(turnuvada mesela).

erto isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.03.12, 19:37   #5
mehteran
Üye

mehteran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Gürkan KOCAÇAY
Memleket:KÜTAHYA
En İyi Avı: Edindiğim dostlarım.
Referans:
mehteran will become famous soon enoughmehteran will become famous soon enough
Alıntı:
erto Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
araba aküleri çok fazla gitmiyor,benimde aküye ihtiyacım var oto elektrikçiden geçen turnuvada bana bi tane jel akü buldu .6 saat te bitmedi ,3-4 saat daha giderdi anlayacağın.jel aküler çok pahalı,bot için alacağımız akünün 100 amper üzerinde olması lazım ,5-6 saat kullanım için(turnuvada mesela).
Beni bile çektiydi beeee.

mehteran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.03.12, 19:40   #6
FIRAT

FIRAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: FIRAT OĞRU
En İyi Avı: TURNA
Referans:
FIRAT will become famous soon enoughFIRAT will become famous soon enough
Şimdi anlaşıldı kardeş senin amperi yüksek bir aküye birde yedek aküye ihtiyacın var jel akü bizim için gereksiz sana benim kullandığım deka marin 120 veya 182 amper akü lazım araç akülerinden daha iyidir emin olabilirsin yedek akü araç aküsüde olabilir 3.60 bot baya bir ağırdır kaç kişi bineceğinizde önemli yük arttıkça motorun itme gücü azalacaktır ve daha fazla akım çekecektir bu yüzden akün iyi olmalı.

FIRAT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.03.12, 19:40   #7
erto

erto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Erol TOGAY
En İyi Avı: attım ağzına gitti boğazına
Referans:
erto will become famous soon enougherto will become famous soon enough
Alıntı:
mehteran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Beni bile çektiydi beeee.
gene gel gene çekerim

erto isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 04.03.12, 19:49   #8
Hakkı Sadık AKBULUT

Referans:
Alıntı:
erto Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
teşekkür ederim

Alt 04.03.12, 19:50   #9
Hakkı Sadık AKBULUT

Referans:
Alıntı:
FIRAT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şimdi anlaşıldı kardeş senin amperi yüksek bir aküye birde yedek aküye ihtiyacın var jel akü bizim için gereksiz sana benim kullandığım deka marin 120 veya 182 amper akü lazım araç akülerinden daha iyidir emin olabilirsin yedek akü araç aküsüde olabilir 3.60 bot baya bir ağırdır kaç kişi bineceğinizde önemli yük arttıkça motorun itme gücü azalacaktır ve daha fazla akım çekecektir bu yüzden akün iyi olmalı.
Teşekkür ederim dediğiniz aküyü araştıracağım.Nerden alınır nasıl olur yardımcı olabilirmisiniz??

Alt 04.03.12, 20:12   #10
mehmetakyurek
Üye

mehmetakyurek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Mehmet AKYÜREK
Memleket:İSTANBUL - SAKARYA
Kan Grubu: A Rh (+)
En İyi Avı: Dernegim
Referans:
mehmetakyurek is on a distinguished road
(önceden benzer bir konuda şu şekilde yazmıştım)

36 lb elektrikli bir motor size yetecektir. Zaten en yüksek itişliyi de kullansanız 3-4 knot sürati geçemezsiniz (5-7 km/h)

Ama önemli olan, aküyü ve şarj mantığını bilmektir. Pek çok kere yazdım bunları. Aşağıda tekrar yazıyorum;

Aslında bu iş için DEEP CYCLE (derin deşarj) özelliği olan Akü kullanmak gerekiyor.

Çok çok önemli bir konu var lütfen dikkatle okuyun.

Kurşun asit aküler, NiCd ya da NiMH piller gibi değildir.. Yani şarj edilmeden önce kesinlikle sonuna kadar bitirilmemelidir. Zira eğer bir aküyü sadece birkaç kere tam olarak bitirirseniz, kapasitesinden ciddi miktarda kaybeder.. Yani artık %85-90 zamanla %70-75 kadar şarj tutar ve kısa sürede işi biter..

Bunun da sağlanmasının bir matematiği var.. Eğer kullanımınızda her seferde %75 deşarj ederseniz yani %75 ini kullanırsanız o akü 80-100 defa tekrar şarj edilip kullanılır. Ama %50-60 gibi deşarjdan sonra işiniz bitiyor ve tekrar şarja bağlanıyorsa 300 kere tekrar doldurup performanslı kullanırsınız.. Yani Nikel bazlı pillerin tersi geçerlidir. O piller her kullanımda tamamen bitirilirse daha verimli kullanılır..
Aküler ise asla sonuna kadar kullanılmamalı.

Bu durumda 1. Kural kullanım ihtiyacının üzerinde kapasitede akü almalısınız.

Motorunuz (36 lb ise) 100 AH bir aküyü tam hızda 2,5 saat civarında tüketir. Bu durumda intikal için size 2 saatin yetmesi lazım. Yoksa tam bitirmek zorunda kalırsınız.. 36 lık motorun 1 saatlik yüklü kullanımı için 33 Amper gerekir ama akü hesaplarken iç direnç yüzünden 40 hesaplamak lazım.. Yani her 1 saat ihtiyacınız için 40 Ah gerekiyor.. 2 saat gerekecekse 2x40 = 80 Ah.. ama tam bitirmeyeceğiz, bu durumda 100 -120 Ah arası akü alacaksınız.

Başta dediğim deep cycle akü burada önemli.. Deep cycle aküler tam olarak bitse de çok zarar görmez. (ama yine de bitirmemeli !!)

2.Kural..
Akü, av dönüşü hemen ama hemen şarja bağlanmalı. Ne kadar yorgun olursanız olun bunu yapacaksınız.. Yarım ya da bitik şekilde bekleyen akü felaket derecede zarar görür. Her saat önemlidir.

3. Kural: Akü sıcakta beklemeyecek!! yaz ya da kış güneş görmeyen, en soğuk yerde bekletin. Nemli ortamda durmayacak. Her 1-2 ayda bir kullanılmasa da şarja bağlanıp kendiliğinden kaybettiğini geri yükleyeceksiniz.

4.Kural: Akü değerinin maximum %20 si akımla şarj olacak. yani 120 Ah akü, 0,2x120 = 24 amper üzeri akımla şarj edilmeyecek. Aksi halde Zarar görür ömründen kaybeder.

5.Kural.: Akü şarj cihazınız kaliteli olacak. Bu konuda biraz uğraşacaksınız. Mümkünse değişken akımla şarj eden bir cihaz alacaksınız (bunu bulmak zor. iyi cihazlar pahalı, kötüleri ucuzdur.)

6.Kural: İyi şarj cihazları akü dolunca şarjı keser. Cihazınızda bu özellik yoksa fazla şarj etmemeye , şarjda unutmamaya dikkat edeceksiniz..

Gelelim tavsiyeye..

İyi bir hesap yapın.. Senede kaç kere balığa çıkıp bunu kullanacaksınız? bence en iyi 10-15'i geçmez. Bu durumda 6 senede 90 eder. Çok pahalı bir akü de alsanız iyi bakınca en fazla 5-6 sene gider. Ama ucuz bir araba aküsü dahi alsanız bakımla 4 sene rahatça gider. Tercih sizin. ucuz bir akü alıp iyi bakıp 4 sene kullanın 4 sene sonra yenisini alın. Pahalı akülerin 1 tanesinin parası ile 3 tane ucuz alınıyor. Bu durumda çok pahalı almak senede 10-15 av için o aküyü ve parayı ziyan etmek olur. Durduğu yerde de eskiyecek çünkü...

Son not. Aküyü taşımak için portatif tekerlekli çekçeklerden alın. Ayrıca sağlam bir çanta edinin ve saplarını güçlendirin.. Taşımak için çok iyi olur. Tecrübe ile söylüyorum...

mehmetakyurek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Sponsorlar