Anasayfaya Git!

Go Back   Balık Avı ve Amatör Balıkçılık OLTACILAR.com' a HoşGeldiniz ............ İstek ve Öneriler

Uyarılar

HEM KENDİ SAĞLIĞIN HEM DE AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN EVDE KAL, SAĞLIKLI KAL

İstek ve Öneriler Forumumuz hakkındaki istek ve önerilerinizi buradan bize yazabilirsinizi.

Seçenekler Stil
Alt 05.03.12, 14:52   #21
FIRAT

FIRAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: FIRAT OĞRU
Memleket:ANKARA
Kan Grubu: 0 Rh (+)
En İyi Avı: TURNA
Referans:
FIRAT will become famous soon enoughFIRAT will become famous soon enough
Alıntı:
hakkinen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Fırat bey şarj aleti içinde marka model verebilirseniz memnun olurum.

Bu arada bu tavsiye ettiğiniz aküyü Ankara'da bulma şansım varmı?
Ben şu anda üçüncü jarz aletini kullanıyorum daha önce aynı marka ve modelden iki tane kullandım ilki bozulduğu için yenisiyle değiştirdiler ama yine bir işe yaramadı ve en son minn kota 10 ah lik aldım geçen sene baya bi kullandım memnunum tavsiye ederim nerden aldığımı özeline yazarım ama sen yinede fiyat araştırması yap ve alacağın akünün üretim tarihine bak
çok eski olmasın saygılar

FIRAT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.03.12, 08:43   #22
Kamil Metin

Kamil Metin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Kamil METİN
Memleket:Ankara
Kan Grubu: A Rh (+)
En İyi Avı: turna ve sazan
Referans:
Kamil Metin will become famous soon enoughKamil Metin will become famous soon enough
Alıntı:
mehmetakyurek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben bilimsel gerçekliğini yazdım. O 182 Ah aküden 105 Ah bir araç aküsünden alacağınız verimden fazlasını alma şansınız yok. Onun adı starter akü. Deka marinin bu işe uygun birçok aküsü var. Marka anlamında yazmadım.. Akü tipi anlamında yazdım.

O firmanın bu işe çok uygun bir aküsü var. 180 Ah civarından bahsediyorsak olması gereken deka marin akü modeli

http://www.tekneyatshop.com/index.ph...el_Ak%FC_183Ah

budur. Ancak çok ağır. Bu sebeple 100 Ah civarında deka marin

http://www.tekneyatshop.com/index.ph...Jel_Ak%FC_98Ah

öneririm.

Starter aküler hafif oldukları için cazip görünüyor. Ancak onlar bir motorun marşının basılması ve sonra motor hemen çalışacağından direkt şarj edilmeye başlanması gereken ürünlerdir. Amacım zaten zor kazandığımız paranın boş yere yanlış ürüne gitmesini engellemektir.
Mehmet kardeşim benimde ilgimi çeken bir konu olduğu için konuyu baştan beri takip ediyorum, ben geçen yıl 90 ah bakımsız denen kuru akü aldım, akü,yü 6 saat bir fiil kullanabileceğimi söylediler ama azami 4 saat kullanabildim. açıkcası buda beni tatmin etmadi ve bir tanede 72 ah aldım, sonra düşümdüm iki akü taşımaktansa onları verip iyi bir akü almayı düşünüyordum ama şu an sizin yorumlarınızı izlediğimde biraz kafam karıştı açıkcası, yani elimdeki mevcut akülerimi boşunamı geri verdim diye düşünüyorum.ikinciside alacağım aküleri tekrar aynı akülerdenmi alsam bana öneriniz ne olur, bilgi ve paylaşımlarınız için teşekküler.

Konu Bülent YILMAZ tarafından (06.03.12 Saat 08:55 ) değiştirilmiştir. Sebep: Metin düzenlendi...
Kamil Metin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.03.12, 10:50   #23
shatin
Üye

shatin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Mert
Memleket:Edirne
En İyi Avı: :)
Referans:
shatin will become famous soon enoughshatin will become famous soon enough
ben bişey sormak istiyorm. akü şarz seviyesini gösteren bir cihaz nerden bulabilirim

shatin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.03.12, 12:05   #24
mehmetakyurek
Üye

mehmetakyurek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Mehmet AKYÜREK
Memleket:İSTANBUL - SAKARYA
En İyi Avı: Dernegim
Referans:
mehmetakyurek is on a distinguished road
Alıntı:
Kamil Metin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Mehmet kardeşim benimde ilgimi çeken bir konu olduğu için konuyu baştan beri takip ediyorum, ben geçen yıl 90 ah bakımsız denen kuru akü aldım, akü,yü 6 saat bir fiil kullanabileceğimi söylediler ama azami 4 saat kullanabildim. açıkcası buda beni tatmin etmadi ve bir tanede 72 ah aldım, sonra düşümdüm iki akü taşımaktansa onları verip iyi bir akü almayı düşünüyordum ama şu an sizin yorumlarınızı izlediğimde biraz kafam karıştı açıkcası, yani elimdeki mevcut akülerimi boşunamı geri verdim diye düşünüyorum.ikinciside alacağım aküleri tekrar aynı akülerdenmi alsam bana öneriniz ne olur, bilgi ve paylaşımlarınız için teşekküler.
Bir kere doğru şarj, sonuna kadar kullanıp bitirmeme ve şarjı tamamlanmamış şekilde bekletmeme ile ilgili mesajımda bahsettiğim kuralları doğru uygulamalısınız.
Starter akü haricinde alacağınız her akü doğru bakımla hemen hemen aynı performansı verecektir.
Şununla karıştırmayalım. Her gün kullanılan ve şarj edilen, bu sebeple senede 365 gün faaliyette olan bir elektrikli cihazla (elektrikli tekerlekli sandalye, golf arabası, elektrikli forklift vs) , bizim botlar farklı. Biz botları genelde kısa bir av mevsiminde senede 10-15 belki 20 kere kullanıyoruz..
Bu durumda şu ortaya çıkıyor.
Elimizdeki veriler:
1.Akünün verimli ömrünün hiç kullanılmasa da 4-6 sene olması;
2.Akünün bu süre içerisinde kaç kere kullanılıp şarj edileceği

Biz senede en fazla 20 kere kullansak 5 senede 100 çevrim yapacağız
Ama bir tekerlekli sandalye 1 senede 300 den fazla çevrim yapacak

Bu durmda bot için en ucuzundan bir akü (kuru, jel, bakımsız vs) bize yetecek. Zira akümüz 1000 kere doldurlmaya müsait de olsa balık avı için 1000 kereyi bitirmek 50 sene sürecek. Akü 5 senede kendiliğinden bozulacağı için. 1000 kere şarj olan pahalı bir aküye vereceğimiz paranın %90'ı ziyan olacak.!!

Bu durmda akmayan, orta kalite bir kuru bakımsız akü işimizi görecektir. Çok pahalı ürünlerin 4 te biri fiyata alırsınız aynı bütçe ile 16-20 sene akünüzü yenilersiniz.

Bir diğer prensip

Ben şahsen 1 tek ağır akü yerine 2 akü alıyorum.. Örneğin 1x120 yerine 2 x 72 Ah akü..Böylece kısa süre balığa gideceksem tekini alıyorum. Uzun süre ise 2 sini alıyorum ve 2 parça halinde daha kolay taşıyorum.
Burada eğer tek bir 120 yerine, 2 adet 60 aldığınızda, 2 aküyü de alacaksanız bunları botun 2 yanına yükleyip dengeli bir yükleme yapmış oluyor ve 2 aküyü paralel bağladığınızda iç dirençten kazanıp, her biri ile 2 şer saat gezeceğinize paralel bağlı olarak 4,5 saat gezebiliyorsunuz.

Bir 60 Ah aküden 25 A akım çekerseniz 1 saat 45 dakikada biter. Ama 2 adet 60Ah akü paralel bağlanırsa (seri değil! 24 Volt değil yani 12 volt + kutuplar ve - kutuplar birbirine bağlanmalı!!!) 3,5 saat değil 4 saat kullanıyorsunuz. Çünkü Toplam 120 Ah kapasiteyi 25 A ile boşaltmaya başlayınca daha az iç direnç ve ısı kaybı olur...

(amman ha sakın paralel bağlarken ters kutupları bağlamayın!! Bunu yaptığınız anda 2 akü de patlar, yaralar ve çok tehlikelidir. En iyisi iyi kablo yaptırıp kazara ters kutuplar bağlanamayacak şekilde konnektörler kullanılmalı!!!!)

Ben temel bilgileri vermeye çalışıyorum. Bu işin ABC si bu, siz de buna göre durumunuzu ayarlayabilirsiniz.

Konu mehmetakyurek tarafından (06.03.12 Saat 12:16 ) değiştirilmiştir.
mehmetakyurek isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.03.12, 12:12   #25
mehmetakyurek
Üye

Referans:
Alıntı:
shatin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ben bişey sormak istiyorm. akü şarz seviyesini gösteren bir cihaz nerden bulabilirim
Bir balık bulucunuz varsa, genelde dijital voltaj göstergesi vardır. yükteyken 11 volt altına düşerse bitmek üzere demektir. En iyi yol bu. Ama maalesef kurşun asit akülerde voltaj vs takibi ile lineer bir şarj durumu okunamıyor. Uzun süre dolu gibi görüyorsunuz voltaj çok ağır düşüyor ama daha sonra hızlı şekilde düşüyor.. Bunu 3-5 kere tecrübe edince alışıp kafanızda bir durum bilgisi oluşturabilirsiniz.

Şarj gösteren cihazlar da var ama bunlar da voltaja göre bakıyor ve net sonuç veremiyor. Bende Minn kotanın bir cihazı var fakat, balık bulucu voltajından daha iyi takip yapıyorum.

En iyi yöntem elektrolit sıvıya bakmak ama bu avda yapılacak bir iş değil ve jel akülerde yapılamaz.

Konu mehmetakyurek tarafından (06.03.12 Saat 12:17 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla
Alt 06.03.12, 13:22   #26
Hakkı Sadık AKBULUT

Hakkı Sadık AKBULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Hakkı Sadık AKBULUT
Kan Grubu: B Rh (+)
En İyi Avı: TURNA 80 CM
Referans:
Hakkı Sadık AKBULUT is on a distinguished road
Alıntı:
Bir kere doğru şarj, sonuna kadar kullanıp bitirmeme ve şarjı tamamlanmamış şekilde bekletmeme ile ilgili mesajımda bahsettiğim kuralları doğru uygulamalısınız.
Starter akü haricinde alacağınız her akü doğru bakımla hemen hemen aynı performansı verecektir.
Şununla karıştırmayalım. Her gün kullanılan ve şarj edilen, bu sebeple senede 365 gün faaliyette olan bir elektrikli cihazla (elektrikli tekerlekli sandalye, golf arabası, elektrikli forklift vs) , bizim botlar farklı. Biz botları genelde kısa bir av mevsiminde senede 10-15 belki 20 kere kullanıyoruz..
Bu durumda şu ortaya çıkıyor.
Elimizdeki veriler:
1.Akünün verimli ömrünün hiç kullanılmasa da 4-6 sene olması;
2.Akünün bu süre içerisinde kaç kere kullanılıp şarj edileceği

Biz senede en fazla 20 kere kullansak 5 senede 100 çevrim yapacağız
Ama bir tekerlekli sandalye 1 senede 300 den fazla çevrim yapacak

Bu durmda bot için en ucuzundan bir akü (kuru, jel, bakımsız vs) bize yetecek. Zira akümüz 1000 kere doldurlmaya müsait de olsa balık avı için 1000 kereyi bitirmek 50 sene sürecek. Akü 5 senede kendiliğinden bozulacağı için. 1000 kere şarj olan pahalı bir aküye vereceğimiz paranın %90'ı ziyan olacak.!!

Bu durmda akmayan, orta kalite bir kuru bakımsız akü işimizi görecektir. Çok pahalı ürünlerin 4 te biri fiyata alırsınız aynı bütçe ile 16-20 sene akünüzü yenilersiniz.

Bir diğer prensip

Ben şahsen 1 tek ağır akü yerine 2 akü alıyorum.. Örneğin 1x120 yerine 2 x 72 Ah akü..Böylece kısa süre balığa gideceksem tekini alıyorum. Uzun süre ise 2 sini alıyorum ve 2 parça halinde daha kolay taşıyorum.
Burada eğer tek bir 120 yerine, 2 adet 60 aldığınızda, 2 aküyü de alacaksanız bunları botun 2 yanına yükleyip dengeli bir yükleme yapmış oluyor ve 2 aküyü paralel bağladığınızda iç dirençten kazanıp, her biri ile 2 şer saat gezeceğinize paralel bağlı olarak 4,5 saat gezebiliyorsunuz.

Bir 60 Ah aküden 25 A akım çekerseniz 1 saat 45 dakikada biter. Ama 2 adet 60Ah akü paralel bağlanırsa (seri değil! 24 Volt değil yani 12 volt + kutuplar ve - kutuplar birbirine bağlanmalı!!!) 3,5 saat değil 4 saat kullanıyorsunuz. Çünkü Toplam 120 Ah kapasiteyi 25 A ile boşaltmaya başlayınca daha az iç direnç ve ısı kaybı olur...

(amman ha sakın paralel bağlarken ters kutupları bağlamayın!! Bunu yaptığınız anda 2 akü de patlar, yaralar ve çok tehlikelidir. En iyisi iyi kablo yaptırıp kazara ters kutuplar bağlanamayacak şekilde konnektörler kullanılmalı!!!!)

Ben temel bilgileri vermeye çalışıyorum. Bu işin ABC si bu, siz de buna göre durumunuzu ayarlayabilirsiniz.
Burda orta kalite bir kuru bakımsız akü yeterli olacaktır demişsiniz.Böyle bir aküyü bulabileceğimiz bir yer varmı??Bilgi verirseniz sevinirim.
Benim araştırdığım kadarıyla bakımsız kuru akülerde çok ucuz değil acaba benmi yanlış anladım veya yanlış aküleremi bakıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

Konu Hakkı Sadık AKBULUT tarafından (06.03.12 Saat 13:25 ) değiştirilmiştir.
Hakkı Sadık AKBULUT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06.03.12, 20:54   #27
mehmetakyurek
Üye

Referans:
Alıntı:
hakkinen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Burda orta kalite bir kuru bakımsız akü yeterli olacaktır demişsiniz.Böyle bir aküyü bulabileceğimiz bir yer varmı??Bilgi verirseniz sevinirim.
Benim araştırdığım kadarıyla bakımsız kuru akülerde çok ucuz değil acaba benmi yanlış anladım veya yanlış aküleremi bakıyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

Kuru akü tavsiye etmemin sebebi, diğer akülerde elektrolitin akması durumunda ihtiva ettiği asit yüzünden botunuzun zarar görme riski.
Dikkatli kullanırım derseniz 55 derece eğime kadar elektrolit akıtmayan, Mutlunun Marin serisinden 90 Ah ya da 125 Ah lik akülerden biri alınabilir. ufağı 200, büyüğü 300 TL civarında. Hem uygun fiyat hem de iyi netice alınacak ürünlerdir. Şu an akü alacak olsam tercih edebilirdim..

Ama illa biraz paraya kıyacam derseniz, aşağıdaki ürün listesi dünyanın en iyi akü üreticilerinden birine ait.. 300 USD fiyata 100Ah Fiamm alma şansınız var ki, eğer 70-90 bandı dışına çıkacaksanız 250-300 arası fiyat yerine 500 TL (300USD) civarına bu mükemmel akülerden birini alabilirsiniz. İlk akülerimden biridir. 2000 yılı tarihli olan 72 AH Fiamm hala evde duruyor.. 12 Senenin 6-7 senesi kullandım. Ara ara şarj ediyorum. Artık 30-40 Ah ancak depolayabiliyor ama bir şekilde hala canlı. Normalde 5-6 senede işi tamamen bitmesi lazımdı. Ama ilk mesajımda anlattığım gibi baktım ve bir şekilde yaşattım. Artık onunla balığa gidemem son 4 senede de gidemezdim çünkü aşırı çekince hemen işi bitiyor ama ona başka bir iş buldum... elektrik kesilince evdeki invertere bağlıyorum. En az 2,5 saat boyunca kombiyi ve panel TV yi çalıştırıyor!!

http://www.acdc.com.tr/tr/aku_detay.htm?marka=FIAMM

Alt 07.03.12, 07:06   #28
Hakkı Sadık AKBULUT

Hakkı Sadık AKBULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Hakkı Sadık AKBULUT
En İyi Avı: TURNA 80 CM
Referans:
Hakkı Sadık AKBULUT is on a distinguished road
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

Hakkı Sadık AKBULUT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07.03.12, 17:32   #29
erhan canatan

erhan canatan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Erhan Canatan
Memleket:Ankara
Kan Grubu: AB Rh (+)
En İyi Avı: Gözü çay tabağı gibi
Referans:
erhan canatan is on a distinguished road
Sevgili Mehmet kardeşim.Bu güzel bilgileri aktardığın için arkadaşlarım ve kendim adıma çok teşekkür ederiz. Okudukça bu konuda ne kadar çahil olduğumu anladım tekrar teşekkürler.

erhan canatan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07.03.12, 18:09   #30
Musa ERCİYAS

Musa ERCİYAS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Musa ERCİYAS
Memleket:Ankara' nın Dikmen' i
En İyi Avı: OLTACILARDER Dostluğu
Referans:
Musa ERCİYAS will become famous soon enoughMusa ERCİYAS will become famous soon enough
Alıntı:
Kuru akü tavsiye etmemin sebebi, diğer akülerde elektrolitin akması durumunda ihtiva ettiği asit yüzünden botunuzun zarar görme riski.
Dikkatli kullanırım derseniz 55 derece eğime kadar elektrolit akıtmayan, Mutlunun Marin serisinden 90 Ah ya da 125 Ah lik akülerden biri alınabilir. ufağı 200, büyüğü 300 TL civarında. Hem uygun fiyat hem de iyi netice alınacak ürünlerdir. Şu an akü alacak olsam tercih edebilirdim..

Ama illa biraz paraya kıyacam derseniz, aşağıdaki ürün listesi dünyanın en iyi akü üreticilerinden birine ait.. 300 USD fiyata 100Ah Fiamm alma şansınız var ki, eğer 70-90 bandı dışına çıkacaksanız 250-300 arası fiyat yerine 500 TL (300USD) civarına bu mükemmel akülerden birini alabilirsiniz. İlk akülerimden biridir. 2000 yılı tarihli olan 72 AH Fiamm hala evde duruyor.. 12 Senenin 6-7 senesi kullandım. Ara ara şarj ediyorum. Artık 30-40 Ah ancak depolayabiliyor ama bir şekilde hala canlı. Normalde 5-6 senede işi tamamen bitmesi lazımdı. Ama ilk mesajımda anlattığım gibi baktım ve bir şekilde yaşattım. Artık onunla balığa gidemem son 4 senede de gidemezdim çünkü aşırı çekince hemen işi bitiyor ama ona başka bir iş buldum... elektrik kesilince evdeki invertere bağlıyorum. En az 2,5 saat boyunca kombiyi ve panel TV yi çalıştırıyor!!

http://www.acdc.com.tr/tr/aku_detay.htm?marka=FIAMM
Mehmet abi anlattıkça dinleyesim geliyor.Tecrübeyle sabit tabi başka bilgilerde anlatırsan akü yada motor hakkında saygılar..

Musa ERCİYAS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Sponsorlar