Anasayfaya Git!

Go Back   Balık Avı ve Amatör Balıkçılık OLTACILAR.com' a HoşGeldiniz ............ Duyurular ve Haberler

Uyarılar

HEM KENDİ SAĞLIĞIN HEM DE AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN EVDE KAL, SAĞLIKLI KAL

Duyurular ve Haberler Forumumuzla ilgili duyuruları ve güncel haberleri burdan öğrenebilirsiniz.

Seçenekler Stil
Alt 31.12.09, 09:45   #1
Önder SEZEN
Üye

Önder SEZEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Önder SEZEN
Memleket:ANKARA
Kan Grubu: A Rh (+)
En İyi Avı: Başkan ile gezeli malesef
Referans:
Önder SEZEN will become famous soon enoughÖnder SEZEN will become famous soon enough
Cevre Orman bakanlığı konunun hassasiyetinden ötürü 16.06.2009 tarih ve 4368-35498 sayıları yazıları ile Hidroelektrik Santrallerinin ( HES ) inşaatları ve işletme aşamasında çevreye etkilerini en az seviyeye indirilebilmesi için İllerde komisyon kurularak HES’lerde işletme ve işletme
sonrası çalışmaların denetlemesi istenmiş, bu doğrultuda Kahramanmaraş Valiliği tarafından 03.08.2009 ve 513-57 sayılı oluru ile HES Denetim Komisyonu oluşturulmuştur.
Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren Kahramanlar avcılık amatör balıkçılık yaban hayatını koruma derneğinin HES Projelerinin çevreye ve doğal yaşama verdiği zararlarına yönelik yazdığı dilekçe ve cevapları yakından takip ediyoruz. Kahramanmaraş ilinde irili ve ufaklı akarsular mevcuttur. Bu akarsular üzerinde 62 adet HES projesinden bir kısmı faaliyete geçmiştir. Bu baraj ve regülâtörlerin inşaat aşaması ve sonrasında yöredeki doğal hayatın etkilendiğini yönelik şikâyetler artmaktadır.
HES Projelerinin inşaat aşamasında çevreye verilen zararların asgari seviyede olmadığı örneğini Kahramanmaraş Göksun yolu güzergâhı Tekir çayı üzerindeki çataloluk HES inşaatında gözlenmektedir. Yakın bir zamanda tamamlanan Kahramanmaraş’ın içme suyunun önemli miktarda karşılayan karasu (körsulu) içme suyu projesi, akarsu da yaşayan Su samuru (Lutra lutra) ve kırmızı benekli alabalık (Salmo trutta magrostigma) yok olmaya mahkûm etmiştir. Karasu (körsulu) akarsuyunda hafriyat çalışmalarının devam etmesinden ötürü kirlenme artmakta, sucul yaşam yok olmaktadır.
Konunun hassasiyetinden ötürü, Kahramanmaraş ilindeki HES Denetim Komisyonunun yaptığı çalışma ve faaliyetleri bir an önce başlatarak 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereği tarafımızı bilgilendirmenizdir.
Saygılar.

İnşallah hayırlısı olur,gönderdik bakalım.

Facebook'ta Paylaş
Önder SEZEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 31.12.09, 15:28   #2
Tarık ERSAL
Misafir

Üye Adı:
Kan Grubu:
En İyi Avı:
Referans:
Sevgili arkadaşlar,

HES lerin sağlayacağı elektiriğe de mutlaka ihtiyaç var.
Ancak doğaya en az zarar vererek bu ihtiyacı karşılamak mümkün.

Sizlerden http://e-imo.imo.org.tr/DosyaDizin/W...hmetBerkun.pdf linkini tıklayarak Prof Dr. Mehmet BERKÜN'ün BARAJLARIN VE HİDROELEKTRİK SANTRALLERİN NEHİR EKOLOJİSİ ÜZERİNDE OLUŞTURDUĞU ETKİLER konulu makalesini okumanızı rica edeceğim.

Bilgi sahibi olarak fikir sahibi olalım.

Bakın makalede ele alınan ne ilginç ayrıntılar var.

Ben ilginizi çekeceğine emin olduğum 3 kareyi yazımın altına aktarıyorum.
Vaktinizi ayırıp, yukarıda linkini verdiğim makaleyi okumanızın sizlere fayda sağlayacağına eminim.

TÜRBİNLERDEN BALIKLARIN GEÇİŞİ

BASAMAKLI BALIK GEÇİDİ 1

BASAMAKLI BALIK GEÇİDİ 2

Arkadaşlar,

Onca barajda avlandınız.
Hiç böyle (BKZ: Basamaklı Balık Geçidi Fotoğrafları) balık geçitleri göreniniz var mı?

Ben "var mı" dendiğinde, "VAR" denmek adına yapılmış bir iki örnek gördüm.
Belki sizler de görmüşsünüzdür.

Peki, Bizim balıklarımızın neyi eksik?

Dilekçelerimiz ile bunu soruyor, sorguluyoruz.

Yoksa elektiriğin HES lerden mi, Nükleer NES'ler den mi, yoksa Termik TES'lerden mi üretileceğini cevaplamak, ya da seçimini yapmak bizim işimiz değil.

Saygı ve sevgilerimle.

RASTGELSİN.

Alt 05.01.10, 21:13   #3
Nuri ERTİK

Nuri ERTİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Nuri ERTİK
Memleket:Eskişehir
Kan Grubu: B Rh (-)
En İyi Avı: Yayın,35 kg, Aras
Referans:
Nuri ERTİK will become famous soon enoughNuri ERTİK will become famous soon enough
Bana Çevre müdürlüğünden gelen cevap:
DSİ ve Orman Bakanlığının cevaplarını bekliyorum henüz gelmediler...

Alıntı:
Konunun hassasiyeti nedeniyle Bakanlığımız tarafından; Kurulu gücü 10 MW ve üzeri olan nehir tipi santraller, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği hükümlerine tabi iken, 17 Temmuz 2008 tarih ve 26939 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile kurulu gücü 0,5 MW ve üzeri olan nehir tipi santraller ÇED Yönetmeliği hükümlerine tabi tutulmuştur.
Bakanlığımız, ÇED ve Planlama Genel Müdürlüğü’nün 16 Haziran 2009 tarih ve 4368/35498 sayılı yazıları ile İl Çevre ve Orman Müdürlüklerinin koordinasyonunda, DSİ Bölge Müdürlükleri, Orman Bölge Müdürlükleri tarafından oluşturulacak bir izleme-kontrol grubu marifetiyle HES lerin proje alanında incelenmesi talimatı verilmiştir.
Bu doğrultuda ilimizde 4 Ağustos 2009 tarih ve 513-57 sayılı Olur ile bir komisyon oluşturularak çalışmalarına başlamıştır.
İl Müdürlüğümüze gönderdiğiniz E-Mail de de belirtildiği gibi HES lerde inşaattan kaynaklanan kontrollü bir tahribat oluşmakta olup, bu tahribatlar inşaat aşaması sonunda yapılacak çevre düzenlemesi ile giderilecektir.
Konunun kontrolü, meri mevzuat çerçevesinde gerek komisyon, gerekse İl Müdürlüğümüzce etkin bir şekilde sürdürülecektir.
Bilgilerinizi rica ederim.

Çevre ve Orman Bakanlığı
Sögütözü 14/E ANKARA
(0312) 207 50 00

Nuri ERTİK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07.01.10, 09:40   #4
melihmercan
Üye

melihmercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: melih
Memleket:kahramanmaraş
Kan Grubu: B Rh (+)
En İyi Avı: 2,8 kg doğal alabalık
Referans:
melihmercan will become famous soon enoughmelihmercan will become famous soon enough
Alıntı:
Nuri ERTİK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bana Çevre müdürlüğünden gelen cevap:
DSİ ve Orman Bakanlığının cevaplarını bekliyorum henüz gelmediler...
Alıntı:
Konunun hassasiyeti nedeniyle Bakanlığımız tarafından; Kurulu gücü 10 MW ve üzeri olan nehir tipi santraller, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği hükümlerine tabi iken, 17 Temmuz 2008 tarih ve 26939 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile kurulu gücü 0,5 MW ve üzeri olan nehir tipi santraller ÇED Yönetmeliği hükümlerine tabi tutulmuştur.
Bakanlığımız, ÇED ve Planlama Genel Müdürlüğü’nün 16 Haziran 2009 tarih ve 4368/35498 sayılı yazıları ile İl Çevre ve Orman Müdürlüklerinin koordinasyonunda, DSİ Bölge Müdürlükleri, Orman Bölge Müdürlükleri tarafından oluşturulacak bir izleme-kontrol grubu marifetiyle HES lerin proje alanında incelenmesi talimatı verilmiştir.
Bu doğrultuda ilimizde 4 Ağustos 2009 tarih ve 513-57 sayılı Olur ile bir komisyon oluşturularak çalışmalarına başlamıştır.
İl Müdürlüğümüze gönderdiğiniz E-Mail de de belirtildiği gibi HES lerde inşaattan kaynaklanan kontrollü bir tahribat oluşmakta olup, bu tahribatlar inşaat aşaması sonunda yapılacak çevre düzenlemesi ile giderilecektir.
Konunun kontrolü, meri mevzuat çerçevesinde gerek komisyon, gerekse İl Müdürlüğümüzce etkin bir şekilde sürdürülecektir.
Bilgilerinizi rica ederim.

Çevre ve Orman Bakanlığı
Sögütözü 14/E ANKARA
(0312) 207 50 00

1. Kontrollü tahribat nedir?
2. Kontrollü tahrip edilen doğa ve doğal yaşam nasıl onarılabilir?
3. Kontrollü tahribat; Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğimidir?
4. 4 Ağustos 2009 tarih ve 513-57 sayılı Olur ile oluşturulan Hes denetim komisyonu yukarıda yazdığım 1,2,3 maddelere yönelik Cevre Orman Bakanlığının talimatı ve yapılması gereken yaptırımlar nelerdir?

Bu cevaba yönelik yukarıdaki soruların cevaplanmasını dilerdim. Sucul yaşamın dikkate alınmadığı açıkça yazılmıştır. Akarsuyun besin zinciri tamamen yok ediliyor. Siz endemik türü cevre düzenlemesini yaptıktan sonrada akarsuya salıverseniz de yaşamayacaktır.
Bizlerin korumak istediği de bu noktadır.
Tahribat yazıldığı gibi kontrollü olsaydı cevre felaketi de resimlere bu şekilde yansımazdı.
Boşa kürek mi sallıyoruz??????

melihmercan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Etiketler
birlik, kuvvet

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Sponsorlar