Anasayfaya Git!

Go Back   Balık Avı ve Amatör Balıkçılık OLTACILAR.com' a HoşGeldiniz ............ Forum Kullanımı Hakkında Yardım

Uyarılar

HEM KENDİ SAĞLIĞIN HEM DE AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN EVDE KAL, SAĞLIKLI KAL

Forum Kullanımı Hakkında Yardım Foruma nasıl video ekleyebilirim? Çektiğim resimleri nasıl paylaşabilirim? Foruma nasıl üye olabilir, konu açabilir, açılan konuları cevaplayabilirim? Forumumuzun kullanımı hakkında yardım almak için bu bölümü kullanabilirsiniz.

Seçenekler Stil
Alt 17.06.08, 01:11   #1
oz0735
Üye

oz0735 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Özkan
Memleket:Şanlıurfa
Kan Grubu: 0 Rh (+)
En İyi Avı: 28.2 kg kuzu(akya) ,4.7 kg levrek ,1.5 kg kofana,4.5 kg deniz turnası,2 cm aterina,11 kg sazan...
Referans:
oz0735 will become famous soon enoughoz0735 will become famous soon enough
Avınızın Rapor Detayları

Herkese selamlar
Lütfen tüm üyelerimiz paylaşımda bulunduğu avınızı yayınlamadan önce avınızın detayları hakkında bilgi verirseniz daha iyi bir bilgi sahibi olacağız ve yanlış anlaşılmaların önüne geçebiliriz.Buna tüm üyelerimiz dikkat etmesini rica ederim.

Örnek:

Tarih: 01.06.2008
Yer:Kurtboğazı Barajı
Hava Durumu:25-26 derece
Yem: canlı gümüş,solucan,meps,sasy,kaşık vs...
Tutulan balık:1 adet turna(57 cm),1 adet levrek(20 cm)

Facebook'ta Paylaş
oz0735 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17.06.08, 13:53   #2
06KARA MURAT
Üye

06KARA MURAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: murat YANAR
Memleket:ankara/hasköy
Kan Grubu: A Rh (+)
En İyi Avı:
Referans:
06KARA MURAT will become famous soon enough06KARA MURAT will become famous soon enough
paylaşım için teşekkürler güzel bir yaklaşım göstermekten ziyade nasıl tutuldugu neyle tutuldugu ve diger bilgilerin verilmesi yararlı olacagına inanıyorum özkan kardeşimiz dogru düşünmüş selametle

06KARA MURAT isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18.06.08, 07:57   #3
CARPKOLİK
Üye

CARPKOLİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Hüseyin UYAR
Memleket:ANKARA...
En İyi Avı: Hiç bir zaman olmayacak....
Referans:
CARPKOLİK will become famous soon enoughCARPKOLİK will become famous soon enough
Av ile ilgili paylaşım güzel vede bilgilendirici olur hiç olmazsa o anın bizde otlakçığını yaparız. .Fakat av bölgesinin açıkça yazılmasını doğru bulmuyorum...İsteyen arkadaşlara av bölgesinin özelden yazılmasının daha doğru olacağı kanısındayım..İnternette nerde ,kim ne yakalıyo diyerekten balıkçı sitelerinde fink atan ağcılar,germeciler tırıvıcılarla kaynıyor..kendi avlağımızı kendimiz ihbar etmiş oluruz..Sonrası malum...Selamlar..

CARPKOLİK isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18.06.08, 08:13   #4
mustafadinç
Misafir

Üye Adı:
Kan Grubu:
En İyi Avı:
Referans:
Alıntı:
oz0735 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Herkese selamlar
Lütfen tüm üyelerimiz paylaşımda bulunduğu avınızı yayınlamadan önce avınızın detayları hakkında bilgi verirseniz daha iyi bir bilgi sahibi olacağız ve yanlış anlaşılmaların önüne geçebiliriz.Buna tüm üyelerimiz dikkat etmesini rica ederim.

Örnek:

Tarih: 01.06.2008
Yer:Kurtboğazı Barajı
Hava Durumu:25-26 derece
Yem: canlı gümüş,solucan,meps,sasy,kaşık vs...
Tutulan balık:1 adet turna(57 cm),1 adet levrek(20 cm)
Alıntı:
CARPKOLİK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Av ile ilgili paylaşım güzel vede bilgilendirici olur hiç olmazsa o anın bizde otlakçığını yaparız. .Fakat av bölgesinin açıkça yazılmasını doğru bulmuyorum...İsteyen arkadaşlara av bölgesinin özelden yazılmasının daha doğru olacağı kanısındayım..İnternette nerde ,kim ne yakalıyo diyerekten balıkçı sitelerinde fink atan ağcılar,germeciler tırıvıcılarla kaynıyor..kendi avlağımızı kendimiz ihbar etmiş oluruz..Sonrası malum...Selamlar..
Özkanım bence de Hüseyin abinin söylediği daha doğru avlak adını yazmamamız gerekiyor bizler amatör ruhla çalışıyor çabalıyor bir yer buluyoruz siteye yazdığımız anda bir gün sonra dünya kadar insan balıkla balıkçılıkla alakası yok doldurmuşlar orayı kavga gürültü biri ailecek gelmiş biri ninemide getirmiş piknik yapıyor olmuyor top oynuyorlar vs vs vs .Geçen yıl sezon açılışına Kızıldamlara gittim biraz balık yakaladım geldim İnternetten yayınladım Allah seni inandırsın bir hafta sonra olta atmaya yer bulamadım.En iyisi bizler kendi aramızda yer konusunu yazışalım açıktan ise yem,olta hava durumu gibi konuları yazalım derim.

Alt 18.06.08, 08:51   #5
KRAL BALIKÇI
Banlandı

Üye Adı: TURGAY İNANÇ
Memleket:ANKARA
Kan Grubu: AB Rh (+)
En İyi Avı: ilkyardımcı ve Alicansın
Referans:
KRAL BALIKÇI will become famous soon enoughKRAL BALIKÇI will become famous soon enough
Bencede rapor olarak sunulması süper olur
Fakat yer olayına gelince bencede söylenmesin
Yapmış olduğum videolardaki yerlerimizi internetten ve tv den izleyip adres soran dünya kadar insan olmuştur.
Özellerimizden yazılması daha mantıklı

KRAL BALIKÇI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15.05.09, 20:19   #6
Kamil Metin

Kamil Metin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Kamil METİN
Memleket:Ankara
En İyi Avı: turna ve sazan
Referans:
Kamil Metin will become famous soon enoughKamil Metin will become famous soon enough
slm arkadaşlar hüseyin, abi çok doğru söylütor ben,de katılıyorum gerçekten özel mesajlaşmak daha güzel olur.

Kamil Metin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18.06.08, 08:09   #7
smsedat

smsedat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: SEDAT SMSEDAT
Memleket:ANKARA
En İyi Avı: 68 CM TURNA
Referans:
smsedat will become famous soon enoughsmsedat will become famous soon enough
BU DETAYA AVLAKDA KALINAN SÜRE VE BALIĞIN YAKALANMA SAAATİ DE YAZILABİLİR...

smsedat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18.06.08, 10:28   #8
AteşDalyan
Misafir

Üye Adı:
Kan Grubu:
En İyi Avı:
Referans:
Selam Dostlar,
Sevgili Özkan güzel ve önemli bir konu açmış, bence de iyi değerlendirilip ele alınması gereken bir husus. Sanıyorum bu konunun asıl önemli tarafı amatörlük anlayışını kimi av raporlarında gördüğümüz ve sadece "Elinde balıkla poz veren bir amatör!!" yüzeyselliğinden kurtarmak ve amatörlüğün diğer boyutlarını da ön plana çıkartmak. Çünkü artık hepimiz biliyoruz ki amatör balıkçılık sadece balık tutmaktan ibaret olmayan, ava gidilecek günün öncesinden başlayıp avdan dönüşü de içine alan bir sürecin değerlendirilmesi. Eğer olay sadece balık resmi göstermek olsaydı, balık pazarlarından satın aldığımız balıkların da resimlerinin gösterilmesi gibi bir basitliğe de bürünebilecekti. Ava gidiş, havanın ve suyun durumu, olta takıımlarının niteliği ve avda yaşanan diğer olaylar ve avdan dönüş de dahil olmak üzere detaylandırılan bir rapor, bizlerin amatörlüğü sadece balık yakalamak gibi görmediğimizin, avda geçirdiğimiz her anın bize yaşattıklarını ve bu sevdanın nasıl bir tutku olduğunun en güzel ifadesi olacaktır kanaatindeyim. Buradan hareketle de avlakta bizi mutlu eden küçük bir kurbağanın görüntüsünün bile detaylandırılması bu uğraşa gönül verenler için ayrı bir tad, farklı bir perspektif oluşturacaktır ki bence av raporlarının asıl güzelliği ve önemi burada yatmaktadır.

Ancak, başta sevgili Hüseyin üstadım olmak üzere tüm dostların da dikkat çektiği bir husus, yani avlağın deşifre edilmesinin öncelikle bohçacılar olmak üzere tüm kötü niyetliler için de hedef göstermek durumuna düştüğü de bir gerçek. Böylesi platformların temel yaklaşımı paylaşmak üzerine kurulduğundan, en güzeli bize avda zevk veren tüm ayrıntıların paylaşılması ama uygulamada bunun doğurduğu sakıncaları da gözardı edemiyoruz ne yazık ki. Bu nedenle, eğer gidilen avlak herkesin bildiği bir yerse belirtilmesinde bir sakınca görmüyorum ve hatta böylesi avlaklarda amatör varlığının bohçacılar ve kötü niyetliler için de bir tehdit oluşturduğuna inanıyorum. Zaten dikkat ederseniz, bohçacı ve kötü niyetliler genelde çok amatörün olmadığı, gözden uzak ve bakir yerleri tercih ediyorlar ki rahatsız edenleri olmasın. Herkesin cep telefonu olduğu ve iletişim araçlarının daha etkin kullanılabildiği, yoğun amatör çeken avlaklarda kötü niyetlilerin istedikleri gibi at oynatamadıkları bir gerçek. Öte yandan, bazı amatör balıkçılık etkinlikleri, mesela alabalık avı gibi, verimli bir avlağın keşfinin de amatörün teknik ve teorik bilgilerini değerlendirmesine dahil edilebileceği, yani avlağın belirlenmesinin, amatörün bilgi ve becerilerine dayandığı da kabul edilmelidir. Böylesi durumlarda da avlağın söylenmemesi daha makul kabul edilebilecektir.

Bu konuda beni en çok rahatsız eden ve bence de hoş olmayan iletişim biçimi, herkesin izlediği bir paylaşımda birisi diğerine avlağı soruyor, diğeri de özel mesaja gel diye yanıtlıyor. O anda paylaşımı okuyan herkes konunun ne olduğunu bildiğinden bu diyalog toplum içerisinde kulağa fısıldama gibi bir çirkinliğe bürünüyor ki bu görüntü hoş olmuyor. Özel mesaj yolu zaten herkese açık, eğer raporu veren kişi avlaktan bahsetmemişse bu onun tasarrufunda olan ve saygı duyulması gereken bir durumdur. Merak ediyorsan özelden yazışabilir ve ona sorabilirsin, bunu dillendirmenin bir anlamı yok, bence hoş değil.

Kısacası av raporlarında avlak bilgisi ibaresi yer almalı, bunu söylemek ya da söylememek amatörün kendi tasarrufuna bırakılmalıdır. Bu konuda gerekli özen gösterilmeli ve özellikle belirli kentlerde zaten sınırlı sayıda olan avlaklarda avlanan amatörlerin avlağı saklama kaygısıyla bir zamanlar benim düştüğüm komik duruma da düşmemelerini tavsiye ediyorum. Bir tarihte bana avlağı soran dostlarıma başka bir avlağın adını vermiştim. Bana "Hocam, sizin arabayı bilmemnerde görmüşler, hatta size selam bile vermişler!!" dediklerinde nasıl bir "yalancı" durumuna düştüğümü ve ne kadar utandığımı bir ben bilirim. Yani avlak saklamak da bir sanat belki de, benim gibi yapıp eline yüzüne bulaştırarak rezil olmamak için bu konuda daha tedbirli olmak ve komik duruma düşmemek gerekiyor diye düşünüyorum. Önceden de belirttiğim gibi avlağın söylenmesinin bir sakınca oluşturmadığı durumlarda yer belirtilebilirse de avlağın söylenmemesi konusunda hassasiyeti olan dostlarıma da hak veriyor, ama bu işin de doğru dürüst yapılması gerektiğine dikkat çekmek istiyorum.

Özetle, av raporlarımız bir bakıma bizim peşinde koştuğumuz avdan ne oranda zevk aldığımızı ve yaptığımız bu güzel uğraşa nasıl değer verdiğimizi yansıtacağından büyük önem taşıyor ve daha da önemlisi bizlerin balıkta sadece balığı tutmakla uğraşmadığımızı, sadece balığı değil, doğayı, ortamı ve amatörlüğün güzelliklerini gören gözlere sahip olduğumuzu ortaya koyan en önemli belirtiler olarak değerlendiriyorum. Paylaşımda bulunan tüm dostlara selam ve sevgilerimle, hoşçakalın.

Alt 02.11.09, 13:37   #9
yakamoz026
Üye

yakamoz026 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: AŞKIN
Memleket:ESKİŞEHİR/KUTAHYA/TAVŞANLI
Kan Grubu: AB Rh (+)
En İyi Avı: 6.5 kg sazan
Referans:
yakamoz026 will become famous soon enoughyakamoz026 will become famous soon enough
bana kalırsada yer olayı pek kulaga hos gelmıyor hele bırde trofeler karısınca ısın ıcıne hıc hos olmaz gıbıme gelıyosebebını bılıyoruz bohcacılar cok halıylen ağı koluna takan yürüyo sonra

yakamoz026 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18.06.08, 18:55   #10
oz0735
Üye

oz0735 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Özkan
Memleket:Şanlıurfa
En İyi Avı: 28.2 kg kuzu(akya) ,4.7 kg levrek ,1.5 kg kofana,4.5 kg deniz turnası,2 cm aterina,11 kg sazan...
Referans:
oz0735 will become famous soon enoughoz0735 will become famous soon enough
Benim avlak yerinden kastım tutupta tabikide avlandığınız yere,meraya,koya kadar söylemek değil.Sonuçta hangi barajda ve gölde avlandıysak oradan kasıt...gerekirse merak eden üyelerimiz kişiden rica eder...Sonuçta yine kendisine kalmış...

oz0735 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Sponsorlar