Anasayfaya Git!

Go Back   Balık Avı ve Amatör Balıkçılık Olta Malzemeleri Muhtelif Malzeme ve Aksesuarlar

Uyarılar

HEM KENDİ SAĞLIĞIN HEM DE AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN EVDE KAL, SAĞLIKLI KAL

Muhtelif Malzeme ve Aksesuarlar Muhtelif malzeme ve aksesuarları bu bölümde bulabilirsiniz.

Seçenekler Stil
Alt 16.01.14, 09:05   #1
tayfur

tayfur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: A.Tayfur ODABAŞI
Memleket:Mamak\ANKARA
Kan Grubu: A Rh (+)
En İyi Avı:
Referans:
tayfur will become famous soon enoughtayfur will become famous soon enough
Question Şişme Bot Ve Motor Hakkında Yardım Lütfen

Merhaba Arkadaşlar,

Almayı düşündüğüm fakat bir türlü zaman ve maddi anlamda vakit ayıramadığım amatör olarak kullanmak istediğim Bot ve Elektrikli motor düşünmekteyim.
Bot ve Motoru 3 kişi kullanmak istiyoruz.

Uzun uzun araştırarak almayı düşündüğüm;

-Marinport markalı şişme bot ahşap tabanlı 3 mt omurgalı
-Haswing osapian 55 lbs motor

Marka ve modellerinde karar kılmak üzereyim.

Siz değerli arkadaşlarım ve abilerimin bu konuda bana bilgi ve yardımlarınızı rica ediyorum.

Şimdiden yapacağınız yorum ve yardımlar için teşekkür ediyorum.

İyi günler...

Facebook'ta Paylaş
tayfur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16.01.14, 23:43   #2
kulekreis
Üye

kulekreis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Hasan Hüseyin Külek
Memleket:İstanbul
Kan Grubu: A Rh (-)
En İyi Avı:
Referans:
kulekreis will become famous soon enoughkulekreis will become famous soon enough
Alıntı:
tayfur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba Arkadaşlar,

Almayı düşündüğüm fakat bir türlü zaman ve maddi anlamda vakit ayıramadığım amatör olarak kullanmak istediğim Bot ve Elektrikli motor düşünmekteyim.
Bot ve Motoru 3 kişi kullanmak istiyoruz.

Uzun uzun araştırarak almayı düşündüğüm;

Marka ve modellerinde karar kılmak üzereyim.

Siz değerli arkadaşlarım ve abilerimin bu konuda bana bilgi ve yardımlarınızı rica ediyorum.

Şimdiden yapacağınız yorum ve yardımlar için teşekkür ediyorum.

İyi günler...
Tayfur botla motordan daha onemli olan akudur. Bence jell aku almalisin. dayanimi cok uzun, sarj miktari cok yuksek.

kulekreis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17.01.14, 11:40   #3
Musa ERCİYAS

Musa ERCİYAS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Musa ERCİYAS
Memleket:Ankara' nın Dikmen' i
Kan Grubu: B Rh (+)
En İyi Avı: OLTACILARDER Dostluğu
Referans:
Musa ERCİYAS will become famous soon enoughMusa ERCİYAS will become famous soon enough
Hayırlı olsun tayfur fakat hüseyin abinin dedigi gibi akü biterse gölün ortasında kalın..

Musa ERCİYAS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17.01.14, 17:13   #4
iLK_KaN

iLK_KaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Mustafa FIRINCI
Memleket:DÜZCE
Kan Grubu: 0 Rh (-)
En İyi Avı: Geri salacaklarım
Referans:
iLK_KaN will become famous soon enoughiLK_KaN will become famous soon enough
akü işine kesinlikle katılıyorum... bu sene bana baya zor anlar yaşaattı daha önce kullanılmış ve iyi sonuclar alınmış markaları tercih etmenizi tavsiye ederim. ayrıca 55 lb üç kişi için ufak kalabilir rüzgarlı havalarda zorluk yaşayabilirsiniz. 320 D burunlu botta kullanıyorum 3 kişi bindiğimizde hızı bir hayli düşüyor

iLK_KaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.01.14, 07:54   #5
tayfur

En İyi Avı:
Referans:
Alıntı:
kulekreis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Tayfur botla motordan daha onemli olan akudur. Bence jell aku almalisin. dayanimi cok uzun, sarj miktari cok yuksek.
evet abi jel aküler uzun ömürlü ve kullanım süresi daha fazla oluyor. Fakat fiyatlarını imcelediğimde, hüsran yaşadım bilginiz ve yardımınız için teşekkür ederim.

Alıntı:
Musa ERCİYAS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hayırlı olsun tayfur fakat hüseyin abinin dedigi gibi akü biterse gölün ortasında kalın..
Henüz almadık Enerji konusu en zor olanıymış valla musa abi

Alıntı:
iLK_KaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
akü işine kesinlikle katılıyorum... bu sene bana baya zor anlar yaşaattı daha önce kullanılmış ve iyi sonuclar alınmış markaları tercih etmenizi tavsiye ederim. ayrıca 55 lb üç kişi için ufak kalabilir rüzgarlı havalarda zorluk yaşayabilirsiniz. 320 D burunlu botta kullanıyorum 3 kişi bindiğimizde hızı bir hayli düşüyor
Henüz bot ve motoru almadık, sanırım 3 kişiden 2 kişiye düşüreceğiz fakat maddi anlamda biraz beklememiz gerekecek sanırım.

Pekala 2 kişi için bot uzunluğu ve motor konusunda düşünceleriniz nedir ?

Alt 20.01.14, 11:26   #6
oksilatoxl

oksilatoxl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Yılmaz Çifci
Memleket:Ankara
Kan Grubu: 0 Rh (+)
En İyi Avı: Bol bol yosun
Referans:
oksilatoxl is on a distinguished road
selamlar ustad.
bende seahawk 400 şişme bot
haswing comax 55lb motor
monbat 70amp. 2adet. jel akü kullanıyorum.
bot konusunda tercihin ne olursa olsun motor konusunda tercihini değiştirme.tam bi canavar haswing comax 55 lb. akülerde arkadaşların dediği gibi jel akü derin şarjlı olması uzun ve dayanıklı bir sürüş sağlıyor.
ben aküyü çift aldım normalde 105 amp 1 adet akü öneriliyor. fakat 70 amp den iki adet aldım süreyi uzatmak adına daha etkili fiyat olarakda 105 amp den fazla bi farkı olmadı .
bir akü ile yaklaşık 8 saat e yakın suda kaldım .her seferinde iki aküyüde bota yükledim ama hiç ikinciyi bağlama ihtiyacım olmadı

oksilatoxl isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.01.14, 17:30   #7
gökhan
Üye

gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: gökhan batu
Memleket:ankara
Kan Grubu: B Rh (+)
En İyi Avı: 100 CM. TURNA HAYALİ.
Referans:
gökhan will become famous soon enoughgökhan will become famous soon enough
Ben yeni MİNN KOTA 30 luk aldım çok memnunum bence bu marka motora da bakıp kararr verin.

gökhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14.02.14, 17:03   #8
tayfur

En İyi Avı:
Referans:
Yardım ve yorumlarınız için teşekkür ederim.

Karar verdiğimiz bot ve motoru almış bulunmaktayız.

Akü içinse elimizde 2 adet var şimdilik idare etmeyi düşünüyoruz.
Malum birazcık pahallı aküler

İyi günler...

Alt 14.02.14, 23:19   #9
kulekreis
Üye

kulekreis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Hasan Hüseyin Külek
Memleket:İstanbul
Kan Grubu: A Rh (-)
En İyi Avı:
Referans:
kulekreis will become famous soon enoughkulekreis will become famous soon enough
Kurşun asit aküler, NiCd ya da NiMH piller gibi değildir.. Yani şarj edilmeden önce kesinlikle sonuna kadar bitirilmemelidir. Zira eğer bir aküyü sadece birkaç kere tam olarak bitirirseniz, kapasitesinden ciddi miktarda kaybeder.. Yani artık %85-90 zamanla %70-75 kadar şarj tutar ve kısa sürede işi biter..

Bunun da sağlanmasının bir matematiği var.. Eğer kullanımınızda her seferde %75 deşarj ederseniz yani %75 ini kullanırsanız o akü 80-100 defa tekrar şarj edilip kullanılır. Ama %50-60 gibi deşarjdan sonra işiniz bitiyor ve tekrar şarja bağlanıyorsa 300 kere tekrar doldurup performanslı kullanırsınız.. Yani Nikel bazlı pillerin tersi geçerlidir. O piller her kullanımda tamamen bitirilirse daha verimli kullanılır..
Aküler ise asla sonuna kadar kullanılmamalı.

Bu durumda 1. Kural kullanım ihtiyacının üzerinde kapasitede akü almalısınız.

Motorunuz (36 lb ise) 100 AH bir aküyü tam hızda 2,5 saat civarında tüketir. Bu durumda intikal için size 2 saatin yetmesi lazım. Yoksa tam bitirmek zorunda kalırsınız.. 36 lık motorun 1 saatlik yüklü kullanımı için 33 Amper gerekir ama akü hesaplarken iç direnç yüzünden 40 hesaplamak lazım.. Yani her 1 saat ihtiyacınız için 40 Ah gerekiyor.. 2 saat gerekecekse 2x40 = 80 Ah.. ama tam bitirmeyeceğiz, bu durumda 100 -120 Ah arası akü alacaksınız.

Başta dediğim deep cycle akü burada önemli.. Deep cycle aküler tam olarak bitse de çok zarar görmez. (ama yine de bitirmemeli !!)

2.Kural..
Akü, av dönüşü hemen ama hemen şarja bağlanmalı. Ne kadar yorgun olursanız olun bunu yapacaksınız.. Yarım ya da bitik şekilde bekleyen akü felaket derecede zarar görür. Her saat önemlidir.

3. Kural: Akü sıcakta beklemeyecek!! yaz ya da kış güneş görmeyen, en soğuk yerde bekletin. Nemli ortamda durmayacak. Her 1-2 ayda bir kullanılmasa da şarja bağlanıp kendiliğinden kaybettiğini geri yükleyeceksiniz.

4.Kural: Akü değerinin maximum %20 si akımla şarj olacak. yani 120 Ah akü, 0,2x120 = 24 amper üzeri akımla şarj edilmeyecek. Aksi halde Zarar görür ömründen kaybeder.

5.Kural.: Akü şarj cihazınız kaliteli olacak. Bu konuda biraz uğraşacaksınız. Mümkünse değişken akımla şarj eden bir cihaz alacaksınız (bunu bulmak zor. iyi cihazlar pahalı, kötüleri ucuzdur.)

6.Kural: İyi şarj cihazları akü dolunca şarjı keser. Cihazınızda bu özellik yoksa fazla şarj etmemeye , şarjda unutmamaya dikkat edeceksiniz..

Alintidir.

kulekreis isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Sponsorlar