Anasayfaya Git!

Go Back   Balık Avı ve Amatör Balıkçılık Olta Malzemeleri Makinalar

Uyarılar

HEM KENDİ SAĞLIĞIN HEM DE AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN EVDE KAL, SAĞLIKLI KAL

Makinalar Bilyeli ve bilyesiz makinalar.. Önden yada arkadan kalamalı.. 30 luk küçük, 50 lik orta 65 lik büyük kafalı olanları da var......

Seçenekler Stil
Alt 07.03.14, 22:17   #11
iLK_KaN

iLK_KaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Mustafa FIRINCI
Memleket:DÜZCE
Kan Grubu: 0 Rh (-)
En İyi Avı: Geri salacaklarım
Referans:
iLK_KaN will become famous soon enoughiLK_KaN will become famous soon enough
Merhaba haluk bey;

okuma 4 adet var elimde kafalarda 0,30 misina kullanıyorum misinanın tam dolu olmasına özen gösteriyorum atış mesafesi elimdeki shimonadan aman aman (3-5 metre) geride kalmıyor... Benim merak ettiğim bir konu var uzak mesafeden kastınız nerdir? son zamanlarda artık 400-450 metrelerde avlananları duyuyor veya okuyorumda ondan sordum. Elle atış mesafesi ise okuma fiyat kalite olarak kesinlikle tavsiye edebileceğim makinadır güçüde öle küçümsençek bir makine değil bu sene 8-10 kg balıklarda hiç sıkıntı çıkarmadı daha büyüklerinide tutmak nasip olmadı. onun haricince alıcağınız makina 60 lıktan küçük olmasın. fiyat konusundada ufakta olsa birşeyler yapılabilir bence

Konu iLK_KaN tarafından (07.03.14 Saat 22:20 ) değiştirilmiştir.
iLK_KaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 07.03.14, 23:01   #12
HALUK32CARPTR
Üye

HALUK32CARPTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: A.HALUK KOÇYİĞİT
Memleket:MANİSA(AKHİSAR)/ISPARTA(YALVAÇ)
Kan Grubu: B Rh (+)
En İyi Avı: 14 kg pullu sazan
Referans:
HALUK32CARPTR is on a distinguished road
Alıntı:
iLK_KaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba haluk bey;

okuma 4 adet var elimde kafalarda 0,30 misina kullanıyorum misinanın tam dolu olmasına özen gösteriyorum atış mesafesi elimdeki shimonadan aman aman (3-5 metre) geride kalmıyor... Benim merak ettiğim bir konu var uzak mesafeden kastınız nerdir? son zamanlarda artık 400-450 metrelerde avlananları duyuyor veya okuyorumda ondan sordum. Elle atış mesafesi ise okuma fiyat kalite olarak kesinlikle tavsiye edebileceğim makinadır güçüde öle küçümsençek bir makine değil bu sene 8-10 kg balıklarda hiç sıkıntı çıkarmadı daha büyüklerinide tutmak nasip olmadı. onun haricince alıcağınız makina 60 lıktan küçük olmasın. fiyat konusundada ufakta olsa birşeyler yapılabilir bence
Mustafa merhaba, uzun atış derken 150-160m ler benim için yeterli olur bir çok avlak için, bazen 180 m lere atmak gerekebilir(büyük göllerde-oltacı baskısı olan avlaklarda) ,daha fazlasına pek ihtiyaç olmaz...Seçtiğim kamışları bu mesafeleri sağlayabilecek kamışlar diye seçtim(tabi atış mesafesi kişisel beceri olarak ta değişir tabi) makinenin de buna en azından engel olmayacak vede katkı sağlayacak bir makine olanını (tabi bütçeyle sınırlı) seçmeye çalışıyorum..okumanın uzak atışta çok katkısı yok yapılan yorumlarda ama kuvveti yeterli bir makine edindiğim bilgiler göre spro da uzak atışa uygun bir makine olarak bahsediliyor gücünden emin değilim ,k-karp hakkında pek yorum yok.. .birde güç için önerilen (DRAG 19-25 KG+ çekiş kuvveti olan) banax gt4000- 5000 makineler var ama uzun atışa uygunluk konusunda pek yorum yok..durum bundan ibaret, bir şeyi deneyip görmeden almak zor vesselam(alalım sonra olmassa bir başkasını alırım diyecek ekonomik durumda yok malum )..Fiyat konusunda ufakta olsa birşeyler yapılalabilir derken ne demek istedin anlamadım? selamlar..rastgele..

HALUK32CARPTR isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 08.03.14, 21:53   #13
HALUK32CARPTR
Üye

Referans:
Arkadaşlar sanırım aşağıdaki makineyi alacağım,istediğim özellikleri fiyatına oranla taşıyor gibi kanaat oluştu sadece servis konusunda sıkıntılar olduğundan bahsediliyor..
genel özelliklerini bir siteden alıntı yaptım;

SPRO SUPER LONG CAST LCS 555 41 BB ALU
SPRO SUPER LONG CAST LCS SERİSİ KIYIDAN BEKLEMELİ YAPILAN YEMLİ AVCILIK İÇİN ÜRETİLMİŞ BİR MODELDİR.ÜRÜNÜN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ BAİT RUNNER SİSTEMİ OLARAKTA BİLİNEN LCS MİSİNA KONTROL SİSTEMİNE SAHİP OLMASIDIR.MAKİNA ARKA KISMINDA YER ALAN MANDAL SAYESİNDE HASSASLIĞI AYARLANABİLİR MİSİNA BOŞALTIM SİSTEMİ DEVREYE SOKULUR BALIK GELDİĞİNDE BELLİ BİR DİRENÇLE KARŞILAŞMAYAN BALIK MİSİNAYI BOŞALTMAYA BAŞLAR VE KONTROL SİZE GEÇTİĞİNDE SARMA KOLUNUN İLK TURUYLA BİRLİKTE LCS MİSİNA KONTROL SİSTEMİ KAPANIR VE ÖN KALAMA DEVREYE GİRER.BAİT RUNNER SİSTEMİ ÖZELLİKLE MODERN SAZAN AVCILIĞI-KIYIDAN YAPILAN YAYIN VS BÜYÜK BALIKLARIN AVCILIĞINDA UZUN YILLARDIR AVRUPADA UYGULANAN BİR SİSTEMDİR ÜLKEMİZDEDE BENZER BİR KULLANIM YAYGINLIĞINA KISA SÜREDE ULAŞMIŞTIR.
TEKNİK ÖZELLİKLER
4 adet paslanmaz çelik bilyalı rulman- 1 adet misine kılavuz rulmanı
0,30 450 metre misina kapasitesi
4,8/1 devir oranı
573 gr ağırlık
Sabitlenebilir geri dönüş kilidi
LCS misina kontrol sistemi
Hafifletilmiş gövde ve mekanizmaÜ
Helezon dişli osilasyon sistemi ve güçlendirilmiş ana dişli
Düğümlenmeyi önleyen misina klavuzu
Uzun mesafelere fırlatma imkanı sunan alüminyum kafa
Kafa üzerinde misina klipsi
Misina klipsli hafif yedek kafa
Balanslı makara
CNC alüminyum çevirme kolu ve büyük elcik
Hassas ayar yapılabilir multi-disk ön ve arka kalama
Brush-type misina koruma sistemi
Kalama contaları için özel koruma kaplaması
(alıntıdır)

Alt 08.03.14, 21:58   #14
HALUK32CARPTR
Üye

Referans:
Bu arada forumlarda araştırma yaparken SPRO nun distribitörünün Ankara da Turaç Aş. olduğu bilgisine rastladım(gerçi biraz eski bir bilgi idi ama), bilgisi olan varmı?..selamlar..

Alt 09.03.14, 01:08   #15
iLK_KaN

Referans:
Alıntı:
HALUK32CARPTR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Mustafa merhaba, uzun atış derken 150-160m ler benim için yeterli olur bir çok avlak için, bazen 180 m lere atmak gerekebilir(büyük göllerde-oltacı baskısı olan avlaklarda) ,daha fazlasına pek ihtiyaç olmaz...Seçtiğim kamışları bu mesafeleri sağlayabilecek kamışlar diye seçtim(tabi atış mesafesi kişisel beceri olarak ta değişir tabi) makinenin de buna en azından engel olmayacak vede katkı sağlayacak bir makine olanını (tabi bütçeyle sınırlı) seçmeye çalışıyorum..okumanın uzak atışta çok katkısı yok yapılan yorumlarda ama kuvveti yeterli bir makine edindiğim bilgiler göre spro da uzak atışa uygun bir makine olarak bahsediliyor gücünden emin değilim ,k-karp hakkında pek yorum yok.. .birde güç için önerilen (DRAG 19-25 KG+ çekiş kuvveti olan) banax gt4000- 5000 makineler var ama uzun atışa uygunluk konusunda pek yorum yok..durum bundan ibaret, bir şeyi deneyip görmeden almak zor vesselam(alalım sonra olmassa bir başkasını alırım diyecek ekonomik durumda yok malum )..Fiyat konusunda ufakta olsa birşeyler yapılalabilir derken ne demek istedin anlamadım? selamlar..rastgele..

Meraba haluk bey hefesinizi kırmak istemem ama şöle bir kombinasyon 0,30 misina ve yemli takımla kamış markanız veya makinanız ne olursa olsun 160 metre görmeniz gerçekten çok zor heleki misina kalınlığı 0,30 un üstüne çıktığınızda imkansız gibi birşey. kaldiki botunuz yoksa o mesafeyi yemlenizde büyük bir dert.

Alt 09.03.14, 11:51   #16
HALUK32CARPTR
Üye

Referans:
Alıntı:
Meraba haluk bey hefesinizi kırmak istemem ama şöle bir kombinasyon 0,30 misina ve yemli takımla kamış markanız veya makinanız ne olursa olsun 160 metre görmeniz gerçekten çok zor heleki misina kalınlığı 0,30 un üstüne çıktığınızda imkansız gibi birşey. kaldiki botunuz yoksa o mesafeyi yemlenizde büyük bir dert.
Merhaba Mustafa, ben yemleme yöntemini şimdiye kadar çok kullanmayı tercih etmedim(%5-10) , trofe sayılacak bütün sazanlarıda uzak mesafede yemleme yöntemi kullanmadan sabır ve trofe için hazırlanmış takım-yem kombinasyonları ile yakaladım..O mesafeleri yemleme çok önemli değil(gerekirse farklı araçlarla o mesafeleri yemleriz yemleme botumu tamamlarım belki bir süre sonra) ama o mesafelere olta atabilmek önemli benim için ,kamış ve makine buna elverişli olsunda misina kalınlığı-kurşun vs gibi etkenleri uzun atışa uygun alternatiflerini deneme şansımız olur ama kamış ve makineyi yenilemek ekonomik olarak zor bir mesele ..Bu arada spronun yukardaki modelinden vazgeçtim başka bir forumda arkadaş uyardı makarası derin ve küçük bir makine imiş,fotolara aldanmışım .460 modelini önerdiller araştırıyorum bakalım.Kullandığın Okuma makineler metal çevirme kolu olanlardanmı aynı makinenin plastik kollu olanları sıkıntılı diyorlar.uyarı ve ilgine teşekkürler..selamlar..

Konu HALUK32CARPTR tarafından (09.03.14 Saat 13:37 ) değiştirilmiştir. Sebep: ekleme
Alt 09.03.14, 17:54   #17
HALUK32CARPTR
Üye

Referans:
Merhaba dostlar okuma powerliner pl 865 te karar verdim,temin konusunda önerileri olan arkadaşlar varsa özelden mesaj yazarlarsa değerlendirmek isterim..Bu arada başka forumlarda 2.el alış-satış bölümleri var burdada olsa iyi olur diye düşündüm,bir sakıncası varmı bilmiyorum ama??selamlar..

Alt 10.03.14, 09:58   #18
iLK_KaN

Referans:
Dün sırf merak ettiğim için göl kenarına gittim ve deneme atışları yaptım sayaçla örçtüm sonucalar
ilk atış mesafe aralığı 100 ile 110 m arasında idi atış sayısı arttıkça mesafelerde artmaya başladı
catana 12 f 3 lb kamış - Shimona makine - awasima 0.32 misna 100 g kurşun yemsiz atış 130-135 arası m
wanguart 13 f 3.5 lb kamıi - Shimona makine - awasima 0.32 misna 100 g kurşun yemsiz atış 140-145 m arası

catana 12 f 3 lb kamış - okuma makine - awasima 0.32 misna 100 g kurşun yemsiz atış 130-135 m arası
wanguart 13 f 3.5 lb kamıi - okuma makine - awasima 0.32 misna 100 g kurşun yemsiz atış 140-145 m arası

catana 12 f 3 lb kamış - Shakespeare surf makine - awasima 0.32 misna 100 g kurşun yemsiz atış 130-135 m arası
wanguart 13 f 3.5 lb kamış - Shakespeare surf makine - awasima 0.32 misna 100 g kurşun yemsiz atış 140-145 m arası

nekadar çabalasamda 130g kurşuna kadar çıksamda 145 m sınırını hiçbir şekilde geçemedim ayarım kaçtı topladım geldim ve şu sonuca vardım bu hastalığımızı kullanıp bize iyi üflüyorlar ) karar verdiğin makina güzel makina en azından fiyat kalite açısından hakkını veren makinelarden temini konusunda özel msj atıyrum.

Konu iLK_KaN tarafından (10.03.14 Saat 10:03 ) değiştirilmiştir.
Alt 10.03.14, 12:27   #19
HALUK32CARPTR
Üye

Referans:
Alıntı:
Dün sırf merak ettiğim için göl kenarına gittim ve deneme atışları yaptım sayaçla örçtüm sonucalar
ilk atış mesafe aralığı 100 ile 110 m arasında idi atış sayısı arttıkça mesafelerde artmaya başladı
catana 12 f 3 lb kamış - Shimona makine - awasima 0.32 misna 100 g kurşun yemsiz atış 130-135 arası m
wanguart 13 f 3.5 lb kamıi - Shimona makine - awasima 0.32 misna 100 g kurşun yemsiz atış 140-145 m arası

catana 12 f 3 lb kamış - okuma makine - awasima 0.32 misna 100 g kurşun yemsiz atış 130-135 m arası
wanguart 13 f 3.5 lb kamıi - okuma makine - awasima 0.32 misna 100 g kurşun yemsiz atış 140-145 m arası

catana 12 f 3 lb kamış - Shakespeare surf makine - awasima 0.32 misna 100 g kurşun yemsiz atış 130-135 m arası
wanguart 13 f 3.5 lb kamış - Shakespeare surf makine - awasima 0.32 misna 100 g kurşun yemsiz atış 140-145 m arası

nekadar çabalasamda 130g kurşuna kadar çıksamda 145 m sınırını hiçbir şekilde geçemedim ayarım kaçtı topladım geldim ve şu sonuca vardım bu hastalığımızı kullanıp bize iyi üflüyorlar ) karar verdiğin makina güzel makina en azından fiyat kalite açısından hakkını veren makinelarden temini konusunda özel msj atıyrum.
Paylaşım için sağol Mustafa, benim için çok aydınlatıcı oldu eğer bu mesafeleri geçemiyorsak kurduğum takımın hiç anlamı kalmayacak ben zaten kasnak oltayla 120 m leri buluyordum, daha sağlam ve ince misina ile üzerinede çıkarım rahatlıkla bu kadar masrafada hiç gerek yokmuş ,neyse modaya uyduk amatördük simdi sportif -modern sazancı olduk biraz denerim baktım beni tatmin etmiyor kasnak oltaya dönerim yine..selamlar..

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Sponsorlar