Anasayfaya Git!

Go Back   Balık Avı ve Amatör Balıkçılık Olta Malzemeleri Kamışlar

Uyarılar

HEM KENDİ SAĞLIĞIN HEM DE AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN EVDE KAL, SAĞLIKLI KAL

Kamışlar Nerede, nasıl bir kamış kullanmalı Ava hangi kamışlarla gidilmeli Kamışlarda aksiyon ne demek ..... v.b.

Seçenekler Stil
Alt 20.08.11, 11:29   #1
iLK_KaN

iLK_KaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Mustafa FIRINCI
Memleket:DÜZCE
Kan Grubu: 0 Rh (-)
En İyi Avı: Geri salacaklarım
Referans:
iLK_KaN will become famous soon enoughiLK_KaN will become famous soon enough
2 parçalı modern sazan kamışları hakkında tavsiye

bir kaç aydır bu kamışlara ve sehbalara kafayı takmış durumdayım... yarışmada kullananları sorularımla çıldırtıp daha sonra bir çift almayı planlıyordum fakat sabredemedim (Bi ihtimal yarışmayakadar alırım) yarışmada belki yarışmacılar iyi tarafından kalkmamış olur sıkıntı olmasın şimdiden fikir alamaya başlıyayım ))

Öncelikle aklımdan geçen iki marka var Shimano ve fox aslında bir iki marka daha var ama isimlerini hiç duymadıgım için pek yanaşmadım tavsiye edebileceğiniz markalar varsa fark etmez. genelde 100-125 ggr kurşunlar kullanıyorum. üstündeki değerlerden pek birşey anlamadım (cins cins birimler) mesala şu şekilde bi kamış var

FOX rangemaster 12 ft 2,75 (360 cm ve 80gr atarlı mı demek?) yada bu fox markasının çeşitli grupları var fox warrior s serisi ki bu efsane gibi birşey sanırım )) - rangemaster - medhotmaster - legend gibi uzayıp gidiyor....

kullananlardan fikir almak daha iyidir çok üst fiyatlarda olmayan bi marka ve grup tavsiye ederseniz sevinirim

Facebook'ta Paylaş
iLK_KaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.08.11, 18:37   #2
Metin KÜMET

Metin KÜMET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Metin KÜMET
Memleket:Eskişehir-Kütahya-Çanakkale
Kan Grubu: A Rh (+)
En İyi Avı: Daha avlamadım
Referans:
Metin KÜMET will become famous soon enoughMetin KÜMET will become famous soon enough
Alıntı:
iLK_KaN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bir kaç aydır bu kamışlara ve sehbalara kafayı takmış durumdayım... yarışmada kullananları sorularımla çıldırtıp daha sonra bir çift almayı planlıyordum fakat sabredemedim (Bi ihtimal yarışmayakadar alırım) yarışmada belki yarışmacılar iyi tarafından kalkmamış olur sıkıntı olmasın şimdiden fikir alamaya başlıyayım ))

Öncelikle aklımdan geçen iki marka var Shimano ve fox aslında bir iki marka daha var ama isimlerini hiç duymadıgım için pek yanaşmadım tavsiye edebileceğiniz markalar varsa fark etmez. genelde 100-125 ggr kurşunlar kullanıyorum. üstündeki değerlerden pek birşey anlamadım (cins cins birimler) mesala şu şekilde bi kamış var

FOX rangemaster 12 ft 2,75 (360 cm ve 80gr atarlı mı demek?) yada bu fox markasının çeşitli grupları var fox warrior s serisi ki bu efsane gibi birşey sanırım )) - rangemaster - medhotmaster - legend gibi uzayıp gidiyor....

kullananlardan fikir almak daha iyidir çok üst fiyatlarda olmayan bi marka ve grup tavsiye ederseniz sevinirim
Günümüzde modern sazan avcılığı hafif makine ve hafif kamışlara doğru kayıyor.
Hafif bir kamışa ağır bir makine veya ağır bir kamışa hafif bir makine taktığınızda denge sorunu meydana geliyor.
Şu anki moda yavaş yavaş 2 parçalı kamışlara doğru kayıyor. Ancak 3.30'luk bir kamış demek bir taraftanda 1.65 lik bir kamış çantası demek. Yukarıda belirttiğin markalara
kimsenin itirazı olmaz. Ben shimanocuyum yıllardır, ama bu konuda bir alternatif olarak 3.50cm. boyunda, 3.5lb.’lik ve 3 parçalı DISCOVERY kamışı da tavsiye ederim.

Metin KÜMET isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.08.11, 19:44   #3
patric
Üye

patric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: ragıp ragıpoğlu
Memleket:İstanbul
En İyi Avı: hedef dünya rekoru
Referans:
patric will become famous soon enoughpatric will become famous soon enough
Sazan kamışları bazı özelliklerine göre ayrılır – kullanılacak şartlar, uzunluk, yapı, porselen sayısı ve ağırlık atarı. Test - ağırlık atabilme özelliği (bu tür kamışları genellikle İngiliz markalarına ait olduğundan) (lb) pound olarak ölçülür ve kamışın yere paralel olan pozisyonda hangi ağırlıkla 90° eğilmekte olduğunu gösterir. Bir pound yaklaşık olarak 454 gram’a eşittir. Bir kamışın kırılmadan ve zarar görmeden atabilecek en uygun ağırlığı bulabilmek için bulduğumuz teste 0,5-1,0 ilave etmek gerekir. Bulunan ağırlık fakat bu defa Oz (ons) olarak bize kamışın en uygun atabilecek ağırlığı gösterecektir. Bir Oz yaklaşık olarak 28,3 gramdır. Bu hesaplama daha çok geniş kullanımlı kamışlar için daha uygundur. Bazı kamışların atabilecek en uygun ağırlık tam olarak bu olmamaktadır. Örneğin uzun atışlar için üretilmiş 3,5 lb teste sahip bir kamışın en uygun atacağı ağırlık 5 Oz ise parabolik bir kamışın atacağı en uygun ağırlık 3,5 Oz’dir. Optimal ağırlık üretici firma katalogunda belirtilmediyse bunu ancak deneme yöntemiyle belirleyebiliriz. Tüm kaliteli kamışların en uygun olarak atabileceği ağırlıktan (1-3 Oz) daha fazla atabilecek potansiyeli mutlaka eklenmiştir. Buna rağmen belirlenen optimal ağırlıktan daha ağır kurşunun sık sık atılması tavsiye edilmez. Kamışın aşırı yüklenmesi kamışın karbon yapısı değişikliğe uğramaktadır ve özelliklerini yitirmeye başlamaktadır. Buna bağlı olarak da kamışın yapısı değişir, atış ağırlığı düşebilir ve en kötü ihtimalle kamış kırılabilir.

Tavsiye:

Greys Prodigy SX
Century Armalite MK3
Century FMA
Century FBS (Fat Boy Slim)
Shimano Tribal XTR-A Extreme
SHIMANO BEAST MASTER SDR
SHIMANO Catana BX Specimen
Venture Venturis V2
JRC - Defender
Wychwood Solace
Nash Xtreme Pursuit

patric isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.08.11, 19:53   #4
patric
Üye

patric - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: ragıp ragıpoğlu
Memleket:İstanbul
En İyi Avı: hedef dünya rekoru
Referans:
patric will become famous soon enoughpatric will become famous soon enough
Kamışlarla atış yapma,test etme şansım oldu ve az çok fikir sahibi olabildim.Bu tamamen stil ile alakalıdır.Kimisi parabolik,kimisi tam parabolik,kimisi de sert kamış tercih eder.Avlanma stratejinize ve tercihinize kalmış.Ben mesela yarı parabolik ve sert tercih ederim...

patric isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.08.11, 20:34   #5
şükrü
Üye

şükrü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Şükrü
Memleket:Bursa
Kan Grubu: 0 Rh (+)
En İyi Avı: Dostluk
Referans:
şükrü will become famous soon enoughşükrü will become famous soon enough
shımano catana al arkadaşım.arkada birdaha bakma.

şükrü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20.08.11, 20:43   #6
volgym
Üye

volgym - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: volkan CANSEVER
Memleket:İzmit
Kan Grubu: A Rh (+)
En İyi Avı:
Referans:
volgym will become famous soon enoughvolgym will become famous soon enough
Alıntı:
patric Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sazan kamışları bazı özelliklerine göre ayrılır – kullanılacak şartlar, uzunluk, yapı, porselen sayısı ve ağırlık atarı. Test - ağırlık atabilme özelliği (bu tür kamışları genellikle İngiliz markalarına ait olduğundan) (lb) pound olarak ölçülür ve kamışın yere paralel olan pozisyonda hangi ağırlıkla 90° eğilmekte olduğunu gösterir. Bir pound yaklaşık olarak 454 gram’a eşittir. Bir kamışın kırılmadan ve zarar görmeden atabilecek en uygun ağırlığı bulabilmek için bulduğumuz teste 0,5-1,0 ilave etmek gerekir. Bulunan ağırlık fakat bu defa Oz (ons) olarak bize kamışın en uygun atabilecek ağırlığı gösterecektir. Bir Oz yaklaşık olarak 28,3 gramdır. Bu hesaplama daha çok geniş kullanımlı kamışlar için daha uygundur. Bazı kamışların atabilecek en uygun ağırlık tam olarak bu olmamaktadır. Örneğin uzun atışlar için üretilmiş 3,5 lb teste sahip bir kamışın en uygun atacağı ağırlık 5 Oz ise parabolik bir kamışın atacağı en uygun ağırlık 3,5 Oz’dir. Optimal ağırlık üretici firma katalogunda belirtilmediyse bunu ancak deneme yöntemiyle belirleyebiliriz. Tüm kaliteli kamışların en uygun olarak atabileceği ağırlıktan (1-3 Oz) daha fazla atabilecek potansiyeli mutlaka eklenmiştir. Buna rağmen belirlenen optimal ağırlıktan daha ağır kurşunun sık sık atılması tavsiye edilmez. Kamışın aşırı yüklenmesi kamışın karbon yapısı değişikliğe uğramaktadır ve özelliklerini yitirmeye başlamaktadır. Buna bağlı olarak da kamışın yapısı değişir, atış ağırlığı düşebilir ve en kötü ihtimalle kamış kırılabilir.

Tavsiye:

Greys Prodigy SX
Century Armalite MK3
Century FMA
SHIMANO BEAST MASTER SDR
Venture Venturis V2
JRC - Defender
Wychwood Solace
Nash Xtreme Pursuit

Ragıp zaten merak edilenleri belirtmişsin teşekkürler; ek olarak benim de kullandığım Fox FX2 12 ft 3.50 lb tabikii tercihimdir ancak fiyat olarak ve tr de bulunmayan (ancak yurt dışından getirtebilir yada ikinci el bulabilirsin buda bi hayli zor) kamışlar biraz el yakabilir extra olarak ve tr den bulunabilen şahsımın ikinci ekipmanı olan M.A.D. Vanguard 12 ft 3.25 lb iki parça kamışlar senin isteklerine fazlası ile karşılık verecektir diye düşünüyorum yarışma alanın da bu sene bi hayli modern sazan kamışları göreceksindir bence acele etme gel gör bilgi al sonra karar ver hoşçakal

volgym isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.08.11, 00:54   #7
gökhan
Üye

gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: gökhan batu
Memleket:ankara
Kan Grubu: B Rh (+)
En İyi Avı: 100 CM. TURNA HAYALİ.
Referans:
gökhan will become famous soon enoughgökhan will become famous soon enough
Verilen bilgiler için herkese çok teşekkür ederim. Ben turna için 2 parça 240 karbon kamış aldım çok memnunum fakat taşıması büyük sıkıntı dikkat edilmese ucunu kırabilirsin. Turnada at çek için parçalı kamış gerekli aksiyon ve atış mesafesi için bu yüzden parçalı kamış ve onun taşımadaki olumsuz yanları göz ardı edilebilir lakin sazan için buna gerek yok bence çünkü genelde dip oltası veya mantarlı ile sazan avlanılır. Bu metotların hepsi TELESKOPİK bir kamışla da uygulanılır ve taşıma sıkıntısı yaşanmaz.

gökhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.08.11, 20:36   #8
Mustafa DEDEMLİ
Üye

Mustafa DEDEMLİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Mustafa DEDEMLİ
Memleket:İSTANBUL
Kan Grubu: 0 Rh (+)
En İyi Avı: TUTMAYA ÇALIŞIYORUM
Referans:
Mustafa DEDEMLİ is on a distinguished road
Sevgili adaşım,
Gel benim söylediklerime kulak ver.Sakın acele edip ne olduğunu bilmediğin malzeme alıp boşuna para harcama.Yarışmada bu konularda bilgi sahibi arkadaşlar var.Onlarla görüş alışverişi yaparak ve takımları görerek sende bilgi sahibi olursun.Bu yarışma senin için avantaj.Çeşitli markaları görüp inceleme fırsatın olacak çünkü.MAD düşünürsen fiyat konusunda yardımcı olmaya çalışırım.

Mustafa DEDEMLİ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21.08.11, 23:05   #9
iLK_KaN

Referans:
OO ooo foruma ikin gün girmedim cevaplar almış başını gitmiş hepinize tavsiye bilgileriniz için çok teşekir ederim saolun...

Alıntı:
vanessa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Günümüzde modern sazan avcılığı hafif makine ve hafif kamışlara doğru kayıyor.
Hafif bir kamışa ağır bir makine veya ağır bir kamışa hafif bir makine taktığınızda denge sorunu meydana geliyor.
Şu anki moda yavaş yavaş 2 parçalı kamışlara doğru kayıyor. Ancak 3.30'luk bir kamış demek bir taraftanda 1.65 lik bir kamış çantası demek. Yukarıda belirttiğin markalara
kimsenin itirazı olmaz. Ben shimanocuyum yıllardır, ama bu konuda bir alternatif olarak 3.50cm. boyunda, 3.5lb.’lik ve 3 parçalı DISCOVERY kamışı da tavsiye ederim.
Alıntı:

Tavsiye:

Greys Prodigy SX
Century Armalite MK3
Century FMA
SHIMANO BEAST MASTER SDR
Venture Venturis V2
JRC - Defender
Wychwood Solace
Nash Xtreme Pursuit
ayrıntılı bilgi için tşkler yukardaki markalardan 2 i üstünde yogunlaşçam shimano ve dscovery (foxda kafabın bi ucunda)... ayrıca takımında büyük makine kullanmayı düşünmüyorum.şuan kullandıgım makinler 80 lik kafaya sahip uzun sarımlarda rahat oluyor ama kamış ve olta ağırlıgı birleştiğğinde kolum kopuyor. Hafif orta derecede hasas ve orta boy makineler kullanma fikrindeyim

Alıntı:
Kamışlarla atış yapma,test etme şansım oldu ve az çok fikir sahibi olabildim.Bu tamamen stil ile alakalıdır.Kimisi parabolik,kimisi tam parabolik,kimisi de sert kamış tercih eder.Avlanma stratejinize ve tercihinize kalmış.Ben mesela yarı parabolik ve sert tercih ederim...
aslında bende kullandıgım takımlarda genelde orta sertlikte surf kamışlar kullanıyorum alıcağım takımlarında bu yönde olmasına dikkat edicem balıgı çekerken vuruşları elimde hissetmesi ve yumuşatması daha kolay oluyormuş gibi geliyor sert kamışlarda esnemediği için sert vuruşta kancadan kurtulacakmış gibi bir düşünce oluşuyor bende.

Alıntı:
şükrü Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
shımano catana al arkadaşım.arkada birdaha bakma.
fikriniz için tşkler saolun

Alıntı:
volgym Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ragıp zaten merak edilenleri belirtmişsin teşekkürler; ek olarak benim de kullandığım Fox FX2 12 ft 3.50 lb tabikii tercihimdir ancak fiyat olarak ve tr de bulunmayan (ancak yurt dışından getirtebilir yada ikinci el bulabilirsin buda bi hayli zor) kamışlar biraz el yakabilir extra olarak ve tr den bulunabilen şahsımın ikinci ekipmanı olan M.A.D. Vanguard 12 ft 3.25 lb iki parça kamışlar senin isteklerine fazlası ile karşılık verecektir diye düşünüyorum yarışma alanın da bu sene bi hayli modern sazan kamışları göreceksindir bence acele etme gel gör bilgi al sonra karar ver hoşçakal
fox kafamı en çok kurçalayan marka... Şuan iki- üç marka arasındayım ama yorumlarla bu biraz daha çogaldı... Malüm yaz tatilindeyiz ve gurbetçilerin ülkemize tatile geliş zamanı 3 farklı ülkeden temin etme şansım var (almaya ingiltere isviçre) onun için markanın tr de olması çokta önemli değil hatta yakın zamanda karar verirsem hem kargo hemde kamışların ücretinden yırtma şansım var ).

Alıntı:
gökhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Verilen bilgiler için herkese çok teşekkür ederim. Ben turna için 2 parça 240 karbon kamış aldım çok memnunum fakat taşıması büyük sıkıntı dikkat edilmese ucunu kırabilirsin. Turnada at çek için parçalı kamış gerekli aksiyon ve atış mesafesi için bu yüzden parçalı kamış ve onun taşımadaki olumsuz yanları göz ardı edilebilir lakin sazan için buna gerek yok bence çünkü genelde dip oltası veya mantarlı ile sazan avlanılır. Bu metotların hepsi TELESKOPİK bir kamışla da uygulanılır ve taşıma sıkıntısı yaşanmaz.
evet taşıması sorun bir takım kullananlardan en çok bu konuda şikayet gelmiş ama bence turna avı ile sazan avını birbirinden ayırmak gerekir turna avı 3 -4 gün gibi sürelerde olmuyor genel olraak daha az av süreleri oluyor. Şuan kullanmakta oldugum surf kamışlarda da bağzen taşıma sorunu oluyor özellikle küçük araçların bagaj kısımlarına sıgmadıklarında makina kollarını çıkart tak zaman oluyor. Genelde ben turna avına yarım gün için gidiyorum aynı takımları kullansam açarken öylen olurdu)

Alıntı:
Mustafa DEDEMLİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili adaşım,
Gel benim söylediklerime kulak ver.Sakın acele edip ne olduğunu bilmediğin malzeme alıp boşuna para harcama.Yarışmada bu konularda bilgi sahibi arkadaşlar var.Onlarla görüş alışverişi yaparak ve takımları görerek sende bilgi sahibi olursun.Bu yarışma senin için avantaj.Çeşitli markaları görüp inceleme fırsatın olacak çünkü.MAD düşünürsen fiyat konusunda yardımcı olmaya çalışırım.
Tşkler abi tavsiyen için genel yorumlar yarışmada bilgi toplamam ve ondan sonra almam. Aslında bende tam emin olmadan almak istemiyorum surf kamışla aynı performansı vericek bir parçalı takım kurmakta mantıklı gelmiyor...

Alt 03.05.13, 10:21   #10
iLK_KaN

Referans:
google da başka bir konuda araştırma yaparken bu başlıga denk gelmek nosterji adına güzel oldu. hazır bulmuşken bir iki kelime ekliyeyim. 22.08.11 bu tarihlerde çok çabalama rağmen temin edemediğim hatta üzerinden 1.5 yıl geçtikten sonra (Ancak bu sezon kulllanabileceğim temin etme şansım oldu. yarışmaları takip edenler zaten konuyu biliyordur 4 kamış oldu şuan elimde ve dolaylı olarak OLTACILARDER sayesinde oldu bir kez daha tşkler.
gelelim asıl konuya

3 adet shimano 2 si catana 1 vagart (yarışmanın 1. sinden dolaylı) 1 adette silstar (yarışmadan) şuan catanalar elime geçmedi daha deneme şansım olmadı fakat vangart ve silstarla atış denemeleri yaptım hiç zorlanmadan 120- 140 gibi mesafeleri gördüm ve karar verdim daha önce surf kamış diye bana iteledikleri fındık sopasıymış) ileri atış yapıcam diye patlattığım misinaların hattı hesabı yok. baş üstünden atışlarda 3.5 lb atış esnasında esnekliği ile patlama ihtimali azaltıyor. bagzılarınna göre 3.5 lb de sert demekki bu arkadaşlar surf kullansa 10x10 kalas diye nitelendirecekler ) konu 1200 küsür kere görünülenmiş demekki benim gibi bu konuyu araştıran çok umarım burda diğer üyelerimizden gelen bilgilerle birlikte faydalı bir konu olmuştur.

Konu iLK_KaN tarafından (03.05.13 Saat 11:29 ) değiştirilmiştir.

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Sponsorlar