Anasayfaya Git!

Go Back   Balık Avı ve Amatör Balıkçılık Oltacılar CAFE Üyelerimizin El Emekleri

Uyarılar

HEM KENDİ SAĞLIĞIN HEM DE AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN EVDE KAL, SAĞLIKLI KAL

Üyelerimizin El Emekleri Üyelerimizin kendi yaptıklarını, tekniklerini sergileyebilecekleri, paylaşabilecekleri platform.

Seçenekler Stil
Prev önceki Mesaj   sonraki Mesaj Next
Alt 23.11.12, 21:59   #1
iLK_KaN

iLK_KaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Mustafa FIRINCI
Memleket:DÜZCE
Kan Grubu: 0 Rh (-)
En İyi Avı: Geri salacaklarım
Referans:
iLK_KaN will become famous soon enoughiLK_KaN will become famous soon enough
kurşun kalıbı hazırlama ve dökümü

iyi günler bir süredir kalıp almayı düşünüyordum araştırırken bir forumda kalıp yapımıyla ilgili bir yazıya rasladım ve bügünde deneme şansım oldu ilk denemede hiçte fena değil

malzemeler

1.ahşap çıta (bu dikgörgen şeklinde plastik malzemede olabilir)
2.akm (akim de deniyor mermer ve taş yapıştırmak için tüm nalburlarda bulabilirsiniz) 250g 5 tl düzceda 500 g almanızı tavsiye ederim.
3.çoçuk için oyun hamuru (2 tl)

önce ahşap çıtalardan kurşunun büyüklüğüne göre bir kare veya dikdörgen hazırlıyoruz (ben 7x8 genişliğinde ve 1 cm yüksekliğide yaptım)

sonra oyun hamurunu 3-4 mm yüksekliğinde kare büyüklüğünde açıyoruz...

sonra kurşunu bu hamurun üstüne bastırıyoruz bunun resmini çekmemişim az çok tahmin ediyorsunuzdur kurşunu hamura batırıyoruz. kurşunun yarısı hamurun içinde kalıyor ve kenarları şiştiği için bunu bir biçak veya falçata yardımıyla düzeltiyoruz. daha sonra 4 köşesine fındık büyüklüğünde çukurlar oluşturuyoruz bu çukurlar kalıbımızın kurşun dökerken kaymamasını sağlıyor. Şimdi bir pamuk yardımı ile veya elle kursunun üstünü ve hamuru biraz sıvı yağ ile yağlıyoruz sonra AKM bir kabın içinde karıştıyoruz ve hamurun üstüne dökünüyoruz

yani en alta hamur ortada yarısı hamurun içinde kurşun ve en üstte AKM yapıştırcı. yapıştırıcıyı dökerken acele edin hareketsiz kaldıgında 2 dk içinde kuruyor. ama biz 20 dk bekliyoruz.

sonra yukardaki resimdeki gibi hamuru temizliyoruz kalıbı bozmadan kalıbı yarımdan biraz fazla çıkartıyoruz. sonre tekrar hafiften yaglıyoruz yapıitırıcıyı tekrar döküyoruz. Fazla beklemiyoruz 3-4 dk sonra kalıbdan yavaşça çıkartıyoruz taze iken ayrılması daha kolay oluyor.

eyer model kurşunu yağlamazsanız hem kalıptan çıkarması baya zor oluyor hemde şekli bozuluyor şekil sağ taraftaki kalıp (unuttum)
Ve sonuç tam istediğim gibi oldu iki farklı secenek oldu ortası dolu ve ortası boş biri 102r g geliyor diğeride 103 gr

neyse yazı biraz karışık oldu ama oldum olası türkçe dersinden kalmışımdır hep yapmak isteyen olursa yardımcı olurum.

Facebook'ta Paylaş

Konu Hakkı Sadık AKBULUT tarafından (24.11.12 Saat 19:55 ) değiştirilmiştir. Sebep: Resim boyutlandırılması yapılmıştır.Resimlerinizi 640x480 boyutlarında ve www.yukleoltaci.com sitemizden yüklemenizi rica ederiz.
iLK_KaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Sponsorlar