Anasayfaya Git!

Go Back   Balık Avı ve Amatör Balıkçılık Tatlı Su Balıkcılığı Tatlı Su Av Teknikleri

Uyarılar

HEM KENDİ SAĞLIĞIN HEM DE AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIĞI İÇİN EVDE KAL, SAĞLIKLI KAL

Tatlı Su Av Teknikleri Tatlı su balık avında kullanılan teknikleri burada paylaşabilirsiniz

Seçenekler Stil
Alt 11.07.12, 09:55   #1
Ömer ÖZYAĞMAN
Üye

Ömer ÖZYAĞMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Ömer ÖZYAGMAN
Memleket:Kütahya
Kan Grubu: 0 Rh (+)
En İyi Avı:
Referans:
Ömer ÖZYAĞMAN is on a distinguished road
Sazan avı için merak ettiklerim.

Öncelikle tüm oltacılar ailesine selamlar olsun. Sazan avında merak ettiğim 3-5 şeyi sormak istiyorum. Ve kendi kullandıgım teknikleri söylemek istiyorum ki yanlış yaptığım birşey varsa düzelteyim.

Sazan avında ;

1. Şamandıralı sistem ve dip oltası kullanıyorum. 4 olta kullanıyorum. 2'si dip oltası, 2'si şamandıralı. Bunları resimle ifade etcek olursam.

Bu şekilde bir takım kulanıyorum. Etek kısımlarını 0.30 luk misina, beden ise 0.40 lık misina kullanıyorum.

Yeme gelince gölün durumuna göre buğday,sert mısır, veya dardanel mısır takıyorum. Çok nadir solucan kullandığım zamanlar oldu. ( Büyükorhanlar gölünde 5 kilo ve üzeri trofeleri solucanla tutmuştuk zamanında )

Şimdi size sormak istediklerim.

1. Dip oltasında kurşun gezermi olsa daha iyi yoksa sabit kurşun kullansam dahamı mantıklı.

2. Gittiğimiz gölde, avlağa oturduğumuz anda yemleme için oltaların istikametinde elindeki tüm yemi boşaltmakmı daha mantıklı. Yoksa 2 şer saat aralıklarla kısım kısım yemleme yapmak dahamı iyi.

3. Şu an mısır olayı yavaş yavaş ortadan kalkıyor gibi ama boiliden pek anlamadıgım için,mısır konusunda sorum olucak. Kimisi mısırın üzerindeki zarı soyunca sazanın daha çabuk yeme geldiğini söyler. Kimisi mısırın uç kısmını dişiyle ezer öyle takar iğneye. Bunların bir hükmü varmı acaba ?

4. Sazan avında çaparilerin çok ileri atılmasımı daha iyi yoksa yakın bölgelere atılmasımı daha iyi. ( Avlak yerine göre değişebilirmi acaba ? )

5. hangi zamanlarda gölün hangi kısımlarında avlanmalıyım. Örneğin balığa babamla gittiğimizde. Bu mevsimde balık sığda olur der. Barajın en sığ kısımlarına gideriz. Bazen balık derinde der. Bente yakın bölgelere otururuz. Bunu hangi mantıkla söylediğini anlıyamadım hiç bir zaman

6. Son olarak gittiğimiz avlakta küçük balık çok oltaya sarıyorsa bunlardan kurtulmak sadece trofe balıklara odaklanmak amacıyla nasıl teknikler uyguluyabilirim.

Okuyan ve yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim. Yanlışım varsa düzeltirseniz memnun olurum.

Facebook'ta Paylaş

Konu Ömer ÖZYAĞMAN tarafından (11.07.12 Saat 09:57 ) değiştirilmiştir.
Ömer ÖZYAĞMAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.07.12, 10:21   #2
şükrü
Üye

şükrü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Şükrü
Memleket:Bursa
En İyi Avı: Dostluk
Referans:
şükrü will become famous soon enoughşükrü will become famous soon enough
1.dip oltasında gezer kurşunun arkasınada stoper takarsan iyi olur.sebebi balık oltaya vurdugu zaman sen degil kurşun tasmalamış olur.yani kurşunun agırlıgı ignenin daha iyi oturmasını saglar.
2.kesinlikle yemin tümü atılmamalı.ilk gittigin zaman biraz yogun yaparsan iyi olur tabi mevsimine göre.şu mevsim için söyledim.daha sonra balıgın hareketliligine göre yemlersin.pek balık vurmuyorsa fazla yemlemeye gerek yok.çünkü balık o bölgede degildir zaten.balık vuruyorsa hareketlilik varsa 2 saatte bir azaltarak yemleme yaparsın.
3.hiç bir hükmü yok.kokulu mısırlar var.ballı,midyeli vs.gidicegin avlaga göre degişir.onlardan igneye takarsan daha iyi olur.
4.avlak yerine göre degişir.
5.bu sorunun cevabı çok uzun.araştırman lazım.ama baban dogru söylüyor.
6.igneye tek degil fazla mışır takarsan çözersin.
7.bendende sana tavsiye.sazan avında herzaman tek igne ve yemi igneye takarak degilde boili tarzı mısırı takarsan daha iyi olur.

şükrü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.07.12, 12:02   #3
gökhan
Üye

gökhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: gökhan batu
Memleket:ankara
Kan Grubu: B Rh (+)
En İyi Avı: 100 CM. TURNA HAYALİ.
Referans:
gökhan will become famous soon enoughgökhan will become famous soon enough
Şimdi size sormak istediklerim.

1. Dip oltasında kurşun gezermi olsa daha iyi yoksa sabit kurşun kullansam dahamı mantıklı.

Kurşunun önünde ve arkasında birer tane stoper koymak iyi olur vuruşu daha rahat anlarsın.

2. Gittiğimiz gölde, avlağa oturduğumuz anda yemleme için oltaların istikametinde elindeki tüm yemi boşaltmakmı daha mantıklı. Yoksa 2 şer saat aralıklarla kısım kısım yemleme yapmak dahamı iyi.

Ara ara atmak daha verimli çünkü aynı anda attığında 1-2 saat sonra yem bitince balık gider 1 saat ara ile atarsan balık hep o bölgede kalır çünkü hep yem var.

3. Şu an mısır olayı yavaş yavaş ortadan kalkıyor gibi ama boiliden pek anlamadıgım için,mısır konusunda sorum olucak. Kimisi mısırın üzerindeki zarı soyunca sazanın daha çabuk yeme geldiğini söyler. Kimisi mısırın uç kısmını dişiyle ezer öyle takar iğneye. Bunların bir hükmü varmı acaba ?

Bence mısırı hiç oynamadan direk tak.

4. Sazan avında çaparilerin çok ileri atılmasımı daha iyi yoksa yakın bölgelere atılmasımı daha iyi. ( Avlak yerine göre değişebilirmi acaba ? )

Benim bildiğim kadarıyla sabah ve akşam(gece boyunca) yemlenme zamanı kısa öğlen aşırı sıcaklarda uzağa atmak gerekiyor.

5. hangi zamanlarda gölün hangi kısımlarında avlanmalıyım. Örneğin balığa babamla gittiğimizde. Bu mevsimde balık sığda olur der. Barajın en sığ kısımlarına gideriz. Bazen balık derinde der. Bente yakın bölgelere otururuz. Bunu hangi mantıkla söylediğini anlıyamadım hiç bir zaman

????

6. Son olarak gittiğimiz avlakta küçük balık çok oltaya sarıyorsa bunlardan kurtulmak sadece trofe balıklara odaklanmak amacıyla nasıl teknikler uyguluyabilirim.

Kullandığın dip oltası uygun yem olarak balıkcıların sattığı sert mısır veya boili takarsan en az kiloluk sazan vurur ufağı pek gelmez, ekmek, solucan gibi yemlerde daha çok ufak gelir.

gökhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.07.12, 13:06   #4
ereneren
Üye

Üye Adı: eren oyar
Memleket:ankara
Kan Grubu: A Rh (-)
En İyi Avı: 40 kg orkinos
Referans:
ereneren is on a distinguished road
bence iğne 1 no olmalı gezer kurşunun arkasına stoper takarsan da vuruşları daha rahat görürsün ve balık daha rahat alır iğneyi mukavemet olmadan yemlemeyi ise ben sık aralıklarla ( yaklaşık 1 saat ) suda dağılacak koku yayacak malzemelerle yapıyorum. mısır yeminden bahsedecek olursak illaki sazanın alışkın olduğu yemi kullanmak gerekir ama mısırsız sazan avı da olmaz ( konserve mısır uğraştırmaz ama 1 den fazla takmak gerekir) sazanın olduğu bölgeler ise sıcaklıkla derinliği doğru orantılı olarak düşünebiliriz ama avda her mesafede olta olması da başarı şansını arttırır...... gibi nacizane fikirlerim var kardeşim avın daim olsun.

ereneren isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11.07.12, 19:25   #5
Ömer ÖZYAĞMAN
Üye

En İyi Avı:
Referans:
cevap veren herkese çok tşk ederim.

Alıntı:
ereneren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bence iğne 1 no olmalı gezer kurşunun arkasına stoper takarsan da vuruşları daha rahat görürsün ve balık daha rahat alır iğneyi mukavemet olmadan yemlemeyi ise ben sık aralıklarla ( yaklaşık 1 saat ) suda dağılacak koku yayacak malzemelerle yapıyorum. mısır yeminden bahsedecek olursak illaki sazanın alışkın olduğu yemi kullanmak gerekir ama mısırsız sazan avı da olmaz ( konserve mısır uğraştırmaz ama 1 den fazla takmak gerekir) sazanın olduğu bölgeler ise sıcaklıkla derinliği doğru orantılı olarak düşünebiliriz ama avda her mesafede olta olması da başarı şansını arttırır...... gibi nacizane fikirlerim var kardeşim avın daim olsun.
koku yayan madde olarak ne önerirsiniz. Sarımsak, kokmuş mısır falanmı ?

Alt 12.07.12, 07:19   #6
mehteran
Üye

mehteran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: Gürkan KOCAÇAY
Memleket:KÜTAHYA
En İyi Avı: Edindiğim dostlarım.
Referans:
mehteran will become famous soon enoughmehteran will become famous soon enough
Ömer altta verdiğim linkleri incelemeni tavsiye ederim... Gerisini çay içerken konuşuruz inşallah.

http://www.oltacilar.com/sazancilar-...t=sazanc%FDlar

http://www.oltacilar.com/oltacilarde...ar%FD%FEmas%FD

mehteran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12.07.12, 14:48   #7
kittkurdu
Üye

kittkurdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye Adı: murat bayram
Memleket:samsun
Kan Grubu: A Rh (+)
En İyi Avı: 3,145 gr gökala
Referans:
kittkurdu is on a distinguished road
Ben birkaç gözlemimi paylaşmak istiyorum.
1. Tek kanca her zaman avantajdır. Balık kancayı yuttuğu zaman, diğer kanca acaba gelirken takılır mı diye bir problemin olmaz.
2. Biz buralarda gece tek kancaya gümüş balığı takarız. Trofe sazan yakalamak istiyorsan sessiz bir ortamda denemeni tavsiye ederim.
3. Sazan gece kıyıya yakın, gündüz derinde yemlenir. Oltanı atacağın mesafeyi bu şekilde ayarlayabilirsin.
4. Genellikle çok dik derinleşmeyen, tahminimce 40-45 derecelik tarla tipi arazilerde av şansı fazladır.
5. Tarla tipi arazilerde gezer kurşunlu veya dipten kurşunlu; dibi köklü yerlerde kanca tabana 1 karış kalacak şekilde ayarlanmış şamandıralı takımlar ile avlanıyorum.
Rast gelsin.

kittkurdu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12.07.12, 20:46   #8
Ömer ÖZYAĞMAN
Üye

En İyi Avı:
Referans:
Murat abi verdiğiniz bilgiler çok hoşuma gitti. Çok teşekkür ederim

Alt 12.07.12, 20:47   #9
Ömer ÖZYAĞMAN
Üye

En İyi Avı:
Referans:
Alıntı:
mehteran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ömer altta verdiğim linkleri incelemeni tavsiye ederim... Gerisini çay içerken konuşuruz inşallah.

http://www.oltacilar.com/sazancilar-...t=sazanc%FDlar

http://www.oltacilar.com/oltacilarde...ar%FD%FEmas%FD

Gürkan abi çok teşekkür ederim. Büyüğümsün müsait oldugun zaman adres ver ben geleyim çayını içmeye ...

Alt 12.07.12, 21:02   #10
Ömer ÖZYAĞMAN
Üye

En İyi Avı:
Referans:
gürkan abi şu yemlerden sonuç alınabilinirmi bi göz atsana abi,

http://www.anadoluavmarketi.com/marka.asp?ID=448

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Sponsorlar