Balık Avı ve Amatör Balıkçılık

Balık Avı ve Amatör Balıkçılık (http://www.oltacilar.com/index.php)
-   Tatlı Su Av Teknikleri (http://www.oltacilar.com/forumdisplay.php?f=85)
-   -   Turna avında at-çek teknikleri (http://www.oltacilar.com/showthread.php?t=10272)

Ahmet ŞENOL 07.02.12 10:57

Turna avında at-çek teknikleri

Arkadaşlar;

Şu ana kadar turna avına bir çok kez gittim. Fakat genelde tek balık alabildim. Beraber gittiğimiz arkadaşlarımdan 2-3 balık yakalayan oldu.

Demek istediğim at-çek yaparken nelere dikkat etmeliyiz. Özellikle turnaya çalışırken. Bu işin püf noktaları varmıdır.

Örnek vermek gerekirse; sahteyi gönderdik suya biraz dalmasını beklemekmi lazım yoksa atar atmaz çekmeye başlamakmı lazım. Çekerken hızlımı yoksa yavaşmı çekmek lazım. Yada makinayı 2 tur sarıp 2 saniye beklemekmi vs. vs.

Bunun gibi bilgilerinizi burada paylaşabilirmisiniz :)

Saygılar, sevgiler :):)

Ahmet ŞENOL 07.02.12 14:26

Hani TK 06 Kadir abi.. Sarı sasiyi nasıl kullanırsın bi anlatsan.

TK Kadir AKAR 07.02.12 16:24

Ahmet burda anlatmakla olmaz o is. uygulamada göstermek lazim ve bulundugun yerin su seviyesi de onemli. yeri gelir dipten cekersin yeri gelir yuzeyden ben sana bir ara anlatirim kardesim ..

Melih Başkan 07.02.12 17:38

Merhaba kardeşim çok güzel ve önemli bir konuya değinmişsin öncelikle seni tebrik ederim.
Bende geçmişe dayalı kafamda yamış olduğum analizde ortaya çıkanları sizlerle paylaşmak istedim.Genellikle sahte suya ilk düşme anında balığa yakalanmıştır.Kimi zaman suya düşme anından birkaç saniye sonra turnanın hamlesiyle karşı karşıya kalmıştır,çok nadir olarak sahtenin suya düşme anından sonra kıyıya yaklaşırken yolda balığa atladığına şahit oldum.Tabiki bu her zaman böyle olacak diye birşey yok,tam tersi bir durumlada karşılaşabiliriz.Sonuçta karşımızda canlı bir varlık var ne zaman ne yapacağı belirli değildir.
Bunlara ek olarak oltamızın ucunda ne olduğunun önemi çok büyüktür,sahtenin yaptığı manevra,dalış mesafesi ve ağırlığıda makinamızı nasıl saracağımız konusunda bize yardımcı olur.
Hernekadar'da basit gibi görünsede beceri ve el alışkanlığı istemektedir.Her zaman bir bütün olarak ele alıp iğnesinden sahtesine,makinasına,kamışına ve misinasına kadar ölçüp biçmek gerekir diye düşünüyorum.

Saygılarımla

Hakkı HARMANCIK 07.02.12 19:01

Ahmetciğim bunlar yazmakla bitmez ve anlaşılması zor olur.Kısmet olur sezon açıldıktan sonra gidebilirsek Kadir'in dediği gibi uygulamalı anlatmak lazım.Hatta bunları videoya çekip yayınlamak daha doğru olur.Görsel anlatım teorik anlatımdan çok daha etkili olacaktır.

İşin kısası havanın durumu,suyun sıcaklığı ve derinliği,kullandığın yemin nasıl bir aksiyonla çekilmesi gerektiği,kamışın,misinan v.s. v.s hepsi etkendir.Bu işte ustalık yoktur sadece tecrübe vardır.Bir çok avlakta defalarca aynı yöntemle balık tutmamıza rağmen kimi zaman oluyor ki balık vurmuyor.Hemen teknik değiştirip denemelere başlıyoruz.:) Kısmette varsa bir şekilde olur.

Önemli olan 1,3,5 balık tutmak değil o havayı ve heyecanı yaşamak.Yanında birde balık gelirse o zaman deyme keyfine.:)

Rast Gele kardeşim..

TK Kadir AKAR 07.02.12 23:15

[QUOTE=Hakkı Harmancık;313762]Ahmetciğim bunlar yazmakla bitmez ve anlaşılması zor olur.Kısmet olur sezon açıldıktan sonra gidebilirsek Kadir'in dediği gibi uygulamalı anlatmak lazım.Hatta bunları videoya çekip yayınlamak daha doğru olur.Görsel anlatım teorik anlatımdan çok daha etkili olacaktır.

İşin kısası havanın durumu,suyun sıcaklığı ve derinliği,kullandığın yemin nasıl bir aksiyonla çekilmesi gerektiği,kamışın,misinan v.s. v.s hepsi etkendir.Bu işte ustalık yoktur sadece tecrübe vardır.Bir çok avlakta defalarca aynı yöntemle balık tutmamıza rağmen kimi zaman oluyor ki balık vurmuyor.Hemen teknik değiştirip denemelere başlıyoruz.:) Kısmette varsa bir şekilde olur.

Önemli olan 1,3,5 balık tutmak değil o havayı ve heyecanı yaşamak.Yanında birde balık gelirse o zaman deyme keyfine.:)

Rast Gele kardeşim..[/QUOTE]

Büyüksün hakkı :)

Ahmet ŞENOL 08.02.12 08:08

Siz söylemeyin anlatmayın bakalım püf noktaları ;) :D

Şaka bi yanada zaman gitgide azalıyor arkadaşlar. Bakalım bu sene en büyük turnayı kim yakalıcak :)

A.Engin Çelebi 08.02.12 15:16

Atarım sonra da çekerim aga. hiç işim olmaz balığın ne yaptığıyla. İster alır yemi güzel mücadele olur ister almaz keyifli bir gün geçiririm yanımda çayım ağzımda türküm...

TK Kadir AKAR 08.02.12 19:14

Balık Şiiri

Atarım sonra da çekerim aga
Hiç işim olmaz balığın ne yaptığıyla
İster alır yemi güzel mücadele olur
İster almaz keyifli bir gün olur
Yanımda çayım ağzımda türküm... A.Engin.Çelebi

Eline sağlık süper bi şiir olmuş engin ... :)

A.Engin Çelebi 08.02.12 20:39

[QUOTE=06 TK 06;313953]Balık Şiiri

Atarım sonra da çekerim aga
Hiç işim olmaz balığın ne yaptığıyla
İster alır yemi güzel mücadele olur
İster almaz keyifli bir gün olur
Yanımda çayım ağzımda türküm... A.Engin.Çelebi

Eline sağlık süper bi şiir olmuş engin ... :)[/QUOTE]

Hiç aklıma gelmemişti :)
yazan: Engin Çelebi
düzenleyen: Kadir Akar

Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 21:51.