PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Avlakları Kurtarmak İçin Nasıl Bir Yöntem İzlenmeli

ereneren
27.04.11, 19:30
Bu konuyu açtım çünkü artık hissiyat falan değil iyice belirginleşen bir somutlukta avlaklarımızın günden güne tükendiğini görüyorum; buraya genel fikir ve görüşlerimizi yazarak belli bir çalışma sağlanabilir ve ilgili mercilere bu deneyim ve bilgi yansıtılabilinir diye düşünüyorum. Şimdiden keyifli paylaşımlar...

ereneren
27.04.11, 20:09
ilk tavsiye benden olsun avlaktan alınacak balıklar için belli bir miktar ücret ödenebilir ve bu durumu denetim altında tutacak birim küçük bir karakolla bir iki jandarma olabilir.

inculy
27.04.11, 20:14
bence üst mevkilerden bir dayımız olacak. Sonrada özel güvenlik şirketleri tarafından kişiler görevlendirilecek. Aynı zamanda o yörenin insanlarınada ekmek kapısı açılacak.

idkln
27.04.11, 20:58
"EĞİTİM ŞART", ama öncelikle kimi eğiteceğimizi bulmamız lazım...

keşfetmekiçinbak
27.04.11, 22:13
Bu konuyu açtım çünkü artık hissiyat falan değil iyice belirginleşen bir somutlukta avlaklarımızın günden güne tükendiğini görüyorum; buraya genel fikir ve görüşlerimizi yazarak belli bir çalışma sağlanabilir ve ilgili mercilere bu deneyim ve bilgi yansıtılabilinir diye düşünüyorum. Şimdiden keyifli paylaşımlar...

Öncelikle bu işe Oltacılarder'e üye olmakla başlayabilirsiniz.

ERDEM
27.04.11, 22:38
İbrahim abiye katılıyorum "EĞİTİM ŞART"
Ama ilk önce (Şayet şimdilik Ankara için konuşacak isek) Ankara' da bu işte gönüllü olan STK' larımıza üye olup haftalık/aylık toplantılarına katılıp neyi nasıl yapmaya çalıştıklarına bakmakta fayda var demek geçti içimden.
Bu arada ben adres bilgileri ile uğraşırken Tuncay abimde demek istediğimi yazmış zaten:)

Şuanda paylaşımlarda bulunduğumuz www.oltacilar.com forumunun bağlı olduğu ve son iki yılda amatör balıkçılığın yükselen yıldızı, doğa katliamcılarına dur demesini bilen;

Doğa ve Çevre Dostu Amatör Oltacılar Derneği (OLTACILARDER)
Necatibey Cad. Lale Sk No:21/3 Sıhhıye/Ankara
GSM: 0533 810 38 58

Türkiye' de sürdürülebilirlik adına büyük emekler vermiş, avına ve avlağına nasıl sahip çıkacağına yıllarca işaret etmiş;

Rastgelebalıkçı Amatör Olta Balıkçıları Derneği (RASTGELE_DER)
P.K. 151 Yenişehir /ANKARA
GSM: 0 532 562 81 62

Son günlerde Ankara' da amatör balıkçılık anlamında hızla büyüyüp emek veren, vermek için olanca gücüyle çaba sarf eden;

Sincan Amatör Olta Balıkçıları Derneği (SİN-AB-DER)
Plevne Mahallesi Ceyhan Sokak No: 19/A Sincan/Ankara
GSM: 0532 644 57 52

ereneren
28.04.11, 12:34
ilk iş bu olsun evet en kısa zamanda üye oluyorum

Yücel Canvar
01.05.11, 22:38
"EĞİTİM ŞART", ama öncelikle kimi eğiteceğimizi bulmamız lazım...

ibrahim abi sana katılıyorum ama egitilecek kişiyi değil de eğitecek kişileri bulsak daha etkili olacağımıza inanıyorum.Bu konuda belki dernekler sürekli faliyetlerde bulunuyor fakat etkili olamıyor düşüncesindeyim.çünkü yaptıklarıyla dernekten haberdar olan zaten bu konulardanda haberdardır.avlaklarda yanlış avlananlarıda uyardığında belki olumlu düşüncelere sebep veriyor fakat ertesi zaman yine bildiklerini okuyorlar.
bence derneklerinde ceza kesme yetksi olabilse hiç yoktansa dernek üyeleride avlaklardadır diye bohçacılar biraz daha engellenebilir.Ayrıca tv kanallarında da bu konu hakkında proğramlar yapılsa büyükten küçüğe herkes bilinçlenebilir.balıkçılık yapılan köyler beldeler kafalarını kullanabilirlerse gelen avcılardan da para kazanabilirler tabikiki sularına sahip çıkarak.

M.Serkan İNANÇ
02.05.11, 09:43

Eren merhaba,

Arkadaşlar Ankara' daki derneklerimizin irtibat bilgilerini paylaşmışlar. Bende aşağıdaki kuralları bir iki defa okumanı tavsiye ediyorum.
Kuralları bir iki defa gözden geçirmen örneğin her ağ atana illegal avcı gözü ile bakmamanı sağlayacaktır.
Bu uğurda faaliyet gösteren derneklerimizden birisine üye olursan sonrası zaten kendiğinden gelir...
Dernek üyesi olmak demek adam sende boşver bana dokunmayan yılan bin yaşasın, ben balığıma bakayim dememek, balık yakalamak için gittiğin bölgede gözüne ilişen illegallik varsa atışını yapmadan önce etrafını güzelce temizlemek veya temizletmek demektir. (Ben büyüklerimden böyle öğrendim.)
Tek başına üstesinden gelemediğin zorlukları üyesi olduğun dernekteki diğer arkadaşlarınla beraber rahatlıkla halledebiliyor veya halledebilmek için en azından gögsünü gererek ben bu iş için emek verdim diyebiliyorsun.

Rastgele...

2/2 NUMARALI AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ
http://www.oltacilar.com/2-2-teblig-t3964.html

2/1 NUMARALI TİCARİ AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ
http://www.oltacilar.com/2-1-ticari-amacli-su-urunleri-avciligini-duzenleyen-teblig-t4102.html

1380 SAYILI SU ÜRÜNLERİ KANUNU
http://www.oltacilar.com/1380-sayili-su-urunleri-kanunu-t4279.html