PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : OLTACILARDER Sazan Balığı Yakalama Yarışması.

iLK_KaN
04.07.13, 23:12
Değerli dostlar. Turna etkinlikleri bittiğine göre demek oluyor ki Sazan Balığı Yakalama Yarışmaları zamanı da gelmiş :D

Kamader 29 Ağustos 1 Eylül tarihleri arasında 600 TL katılım bedeli ile yarışma duyurusunu yayınlamış ve bir kaç kural değişikliği yapmış.
Derneğimizin düzenleyeceği yarışma kurallarında bir değişiklik olacakmı ve hangi tarihler arasında yapılacak diye başlamak istiyorum.........

Geçen sene muhteşem bir etkinlik oldu diyebilirim. Etkinliğe katılan tüm ekipler mutlu ayrıldılar diye hatırlıyorum. Bir iki olumsuzluk vardı ama onlarıda bu sene konuşarak veya yazışarak aşabiliriz diye aklımdan geçtiğinden dolayı böyle bir konu açma gereksinimi duydum…..

Geçen seneden çok eleştiri alan bir durum ben hatırlamıyorum ama şu suda 300mt uzaklığa yerleştirilen balonlar konusunda ikinci günün sonunda ve üçüncü gün sıkıntıya düşmüştük diye aklımda kalmış. Buna bir çözüm üretmek lazım…..

Geçen seneki sektör aralıkları gerçekten bugüne kadar Türkiye’ de hiç yapılamamıştı ama geçen sene tahminden az katılım olduğundan dolayı bunu yapabilmiştik diye hatırlıyorum......
Gölün tamamını kapatma imkanımız olursa tamamen kapatabilirmiyiz?
Gölün tamamını kapatırsak katılım sayısının yüksek olacağı geçen seneden belli zaten. Gölün tamamında yarışmak muhteşem olur bence….. Bu yarışmayada sportif sazancıyım diyenlerin tümü katılmak ister diye tahmin ediyorum.
50şer metre aralıklarla yarışmak gerçekten süper bir olay. İki sektör ötendeki ile ancak yarışma bitince karşılaşabiliyorsun:)
Bunu bu senede yapabilecekmiyiz?

Sektör aralıklarının mesafesinin uzaklığı yarışma komitesini bir hayli zorluyor. Bunu biliyoruz. İlyas ustanın yemekleri geçen seneki etkinliğe damgasını vurmuştu ama onu çok yoruyoruz gibime gelkiyor. Birde yemekleri sektörlere taşımak hakem arkadaşları çok yoruyor.... Yarışmacılar yemek ihtiyaçlarını kendileri halletse dernekte ara öğünler tedarik etse bence gayet güzel olur diye düşünüyorum. Biz Düzce ekibi olarak nasip olursa üç ekip katılmayı planlıyoruz. Kendi yemek ihtiyacımızı kendimiz yaparız. Sizlerde su, ekmek, olabilirse ekmek arası köfte, sandaviç vb… mevsimine göre meyve ne derneği nede katılımcıları üzer gibime geliyor (karpuz, kavun, üzüm vb…)
Geçen seneki etkinlikten dernek bütçesi etkilendi diye biliyorum ama Türkiye şartlarında 600TL katılım bedelini verebilmek inanın çok zor......
Ayrıca her iki etkinliğe de katılım sağlamak isteyenler olabilir. Bu sebeplerden dolayı yarışma katılım bağışları bence makul olması lazım diye düşünüyorum…. OLTACILARDER etkinliğinde de bu rakam veya yakın bir rakam olursa katılım sağlayabilmem çok zor....

Birde şu geceki silah seslerini, havai fişekleri, küfürleri, kavgaları, içip içip nara atanları nasıl engelletiriz bir an önce çözüm üretmek lazım.......
Gölköyün balığı gürültüye alışık. Ben eminimki ne kadar gürültü olursa olsun orada balık ürkmüyor ama yakalayamayanlar işi gürültüye bağlıyor ve bende olsam öyle yaparım:)

Geçen sene her ne kadar son 15 dakikada birinciliği kaptırmış olsakta bu sene ya Allah dedik hazırlıklara başladık yani. Geçtiğimiz sene her şey adildi…. Şu şöyle olduda ondan dolayı biz birinci olamadık veya yakalayamadık diyen biraz zor çıkar gibime geliyor….
Ayrıca şu iki aşamalı kura sistemide zaten bütün şaibeleri ortadan kaldıran ciddi bir kural..

Neyse vallahi konu bir hayli uzadı….. Daha yazacak çok şey var
Biz bunun en iyisi yerinde şöyle küçük bir toplantı yaparak konuşsakmı ne???
Bu etkinliğe hazırlanan kimler varsa bu hafta sonu imkanı olanlarla Gölköyde bir araya gelsek nasıl olur acaba???

A.Engin Çelebi
04.07.13, 23:59
Geçen sene muhteşem bir etkinlik oldu diyebilirim. Etkinliğe katılan tüm ekipler mutlu ayrıldılar diye hatırlıyorum. Bir iki olumsuzluk vardı ama onları da bu sene konuşarak veya yazışarak aşabiliriz diye aklımdan geçtiğinden dolayı böyle bir konu açma gereksinimi duydum…..

Mustafa sana katılmamak inan haksızlık olur. Tüm yorgunluklara rağmen çok güzel bir yarışma geçirdik. Tabi bu sene de dileklerimiz bu yönde. Tabii ki gözden kaçan ayrıntılar olmuştur ancak bunu da açtığın bu güzel başlıkta değerlendirme fırsatı bulabiliriz. Bunun için kendi adıma teşekkür ederim

Geçen seneden çok eleştiri alan bir durum ben hatırlamıyorum ama şu suda 300mt uzaklığa yerleştirilen balonlar konusunda ikinci günün sonunda ve üçüncü gün sıkıntıya düşmüştük diye aklımda kalmış. Buna bir çözüm üretmek lazım…..

Bu sene bunun için alınacak balon veya dubalar(tabi derneğimizin bütçesine göre) biraz daha kaliteli olmalı diye düşünüyorum. Çünkü ilk gün şişirdiğimiz balonlar havanın gün içindeki sıcaklık değişimine göre inebiliyor. Maalesef...

Geçen seneki sektör aralıkları gerçekten bugüne kadar Türkiye’ de hiç yapılamamıştı ama geçen sene tahminden az katılım olduğundan dolayı bunu yapabilmiştik diye hatırlıyorum......
Gölün tamamını kapatma imkanımız olursa tamamen kapatabilirmiyiz?
Gölün tamamını kapatırsak katılım sayısının yüksek olacağı geçen seneden belli zaten. Gölün tamamında yarışmak muhteşem olur bence….. Bu yarışmayada sportif sazancıyım diyenlerin tümü katılmak ister diye tahmin ediyorum.
50şer metre aralıklarla yarışmak gerçekten süper bir olay. İki sektör ötendeki ile ancak yarışma bitince karşılaşabiliyorsun
Bunu bu senede yapabilecekmiyiz?

Galiba bu sene de aynı şekilde olacağını tahmin ediyorum. Çok katılımlı değil belirli sayıda takımın yarışacağı bir organizasyon tertiplemek daha mantıklı olur diye düşünüyorum.

Birde şu geceki silah seslerini, havai fişekleri, küfürleri, kavgaları, içip içip nara atanları nasıl engelletiriz bir an önce çözüm üretmek lazım.......

Bana kalırsa emniyet genel müdürlüğünden bir keskin nişancı talebinde bulunalım derim. Kısasa kısas :D

Birde yemekleri sektörlere taşımak hakem arkadaşları çok yoruyor....

Haklısın bu konuda geçen sene çok sıkıntı yaşadık. Hakemler aynı zamanda yemek taşıdı. Sektörlerde yakalanan balıklara koşturdu. Branda astı, Yarışma alanına gelen köpeklerle uğraştı... Bu liste daha da uzatılabilir.

Eminim bu sene daha güzel ve daha enerjik bir takımla orada olacağız.

Bu konuyu Facebook grubumuzda da açıp bu konuda daha iyi neler yapabiliriz insanların fikirlerini almalıyız diye düşünüyorum.

HALUK32CARPTR
05.07.13, 00:32
Mustafa bey ben şimdiye kadar hiçbir yarışma organizasyonunda bulunmadım ama öncelikle 600TL katılım ücreti gerçekten yüksek bir rakam gibi geldi bana, birçok yarışmacı adayını zorlar ve kısıtlı bir katılım olması normal sonuç bence.. konuyu görünce hemen ilgimi çekti (serde sazan avcılığı olunca) ama katılım ücretini düşününce açıkçası şaşırdım ve duraksadım... Tabiki şimdiye kadar katılmadığım ve organizasyonun ayrıntılarını bilmediğimden önyargılı düşünmüş olabilirim.. mutlaka güzel bir ortam olacaktır ve keyifli geçecektir o na şüphe yok.. açıkçası katılım ücreti makul olsa idi katılabilecek zamanım olabilirmi şuan ondanda emin değilim ama bu rakamlar olursa düşünme şansım olmaz... bütçem uygun olsa idi katılırmıydım? evet katılırdım ama katılımın geniş olması ve daha çok sportif sazancının veya takımın katılması arzu edilen durum olmalı değilmi?
saygılar rastgele...

A.Engin Çelebi
05.07.13, 00:47
Bu geçen sene düzenlemiş olduğumuz yarışmanın duyurusu:

http://www.oltacilar.com/4-geleneksel-sazan-baligi-yakalama-yarismalari-senligi-bolu-golkoy-14-16-eylul-2012-t10838.html

Bu da sonuçlar:

http://www.oltacilar.com/4-geleneksel-sazan-baligi-yakalama-yarismalari-senligi-gerceklesmistir-t10881.html

Buraya bu linkleri koyuyorum ki tam anlamıyla bir analiz - sentez yapalım.
Eksiğimiz/ fazlamız nedir görelim, telafi etmeye çalışalım.

iLK_KaN
05.07.13, 07:59
Mustafa bey ben şimdiye kadar hiçbir yarışma organizasyonunda bulunmadım ama öncelikle 600TL katılım ücreti gerçekten yüksek bir rakam gibi geldi bana, birçok yarışmacı adayını zorlar ve kısıtlı bir katılım olması normal sonuç bence.. konuyu görünce hemen ilgimi çekti (serde sazan avcılığı olunca) ama katılım ücretini düşününce açıkçası şaşırdım ve duraksadım... Tabiki şimdiye kadar katılmadığım ve organizasyonun ayrıntılarını bilmediğimden önyargılı düşünmüş olabilirim.. mutlaka güzel bir ortam olacaktır ve keyifli geçecektir o na şüphe yok.. açıkçası katılım ücreti makul olsa idi katılabilecek zamanım olabilirmi şuan ondanda emin değilim ama bu rakamlar olursa düşünme şansım olmaz... bütçem uygun olsa idi katılırmıydım? evet katılırdım ama katılımın geniş olması ve daha çok sportif sazancının veya takımın katılması arzu edilen durum olmalı değilmi?
saygılar rastgele...

Yanlış anlamışınız şu ana kadar derneğimiz OLTACILARDER adına kesinleşen bir katılım bedeli yok... Zaten bu bedeli belirlerken katılımcılarında fikirlerini alacaklarını düşündüğümden böyle bir konu açtım.. Geçen sene 200TL civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Bu senede eflasyon + tefe + tüfe bir şeyler olur başkana ve yönetime sormak gerekli:)

M.Serkan İNANÇ
05.07.13, 12:04
Mustafa merhaba,

OLTACILARDER 5. Geleneksel Sazan Balığı Yakalama Yarışması 12-13-14-15 Eylül 2013 tarihleri arasında yine Bolu ili Gölköy Barajında gerçekleşecek. Yani önceki senelerden farklı olarak bir gün fazla yarışılacak. Bunun bedeli olarak ta yarışmacılardan ricamız görevli arkadaşlarımızın fazla yorulmaması:)
En nihayetinde tüm görevliler Ankara'dan geliyorlar. Arada bir değiştirip istirahat etmelerini sağlama imkanımız pek olmuyor. Özellikle de yemek işi bizi bir hayli yoruyor.
Bu işe sağlam bir çözüm bulmamız şart.

Suda olta bırakma mesafesini belirleyen balonlardan bazılarıda dediğin gibi geçtiğimiz sene yarışmanın ikinci günü akşamından sonra sıkıntı yaratmıştı. Buna da bir çözüm üreteceğiz Mustafa.

Sektör aralıkları geçtiğimiz sene aşağıdaki şekilde ilan edilmiş ama sonrasında dahada genişletilmişti.

http://www.yukleoltaci.com/images/2012/temmuz/108_golkoy.jpg (http://www.yukleoltaci.com/view.php?filename=108_golkoy.jpg)
http://www.yukleoltaci.com/images/2012/temmuz/845_sema.jpg (http://www.yukleoltaci.com/view.php?filename=845_sema.jpg)

Bu sene de en fazla 30 takım kabul edilecek ve sektör aralıkları en kötü şartlarda yukarıdaki şekilde olacak.
Karşı kıyıyı alma şansımız varmı?
Evet var....
Bir önceki sene hatırlarsan büyük bendin oradaki adayı da almış ama adadan tek balık bile yakalayamamıştık.
Ada daki sektörlerin kurasını çekip orada yarışanların bazılarından da bir çok eleştirili almıştık:)
Neyse karşı kıyıyı da düşünelim Mustafa. Öğünlerde çorba ve sulu yemek dağıtma işinden vazgeçersek karşıyı da yarışma içerisine dahil etmek bizi yormaz.
Seninde ifade ettiğin üzere Sandviç, ekmek arası menu, meyve, soğuk su, ekmek ve benzerleri tarafımızdan sağlanılabilir diye düşünüyorum.

Bildiğiniz üzere bizim kupalar biraz maliyetli. Bir miktarda para ödülü verecek olursak yine hapı yuttuk demektir:D

Şaka bir yana bu etkinliği otuz takım ile yapar ve takımlardan da 300TL bağış alabilirsek sanırım zararsız kapatırız.
http://www.yukleoltaci.com/images/2012/temmuz/379_sefa123.jpg (http://www.yukleoltaci.com/view.php?filename=379_sefa123.jpg)

http://www.yukleoltaci.com/images/2012/temmuz/809_untitled_12.jpg (http://www.yukleoltaci.com/view.php?filename=809_untitled_12.jpg)

http://www.yukleoltaci.com/images/2012/temmuz/483_untitled_13.jpg (http://www.yukleoltaci.com/view.php?filename=483_untitled_13.jpg)

http://www.yukleoltaci.com/images/2012/temmuz/760_untitled_14.jpg (http://www.yukleoltaci.com/view.php?filename=760_untitled_14.jpg)

M.Serkan İNANÇ
05.07.13, 12:08
Gölköyün balığı gürültüye alışık. Ben eminimki ne kadar gürültü olursa olsun orada balık ürkmüyor ama yakalayamayanlar işi gürültüye bağlıyor ve bende olsam öyle yaparım:)

Ne güzel anlatmışsın vallahi:)
Sen hep beraber olta sallayalım diyerek yola çıkıpta son anda yarışmaya çevirdiğimiz ilk sazan etkinliğimizde varmıydın?

Burhan VELİOGLU
05.07.13, 13:00
Ne güzel anlatmışsın vallahi:)
Sen hep beraber olta sallayalım diyerek yola çıkıpta son anda yarışmaya çevirdiğimiz ilk sazan etkinliğimizde varmıydın?

Ben vardım başkanım:)

M.Serkan İNANÇ
05.07.13, 13:12
Ben vardım başkanım:)

Daha dünkü yarışmacı gelmiş bize akıl veriyor işte Burhan abi:)

Mustafa biz orada ilk yarışmada gecenin bir yarısı suya batan arabalarla ne kadar uğraştık biliyormusun sen? Kafası bilmem kaç milyonken beline kadar çamura batanlardan geçilmiyordu yarışmayı yaptığımız yer. Bolu' dan çekicilerin biri geliyor biri gidiyordu. Hepsininde üzerinde suya batmış araçlar yüklüydü. Hemde tam olta salladığımız yerde:p
Aracını göle saplayıpta canını kurtarmak için araçtan atlayıp yarıya kadar çamura batanların bir kolundan Fedai abi diğerinden ben tutup çıkartıyorduk. O kadar vatandaş kurtardık ama ayakkabıları hep çamurun içinde kaldıydı :)
Off Road yarışmasımı yoksa sportif sazan balığı yakalama yarışmasımı yapıyoruz bir an ben bile karıştırdıydım vallahi.
Şükür hiç olmazsa o günleri atlattık kardeş:D

Burhan VELİOGLU
05.07.13, 13:24
Mustafa biz orada ilk yarışmada gecenin bir yarısı suya batan arabalarla ne kadar uğraştık biliyormusun sen? Kafası bilmem kaç milyonken beline kadar çamura batanlardan geçilmiyordu yarışmayı yaptığımız yer. Bolu' dan çekicilerin biri geliyor biri gidiyordu. Hepsininde üzerinde suya batmış araçlar yüklüydü. Hemde tam olta salladığımız yerde:p
Aracını göle saplayıpta canını kurtarmak için araçtan atlayıp yarıya kadar çamura batanların bir kolundan Fedai abi diğerinden ben tutup çıkartıyorduk. O kadar vatandaş kurtardık ama ayakkabıları hep çamurun içinde kaldıydı :)
Off Road yarışmasımı yoksa sportif sazan balığı yakalama yarışmasımı yapıyoruz bir an ben bile karıştırdıydım vallahi.

Başkanım dünki yarışmacı derken, kimi kastetmiştin:)

M.Serkan İNANÇ
05.07.13, 13:28

Mustafa ile aramı açmaya çalışma Burhan abi:D

Neyse, nerede kalmıştık?
Hafta sonu ben Bolu Gölköy' e geleyim de yol, su, aş işlerine bakayım hiç olmazsa Mustafa;)

HALUK32CARPTR
05.07.13, 13:55
Yanlış anlamışınız şu ana kadar derneğimiz OLTACILARDER adına kesinleşen bir katılım bedeli yok... Zaten bu bedeli belirlerken katılımcılarında fikirlerini alacaklarını düşündüğümden böyle bir konu açtım.. Geçen sene 200TL civarındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Bu senede eflasyon + tefe + tüfe bir şeyler olur başkana ve yönetime sormak gerekli:)
Kusura bakmayın geçen yılki organizasyonun şartlarını sonradan okudum 200tl imiş katılım ücreti (uygun)..selamlar..

Ferhat AYAS
05.07.13, 18:45

Sevgili Mustafa,

Geçen seneki yarışmadaki tek olumsuz unsur bu idi ( gerisine söylenebilecek çok az şey vardır)
sektör arkasındaki eğlenceleri geçersek, birde çadırımızın yanına arabası ile gelip , teypin sesini sonuna kadar açan araçlarda olmuştur, kendilerini uyardığımızda söyledikleri ilk şey " burada yarışma olduğuna dair hiç bir yazı, işaret veya levha görmedik" dediler !!!! bencede haklılar,
Köyün girişi ve bent girişinden büyük bir afiş ile gelenleri uyarmak, aynı zamanda sektörlere giriş yollarını emniyet şeridi ile beraber, yine yarışma olduğuna dair, vede sessizliğin ön planda olduğuna dair uyarıcı levhaların yazılmasında fayda olacağını düşünüyorum. c.tesi akşam üzeri ve pazar günü yine akşam üzerindeki düğün konvoylarının yapmış olduğu eylenceleri engellenmesinin mümkün olmayacağını vede hakkımızın olmadığını düşünüyorum. Ama sektörümüzün dibine kadar gelen araçları engellenmesi gerekmektedir.
İlk önce İnsanları görsel olarak uyarmak ( uyarıcı levhalar ile ) sonrada gerektiğinde sözlü uyarmak gerekmektedir, Sözlü uyarı vede caydırıcı özelliğinden dolayı kolluk görevlilerin (jandarmanın) sürekli bizimle olması gerekmektedir,

Bir konu daha varki, geçen sene Kamaderin yarışmasında başımıza gelen kazalara karşı sağlık ekibi ( ambulansın ) yarışma alanında bulunması gerekmektedir ,gerçi izzet baysal tıp fakültesinin dibimizde olması bizim için iyibir avantaj vede 24 saat ambulansı meşgul etmemize gerek yok gibi görünüyor.

benim dikkat çekmek istediğim vede önemli olduğunu düşündüğüm bir konudur.

Gellll 12 eylül GELLLL :))

HALUK32CARPTR
05.07.13, 19:41
Merhabalar,herkese selamlar..öğrenmek istediğim birkaç sorum olacaktı bilgi verirseniz sevinirim..organizasyonda konulan 30 takım sınırı 50-60 lara çıkarılsa ve daha çok yarışmacı bu etkinlik ve eğlenceye katılsa organizasyonda hizmet , avlak kapasitesi ve kontrol açısından sıkıntılı bir durum oluşturuyor da mı böyle bir sınır koyuldu? Bu 30 takım nasıl belirleniyor bir kura mı var yoksa başvuru sırasına göre ilk 30 takım mı katılıyor?yarışmacı olmasa dahi (belli bir ücret te alınabilir) organizasyona izleyici veya gözlemci olarak katılıp o heyecan ve çoşkuya ortak olmak mümkün mü?paylaşım ve muhabbetlerden organizasyono sanki genelde hep aynı kişi veya takımlar katılıyormuş gibi bir his oluştu bende,yanlış algılamış olabilirim? şimdilik aklıma takılanlar bunlar farklı düşünceler ve sorularım olursa sizleri yine rahatsız ederim..saygılar,selamlar...

iLK_KaN
05.07.13, 20:53

Eyvahh Eyvahh dünkü yarışmacı olduk neyse başkanım bu sözünü yarışmada ödül töreninde hatırlatırım (çokmu iddalı oldu ne:)

ilk organizasyonda yoktum başkanım ama diğerlerinin hepsinde vardım.

Seni olmadığı kesin abi... Neyse abi siz eski yarışmacılarla bu dünkü yarışmacılar bi takım kursak diyom :)

Mustafa ile aramı açmaya çalışma Burhan abi:D

sıkıntı yok başkanım biz bizeyiz

Neyse, nerede kalmıştık?
Hafta sonu ben Bolu Gölköy' e geleyim de yol, su, aş işlerine bakayım hiç olmazsa Mustafa;)

cumartesi aşkamı sana eşlik ederim başkanım

Sevgili Mustafa,

Geçen seneki yarışmadaki tek olumsuz unsur bu idi ( gerisine söylenebilecek çok az şey vardır)
sektör arkasındaki eğlenceleri geçersek, birde çadırımızın yanına arabası ile gelip , teypin sesini sonuna kadar açan araçlarda olmuştur, kendilerini uyardığımızda söyledikleri ilk şey " burada yarışma olduğuna dair hiç bir yazı, işaret veya levha görmedik" dediler !!!! bencede haklılar,
Köyün girişi ve bent girişinden büyük bir afiş ile gelenleri uyarmak, aynı zamanda sektörlere giriş yollarını emniyet şeridi ile beraber, yine yarışma olduğuna dair, vede sessizliğin ön planda olduğuna dair uyarıcı levhaların yazılmasında fayda olacağını düşünüyorum. c.tesi akşam üzeri ve pazar günü yine akşam üzerindeki düğün konvoylarının yapmış olduğu eylenceleri engellenmesinin mümkün olmayacağını vede hakkımızın olmadığını düşünüyorum. Ama sektörümüzün dibine kadar gelen araçları engellenmesi gerekmektedir.
İlk önce İnsanları görsel olarak uyarmak ( uyarıcı levhalar ile ) sonrada gerektiğinde sözlü uyarmak gerekmektedir, Sözlü uyarı vede caydırıcı özelliğinden dolayı kolluk görevlilerin (jandarmanın) sürekli bizimle olması gerekmektedir,

Bir konu daha varki, geçen sene Kamaderin yarışmasında başımıza gelen kazalara karşı sağlık ekibi ( ambulansın ) yarışma alanında bulunması gerekmektedir ,gerçi izzet baysal tıp fakültesinin dibimizde olması bizim için iyibir avantaj vede 24 saat ambulansı meşgul etmemize gerek yok gibi görünüyor.

benim dikkat çekmek istediğim vede önemli olduğunu düşündüğüm bir konudur.

Gellll 12 eylül GELLLL :))

Ambulans dışındaki diğer önerilerine bende katılıyorum.Lakin dediğin gibi hastane arkamızda ve hiç olmasa o gün orada 40 yakın araç olur ayrıca ilk yardım bilen arkadaşlar olur vs biraz gereksiz kalıyor.

Merhabalar,herkese selamlar..öğrenmek istediğim birkaç sorum olacaktı bilgi verirseniz sevinirim..organizasyonda konulan 30 takım sınırı 50-60 lara çıkarılsa ve daha çok yarışmacı bu etkinlik ve eğlenceye katılsa organizasyonda hizmet , avlak kapasitesi ve kontrol açısından sıkıntılı bir durum oluşturuyor da mı böyle bir sınır koyuldu? Bu 30 takım nasıl belirleniyor bir kura mı var yoksa başvuru sırasına göre ilk 30 takım mı katılıyor?yarışmacı olmasa dahi (belli bir ücret te alınabilir) organizasyona izleyici veya gözlemci olarak katılıp o heyecan ve çoşkuya ortak olmak mümkün mü?paylaşım ve muhabbetlerden organizasyono sanki genelde hep aynı kişi veya takımlar katılıyormuş gibi bir his oluştu bende,yanlış algılamış olabilirim? şimdilik aklıma takılanlar bunlar farklı düşünceler ve sorularım olursa sizleri yine rahatsız ederim..saygılar,selamlar...

ben kendimce bir kaç cevap vereyim.

göl küçük olduğu için belli bi takımı geçtimi sıkıntı oluyor takımlar arası mesafe kısaldığı için oltaların karışması gibi (çok şükür bu bizim başımıza gelmedi)

sanırım başvuru sırasına göre değerlendiriliyor. Onun için ben geçen seneden kaydımı yaptırdım :))

Misafirlerimizin başımızın üzerinde yeri var şimdiye kadar hiç bir ücret alınmadı bundan sonrada alınacağımı sanmam (yaban tv den değilsen:))

hep aynı kişiler değil tabiki ama foruma sürekli takılanlar ve yarışmayı iple çekenler (benim gibi) zaten yarışma deyince hemen konuya ortak olduklarından ve orda birbirleri ile tanışmış olduklarından birbirlerine takılabiliyorlar konu hakkında düşünce ve yarumlarını yazabiliyorlar. yanı sanaldaki arkadaşlığı reale taşıma fırsatı oluyor. Sitede yenisin eyer imkanın varsa mutlaka bir organizasyonda bulunmanı tavsiye ederim

M.Serkan İNANÇ
06.07.13, 10:00
Sevgili Mustafa,

Ferhat merhaba,

Farkındasındır ki Burhan abi ile yazıştığım son bir iki mesajım sadece Mustafa' ya şaka maksatlı, sakına ciddiye alınmasın...

Yukarıdaki düşüncelerine tamamen katılıyorum. Bu bizim Gölköy etkinliklerimizdeki en büyük eksikliğimizdi.
Ha yarışma yapıldığına dair yazı varmıydı? Vardı...
Ama giriş kapılarında değil etkinliği yaptığımız alanın bazı yerlerinde ve çok ufak...
Uyarıların için teşekkürler.
Bu sene her iki kapı girişinde bu yazıları göreceksin inşallah;)

Gölköy, Bolu iline su veren ve Bolu' luların aileleriyle hafta sonlarını geçirdikleri nezih bir mekan. Bende orada ikamet ediyor olsam elbetteki mesire alanı olarak orayı kullanırdım.
Ayrıca artık bizlerde öğrendik ki Gölköy, Bolu' da evlenenlerin mutlak suretle etrafında tur atıp davul zurna eşliğinde eğlendikleri bir mekan. Bunlar bizim yarışmamızı etkiliyormu? Evet etkiliyor ama çok az. 150-200 metre yukarıda 15-20 dakika davul zurna eşliğinde eğlenip gitmeleri aslında bizim yarışmamızı çok fazla etkilemiyor da asıl atılan havai fişek ve silahlar etkiliyor bizim yarışmamızı.
O kadar dilekçe verdik, ziyarette bulunup yarışma esnasında yaşanabilecekleri kendilerine anlattık ama yine aynı şeyler yaşandı.
En son yarışma esnasında Bolu İl Jandarma Komutanlığı' nı ısrarla aramamız sonucunda gece gelen sivil ekipler Gölköy etrafında dolaşan herkes gibi inanın bana bile ehliyet - kimlik sordulardı. Ben etkinliği düzenleyen derneğin başkanıyım dememe rağmen. Olsun başkan madem şikayetçisiniz o zaman burada kimler rahatsızlık veriyorlar bilmemiz lazım. Bununda en kolay yolu kimlik, ehliyet ve yaka kartı kontrolü dedilerdi.
Sonrasında ne oldu? Göl etrafında nara atanlardan eser kalmadı...

CARP CLUB BURSA / PRUSA CARP TEAM
Serdar ÖZDİL
Serdar GÖNÜL
Bu konuda sizinle beraber geçtiğimiz senenin en şansız ekibiydi. İnanın onlara da size de ne diyeceğimi bilemedim.
O kadar uğraş sonunda yine sıkıntıların yaşanıyor olması hepimizi üzüyor ama inanın her geçen gün daha güzele gidiyor.
Bu sene bu sıkıntıyı en aza indireceğimize ben inanıyorum.

M.Serkan İNANÇ
06.07.13, 10:13

Ambulans dışındaki diğer önerilerine bende katılıyorum.Lakin dediğin gibi hastane arkamızda ve hiç olmasa o gün orada 40 yakın araç olur ayrıca ilk yardım bilen arkadaşlar olur vs biraz gereksiz kalıyor.

Ambulans konusunda iki sene önce KÖROĞLU-DER başkanımız Sayın Ömer Fatin YERLİKAYA ile istişare yaptığımızda aynen sizin düşündüklerinizi düşünmüştük.
Zaten İzzet Baysal' ın içerisindeyiz.
Allah korusun, bu tür olumsuzluklar hiçbir yerde yaşanmasın...

M.Serkan İNANÇ
06.07.13, 10:52

Haluk ağabey merhaba,
Aklına takılanlara Mustafa cevap vermiş ama bende birşeyler yazayim istedim.

Gölköy Barajı çok sığ bir mekan. El gücü ile atılan oltaların düştüğü derinlik en fazla 2-3 metre oluyor. O derinliği bile bulabilmek çoğu takım için bir hayli zor. Bu sebepten dolayı yarışmayı şişme bot ve uzaktan kumandalı botlarla yapıyoruz ki uzak ve derin yerlere oltayı bırakabilmek için.
Sazan yarışmalarındaki en büyük sıkıntı sektörler arası mesafe ve gürültü diyebiliriz.
Bu sebepten dolayı biz OLTACILARDER olarak sağa sola 50' şer metre ve takımların kullanabileceği 10' ar metreyi tercih ettik ve bununda faydasını geçtiğimiz sene bir hayli gördük. Hiç bir takım oltam yanımdaki takımın oltasına takıldı veya onlar oltalarını bizim önümüze attı gibi şikayette bulunmadılar.
http://www.yukleoltaci.com/images/2012/temmuz/845_sema.jpg (http://www.yukleoltaci.com/view.php?filename=845_sema.jpg)

Birde şu var;
Yarışmacı takımlar 4 olta takımı ile avlanıyorlar. Bu 4 olta takımını suya bırakıp gelmek nereden baksan bir-bir buçuk saat alıyor. Birde oltaların atıldığı yerin yemlendiğini düşünürsek süre dahada fazlalaşıyor.
Senin o kadar emek vererek attığın oltanın başkasının oltasına takılması demek bir iki saatinin boşa geçmiş olması demek. Bu sebepten dolayı 30 takım diyoruz. Birde yakalanan balığı 200-250 metreden çekiyorsun. Yakalanan balığın büyük olması halinde de ister istemez sağa sola kaymalar oluyor ki yarışma kurallarında oltaların birbirine dolanması yakalanan balığın diskalifiye olma sebebi.
Geçtiğimiz yarışmanın şartnamesini tam olarak okudu isen bunun yanı sıra daha bir çok kural var.
Mesela dört olta ve olta başı tek iğne, yem türlerinde sınırlama, hair rig sistemi, 15kg yem sınırlaması, livar kullanmama (yakananan balığın ölçümünün yapılıp hemen bırakılması), suya ışık tutmamak, ateş yakmamak, bağırmamak, yüksek sesle konuşmamak, takımlarda en az iki en fazla üç kişi olmak ve benzerleri.
Bu kurallara uymayanlar diskalifiye oluyorlar.
30 takımın belirlenmesi ise bu kuralları kabul edip bağışı yatırmak ve kayıt formunu doldurup göndermekle oluyor. Yalnız bu sene ki etkinliğe geçen seneden katılanları davet ederek başladık.
Yarışmayı takip etmek biraz zor. Çünkü yarışmacıların olduğu bölgelere mecburi olmadıkça kimseyi almıyoruz. Alırsakta biran önce işlerini bitirip uzaklaşmalarını rica ediyoruz.
Aşağıdaki linkin 6-7-8. sayfalarına bakacak olursan ne demek istediğini anlayacaksın.
Yani her takım kendi bölgesinde ve kaderine terk edilmiş bir şekilde:)
http://www.oltacilar.com/4-geleneksel-sazan-baligi-yakalama-yarismalari-senligi-gerceklesmistir-t10881p6.html

Bu arada toplanan bağışlar ne işe yarıyor dersen o da yarışma için gerekli olan ekipman ve hakemlerin Ankara' dan Bolu' ya götürülmesi, afiş, davetiye, hakemler ile yarışmacıların üç günlük yemek ihtiyacı, kupa, plaket, madalya, dereceye girenlere en azından yaptıkları masrafları karşılayacak miktarda para ödülü ve benzerleri olarak akıp gidiyor.

Ha sen bende gelip bu havayı teneffüs etmek isterim dersen buyur gel abi. Sağolsun yarışmacı arkadaşlar hakemleri bu sene fazla yormamaya söz verdiler nede olsa:D

iLK_KaN
06.07.13, 18:43
ee ne oldu şimdi varmı bu akşam gölköye gelen

M.Serkan İNANÇ
06.07.13, 20:03
ee ne oldu şimdi varmı bu akşam gölköye gelen
Dalgamı geçiyorsun.
Gölköy'deyiz seni bekliyoruz Mustafa :)

HALUK32CARPTR
06.07.13, 22:08
Haluk ağabey merhaba,
Aklına takılanlara Mustafa cevap vermiş ama bende birşeyler yazayim istedim.

Gölköy Barajı çok sığ bir mekan. El gücü ile atılan oltaların düştüğü derinlik en fazla 2-3 metre oluyor. O derinliği bile bulabilmek çoğu takım için bir hayli zor. Bu sebepten dolayı yarışmayı şişme bot ve uzaktan kumandalı botlarla yapıyoruz ki uzak ve derin yerlere oltayı bırakabilmek için.
Sazan yarışmalarındaki en büyük sıkıntı sektörler arası mesafe ve gürültü diyebiliriz.
Bu sebepten dolayı biz OLTACILARDER olarak sağa sola 50' şer metre ve takımların kullanabileceği 10' ar metreyi tercih ettik ve bununda faydasını geçtiğimiz sene bir hayli gördük. Hiç bir takım oltam yanımdaki takımın oltasına takıldı veya onlar oltalarını bizim önümüze attı gibi şikayette bulunmadılar.

Birde şu var;
Yarışmacı takımlar 4 olta takımı ile avlanıyorlar. Bu 4 olta takımını suya bırakıp gelmek nereden baksan bir-bir buçuk saat alıyor. Birde oltaların atıldığı yerin yemlendiğini düşünürsek süre dahada fazlalaşıyor.
Senin o kadar emek vererek attığın oltanın başkasının oltasına takılması demek bir iki saatinin boşa geçmiş olması demek. Bu sebepten dolayı 30 takım diyoruz. Birde yakalanan balığı 200-250 metreden çekiyorsun. Yakalanan balığın büyük olması halinde de ister istemez sağa sola kaymalar oluyor ki yarışma kurallarında oltaların birbirine dolanması yakalanan balığın diskalifiye olma sebebi.
Geçtiğimiz yarışmanın şartnamesini tam olarak okudu isen bunun yanı sıra daha bir çok kural var.
Mesela dört olta ve olta başı tek iğne, yem türlerinde sınırlama, hair rig sistemi, 15kg yem sınırlaması, livar kullanmama (yakananan balığın ölçümünün yapılıp hemen bırakılması), suya ışık tutmamak, ateş yakmamak, bağırmamak, yüksek sesle konuşmamak, takımlarda en az iki en fazla üç kişi olmak ve benzerleri.
Bu kurallara uymayanlar diskalifiye oluyorlar.
30 takımın belirlenmesi ise bu kuralları kabul edip bağışı yatırmak ve kayıt formunu doldurup göndermekle oluyor. Yalnız bu sene ki etkinliğe geçen seneden katılanları davet ederek başladık.
Yarışmayı takip etmek biraz zor. Çünkü yarışmacıların olduğu bölgelere mecburi olmadıkça kimseyi almıyoruz. Alırsakta biran önce işlerini bitirip uzaklaşmalarını rica ediyoruz.
Aşağıdaki linkin 6-7-8. sayfalarına bakacak olursan ne demek istediğini anlayacaksın.
Yani her takım kendi bölgesinde ve kaderine terk edilmiş bir şekilde:)
http://www.oltacilar.com/4-geleneksel-sazan-baligi-yakalama-yarismalari-senligi-gerceklesmistir-t10881p6.html

Bu arada toplanan bağışlar ne işe yarıyor dersen o da yarışma için gerekli olan ekipman ve hakemlerin Ankara' dan Bolu' ya götürülmesi, afiş, davetiye, hakemler ile yarışmacıların üç günlük yemek ihtiyacı, kupa, plaket, madalya, dereceye girenlere en azından yaptıkları masrafları karşılayacak miktarda para ödülü ve benzerleri olarak akıp gidiyor.

Ha sen bende gelip bu havayı teneffüs etmek isterim dersen buyur gel abi. Sağolsun yarışmacı arkadaşlar hakemleri bu sene fazla yormamaya söz verdiler nede olsa:D Merhabalar Serkan Bey..Öncelikle yapmış olduğunuz organizasyonun kesinlikle çok emek ve özveri gerektirdiğini bundan dolayı da şahsınız ve tüm emeği geçen arkadaşlara bir amatör oltacı-doğa sever olarak teşekkür ederim..Sorduğum sorular sadece organizasyon konusunda yeterli bilgim olmamasından kaynaklanan merak ettiğim durumlardır yoksa özveri ile yapıldığından emin olduğum , çok iyi dostluklar ve doğa bilinci aşılayan , çok keyifli anların yaşandığı ve paylaşıldığı bir organizasyon olduğundan şüphem yok... Aslında yarışmacı takım sayısının fazla olmasının yaratabileceği zorlukları tahmin etmeme rağmen sayının artmasının çok daha fazla kişinin (Doğa sever-sportif olta meraklısının)birbiri ile karşılaşma-tanışma-kaynaşma ve en önemlisi dayanışmasını sağlayacağını düşünmemden kaynaklanmıştır..toplanan ücret veya katılım bedelinin nasıl kullanıldığı konusunda olumsuz bir düşüncem kesinlikle olmadı sadece imkanları sınırlı olabilecek doğa sever oltacı arkadaşlarında katılımcı olabilmesi daha geniş bir katılım olabilir açısından dile getirdim(bir olalım-çok olalım-çoğalalım ki güçlü ve etkin hatta caydırıcı olalım mantığı ile)
Yarışmanın kuralları konusunda bazı merak ettiğim durumlar veya kısıtlamalar var aslında; mesela solucan vb.ekosisteme avlağın dengesine-balığa zarar vermeyecek yemlerin kullanılamaması,sadece hair rig sistemi kullanılması gibi ..biraz ayrıntı belki ama avlakta şartların eşit olması haricinde yarışmacı oltacı arkadaşlarında biraz kişisel tecrübe ve becerilerini ortaya koymalarını sağlardı diye düşündüm..mesela yemleme botu ve şişme bot kullanılmasa olurmuydu ? neyse günümüz şartlarında modern sazan avcılığı malesef çok sıcak bakmasamda bazen en azından yemleme yöntemini kullanmak zorunda kalmak bile benim canımı sıkıyor aslında..Kusura bakmayın biraz uzattım belkide eski günlerin ve çok azalan (yemleme vs hiçbir modern yöntem kullanmadan avlandığımız)avlakların özleminden böyle düşündüm??

Organizasyona yarışmacı olmadan ve elimden geleni yapmak kaydı ile katılmak çok isterim ama malum Ankara da (3 aydır)yeni çalışmaya başladığım bir şirketteyim müsait olabilirmiyim hiç emin değilim,inşallah...

Kafanızı ağrıtmışsam affola..herkese selamlar,saygılar ...rastgele...

HALUK32CARPTR
06.07.13, 22:36
Eyvahh Eyvahh dünkü yarışmacı olduk neyse başkanım bu sözünü yarışmada ödül töreninde hatırlatırım (çokmu iddalı oldu ne:)

ilk organizasyonda yoktum başkanım ama diğerlerinin hepsinde vardım.

Seni olmadığı kesin abi... Neyse abi siz eski yarışmacılarla bu dünkü yarışmacılar bi takım kursak diyom :)

cumartesi aşkamı sana eşlik ederim başkanım

ben kendimce bir kaç cevap vereyim.

göl küçük olduğu için belli bi takımı geçtimi sıkıntı oluyor takımlar arası mesafe kısaldığı için oltaların karışması gibi (çok şükür bu bizim başımıza gelmedi)

sanırım başvuru sırasına göre değerlendiriliyor. Onun için ben geçen seneden kaydımı yaptırdım :))

Misafirlerimizin başımızın üzerinde yeri var şimdiye kadar hiç bir ücret alınmadı bundan sonrada alınacağımı sanmam (yaban tv den değilsen:))

hep aynı kişiler değil tabiki ama foruma sürekli takılanlar ve yarışmayı iple çekenler (benim gibi) zaten yarışma deyince hemen konuya ortak olduklarından ve orda birbirleri ile tanışmış olduklarından birbirlerine takılabiliyorlar konu hakkında düşünce ve yarumlarını yazabiliyorlar. yanı sanaldaki arkadaşlığı reale taşıma fırsatı oluyor. Sitede yenisin eyer imkanın varsa mutlaka bir organizasyonda bulunmanı tavsiye ederim

Teşekkür ederim Mustafa kardeşim açıklamalarından dolayı...Serkan Bey de sağolsun bilgi vermiş ..fakat aklıma yine bir soru takıldı şu an organizasyon için bu avlağın seçilmesinin özel bir sebebi var mı ?yoksa böyle başlayıp gelenek haline mi geldi ? özellikle Serkan bey in avlağın çok sığ olduğu bilgisi vermesinden aklıma takıldı ,balık populasyonu iyi olduğu içinmi tercih ediliyor ?farklı bir avlak tercih edilemez miydi sadece meraktan soruyorum ..kusura bakmayın bu konuda biraz fazla soru sordum sanırım..
İnşallah bu organizasyon veya ilk müsait olacağım bir organizasyonda bulunmak isterim,kısmet..saygılar..selamlar..rastgele..

yusuf
07.07.13, 22:49
ayarlayında yarışmayı yapalım bu sene hakem değil yarışmacıyım mustayfa ile ekibiz nasip olursa bende sanki sazangibi atlamı görünüyom yorumlarınızı okumadan:D

iLK_KaN
08.07.13, 10:33
ayarlayında yarışmayı yapalım bu sene hakem değil yarışmacıyım mustayfa ile ekibiz nasip olursa bende sanki sazangibi atlamı görünüyom yorumlarınızı okumadan:D

Abi sen yazılanları oku...

M.Serkan İNANÇ
08.07.13, 10:44
Teşekkür ederim Mustafa kardeşim açıklamalarından dolayı...Serkan Bey de sağolsun bilgi vermiş ..fakat aklıma yine bir soru takıldı şu an organizasyon için bu avlağın seçilmesinin özel bir sebebi var mı ?yoksa böyle başlayıp gelenek haline mi geldi ? özellikle Serkan bey in avlağın çok sığ olduğu bilgisi vermesinden aklıma takıldı ,balık populasyonu iyi olduğu içinmi tercih ediliyor ?farklı bir avlak tercih edilemez miydi sadece meraktan soruyorum ..kusura bakmayın bu konuda biraz fazla soru sordum sanırım..
İnşallah bu organizasyon veya ilk müsait olacağım bir organizasyonda bulunmak isterim,kısmet..saygılar..selamlar..rastgele..

Birincisini yaparken yarışma yoktu aklımızda.
Hep beraber ortalarda bir yerlerde buluşup hem olta sallayalım hemde sohbet edelim, hasret giderelim diye düşünmüştük. Talep Kütahya'lılardan gelmiş bizde hemen hemen herkesin orta noktası Bolu olduğu için orada karar kılmıştık.
Ayrıca Gölköy'de o dönemlerde çok fazla ağ atılıyor ve çarpma ile havyarlı balıklar avlanılıyordu. Böyle bir etkinlik yaparsak bunada dikkat çekmiş oluruz diye düşünmüştük.
Sonrasında kendiliğinden gelişti gitti.

iLK_KaN
08.07.13, 10:52

Merhaba öncelikle şuna belirteyim avlak sığ değil avlağın belli kıyıları sığ. Dün gölköydeydik bununla ilgilide başkanım birşeyler yazacaktır. Kıyıdan atışlada balık alındı (100 metre üzeri) ve yalaşık derinlik 5.5-6 metre idi ama 50-60 metrelerde bu derindik 1-2 metrelerekadar düşüyor.
Neden burda yapılıyor bunu başkana sormak gerekli ama ilk organizasyon orda yapıldığı için (sonradan yarışmaya dönmüş) biraz geleneksel bir hal aldığını düşünüyorum. 12 eylülde gelirsen misafirim ol. Hatta yarışmak istersen şuan 3 takım kurmayı planlıyorum birine dahilde olabilrsin.

HALUK32CARPTR
09.07.13, 21:25
Hep beraber ortalarda bir yerlerde buluşup hem olta sallayalım hemde sohbet edelim, hasret giderelim diye düşünmüştük. Talep Kütahya'lılardan gelmiş bizde hemen hemen herkesin orta noktası Bolu olduğu için orada karar kılmıştık.
Ayrıca Gölköy'de o dönemlerde çok fazla ağ atılıyor ve çarpma ile havyarlı balıklar avlanılıyordu. Böyle bir etkinlik yaparsak bunada dikkat çekmiş oluruz diye düşünmüştük.

Serkan Bey teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı..Düşündüğüm gibi gelişmiş organizasyon,nasıl olduğu da çok önemli değil önemli olan yapılıyor olması ,sadece kişisel meraktan sormuş olduğum sorulardı...Elinize ve emeğinize sağlık ...İnşallah bu yıl vaktim olurda katılabilirim ama şu an bu konuda hiç bir fikrim yok,nasip -kısmet...Niyetim öncelikle yarışmacı olmak ta değil sadece bir organizasyonda bulunabilmek fakat şimdiden kestirmek zor ...selamlar ,saygılar .rastgele...

HALUK32CARPTR
09.07.13, 21:40

Merhaba öncelikle şuna belirteyim avlak sığ değil avlağın belli kıyıları sığ. Dün gölköydeydik bununla ilgilide başkanım birşeyler yazacaktır. Kıyıdan atışlada balık alındı (100 metre üzeri) ve yalaşık derinlik 5.5-6 metre idi ama 50-60 metrelerde bu derindik 1-2 metrelerekadar düşüyor.
Neden burda yapılıyor bunu başkana sormak gerekli ama ilk organizasyon orda yapıldığı için (sonradan yarışmaya dönmüş) biraz geleneksel bir hal aldığını düşünüyorum. 12 eylülde gelirsen misafirim ol. Hatta yarışmak istersen şuan 3 takım kurmayı planlıyorum birine dahilde olabilrsin.

Mustafa kardeşim öncelikle gösterdiğin ilgi ve nezaket için teşekkür ederim,çok arzu etmeme rağmen vaktim olacağından maalesef hiç emin değilim ..Memnuniyetle takımlarından birinde bulunmayı isterim ama şimdiden bir planlama yapamıyorum ,organizasyona 10-15 gün kala belki net bir şey söylemem mümkün olur o zamanda sanırım biraz geç kalmış olacağım yarışmacı olmak için?ama zamanım olursa mutlaka en azından misafir olarak orada olacağım...tekrar teşekkürler,selamlar..rastgele..

HALUK32CARPTR
10.07.13, 00:26
Böyle bir organizasyona en eski ekipmanlardan olan sallama olarak tabir ettiğimiz kasnak oltalar ile (kol gücü ile ve zaman içerisinde oluşan bir teknikle 100-140 m mesafelere atabildiğim )katılsam kurallara aykırı olur mu veya modern sazan avcılığının pik yaptığı günümüzde bir nostalji olur mu?Ben 8 adet makine-kamış takımım olmasına rağmen çoğu zaman balığa başladığım yöredeki oltacı abi-arkadaşlarımdan öğrendiğim ve üzerine kendi tecrübelerimi eklediğim bu en amatör ve en sportif oltaları kullanmayı tercih ederim ..Bir foto ekleyeyim belki eskileride biraz hatırlatmış olurum..http://www.oltacilar.com/resim/image/327628-http://www.oltacilar.com/resim/image/327629-Snapshot_2.jpeg (http://www.oltacilar.com/resim/share/327628-Snapshot_2.jpeg)_2.jpeg

HALUK32CARPTR
10.07.13, 00:51
Bu el oltalarında aslında modern konfigrasyonların -köstek vs.hepsini uyguluyorum sadece beden biraz kalın ( duruma göre 0.50-0.60-0.70-0.80 mm ) olmakta kendim döktüğüm 150-230 gr gezer kurşun ve çeker yüksek değişik köstekmisina veya ipleri tek iğne kullanmaktayım..genelde avlağın ekosistemine zarar vermeyecek uygun canlı yemler-mısır vb. iğnede yeme ve hedeflenen balığa göre 4/0-5/0 kadar büyüklüklere çıkan kısa pala mustat 530-505 iğne kullanıyorum ..hair rig sistemini bu takım ve yöntemle başarılı olamadığım zamanlar istemeyerekte olsa yemleme yöntemi ile birlikte kullanıyorum..http://www.oltacilar.com/resim/image/327630-Snapshot_2.jpeg (http://www.oltacilar.com/resim/share/327630-Snapshot_2.jpeg)

iLK_KaN
12.07.13, 22:45
mesajlarını yeni farkettim kullanmak istediğin takımlar kurallara aykırımı (kasnak) bunu geçen senin yarışma şartnamesinden kontrol edebilirsin. biz kamışla 120-130 metreleri zor bulurken sen kasnakla bu mesafeleri atabiliyorsan gerçekten tebrik ederim seni. Bide şu var yarışmada atış mesafen çokta önemli değil şişme bot ve yemleme botu serbest olduğu için atış yapan olmuyor genelde bırakma yapılıyor.

HALUK32CARPTR
12.07.13, 23:44
mesajlarını yeni farkettim kullanmak istediğin takımlar kurallara aykırımı (kasnak) bunu geçen senin yarışma şartnamesinden kontrol edebilirsin. biz kamışla 120-130 metreleri zor bulurken sen kasnakla bu mesafeleri atabiliyorsan gerçekten tebrik ederim seni. Bide şu var yarışmada atış mesafen çokta önemli değil şişme bot ve yemleme botu serbest olduğu için atış yapan olmuyor genelde bırakma yapılıyor.
Merhaba Mustafa kardeşim..Yarışma kurallarını okumuştum (MALZEMELER
10. Her takımın 4 adet makine ve 4 adet kamış seti ile avlanmasına izin verilirken, çok sayıda yedek kamış ve makine bulundurmalarında sakınca yoktur. Yemleme roketi ve marker için kullanılacak makine ve kamış sektörden sorumlu hakemlere bildirilmek kaydıyla serbesttir. ) bu maddede makine ve kamış ifadeleri geçiyor sadece haricinde bir ekipmanla(kasnak eski bir ekipman olduğu için acaba bu ayrıntı düşünülmeye gerek mi duyulmadı ) katılabilirmiyim diye o yüzden sordum ? Neyse kafanı ayrıntılarla yoruyorum kusura bakma !elle 100 m ve üzeri mesafelere 8-10 kişilik bir arkadaş gurubumuzla gittiğimiz , bir bakıma yaptığımız yarışmalarla derinde ve kıyıdan uzakta avlanma avantajı olan ve çoğunlukla gittiğimiz bir avlakta takımlarımızı ve kendimizi geliştirerek ulaştık..Adaşın olan (Mustafa-kulakları çınlasın) bir arkadaşımız 150 m leri zorlar,ama kamış a göre biraz yorucudur tabiki sonuçta bir spor yapıyoruz,bir gün karşılaşırsak canlı bir örnek gösteririm ..ilgin için tekrar teşekkür ederim..iyi geceler..

M.Serkan İNANÇ
13.07.13, 21:22
Aşağıdaki görüşler yıllardır bu etkinliğe katılım sağlayan veya katılım sağlayamasa bile destek olanlara ait olup kendilerine mail ile gönderilen mevcut kurallar üzerindeki görüşlerdir.

1-
Hatırladığım kadarı ile kurallar geçen sene ile aynı olmakla birlikte, geçen sene katılan yarışmacıların beğendiği, uygun bulduğu halini muhafaza ediyor.
Yarışma süresinin 4 gün olması da çok daha güzel olmuş. Genel olarak bizim için de uygundur. Fakat birkaç hususa dikkat çekmek isterim.
1- Yakalanan ve kepçeye alınan balığın 10 m lik bölgeden dışarı çıkarılması kuralı uygun değildir. Örneğin 40 m yandan kepçelenen balık ile suyun (su bitkileri ve batak zemin) içinde 40 m ilerleyip sektörün içinden çıkarmak oldukça zahmetli ve kepçeci için risklidir.

2- Ekteki haritada görüleceği gibi kabaca yaptığım hesaba göre, 30 sektör yarışması için karşı kıyının açılması gerekiyor. Bu durumda karşı kıyının eğimini, zeminini ve arabanın sektöre olabildiğince yaklaşabilmesi gibi hususları iyi değerlendirmek lazım. Malum 4 günlük bir yarışma olduğu için kamp ortamının (zemin ve malzeme taşıma) aşırı yorucu olmaması gerekiyor.
http://oltaciyukle.com/images/2013/07/13/NS3lqJy.jpg

3- 14.maddede belirtilen kepçeye ilave olarak, her takımın carp matı olması zorunluluğu getirilmesi daha uygundur. Carp mat sportif sazan avının en temel ve olmazsa olmaz malzemesidir. Bu kural sayesinde diğer avlarında mat kullanmayanları da bir nebze teşvik etmiş olursunuz.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sana ve tüm ekibe başarılar ve kolaylıklar dilerim.
İnşaallah hepimizin çok memnun kalacağı güzel bir etkinlik olacak.

Saygı ve sevgilerimle

2-
SAYIN BAŞKANIM ;
2. MADDEDE OLAN ; BOYU KİLO İLE,
14. MADDEDE OLAN BOY KİLO EKLENEREK YAZMANIZI RİCA EDERİM.

HAZIRLAMIŞ OLDUĞUNUZ ŞARTNAME BELİRTİLEN KURALLAR GAYET OLUMLU VE OLMASI
GEREKTİĞİ GİBİ DÜZENLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜLERİMİ SUNARIM..
SAYGILARIMLA..

3-
11. Madde değişiklik yapılması
(11 Her oltada tek iğneli, yem kanca dışında olacak şekilde (hair rig) montajların kullanımı ibaresi koyulması bence gereken madde),
bunun yanısıra gölün tamamında kerevit gibi canlı hayvanların oluş sebebiyle boili gibi yemleri kolayca parcalayabilecekleri için (boncuk, silikonlu mısır, boili, kuru mısır, palet yem ) serbest bırakılması gerekmektedir

Soğuk su ve buz imkanı olmasını isteriz.

http://oltaciyukle.com/images/2013/07/13/0VRbE.jpg

http://oltaciyukle.com/images/2013/07/13/1PEHOTz.jpg

http://oltaciyukle.com/images/2013/07/13/TAtcwLo.jpg

4-
Takımlar bölümü madde 6..
Oltayı kullananın balığı çekerken suya 10 metrelik bölgeden en az diz seviyesine kadar girebilmesi lazım.

Malzemeler madde 11.
Boncuğu yasaklamalısınız...

5-

Bu yil 5 incisini duzenleyeceginiz bu organizasyona daha once duzenlediginiz organizasyonlarin cok sey kattigini dusunuyorum cikmis oldugunuz bu yolda allah utandirmasin diyorum hersey guzel abi. Dusuncelerinize saglik insallah organizasyonda gorusmek dilegi ile hoscakal

Saygilarimla

M.Serkan İNANÇ
13.07.13, 22:40
Değerli dostlar,

Bu sene 5. si düzenlenecek olan OLTACILARDER Geleneksel Sazan Balığı Yakalama Yarışmasının kuralları konusunda geçtiğimiz sene hatırlanacağı üzere Boncuk konusuna gereken hassasiyeti göstereceğimizi bildirmiştik.

Yemleme botu ve şişme bot konusunda kendi şahsım adına konuşmam gerekirse hep karşı olmuşumdur ama Gölköy' ün durumu orada avlanan veya yarışmalara katılanlarca biliniyor.
Hatırlanacağı üzere geçmişte yemleme botu veya şişme bot kullanılmadan yarışmayıda denemiştik.

Geçtiğimiz sene yarışan ve bu senede yarışmaya katılacağını bildiren hemen hemen tüm takımlar ile bu konuyu görüştük ve oy birliği ile boncuk kullanımı bu seneden itibaren yasaklandı diyebilirim.
Hayvansal kökenli canlı veya ölü yemlerin yanı sıra boncukta bu yarışmada yasak olacak.

ilhan kurtuldu
15.07.13, 09:03
Değerli dostlar,

Bu sene 5. si düzenlenecek olan OLTACILARDER Geleneksel Sazan Balığı Yakalama Yarışmasının kuralları konusunda geçtiğimiz sene hatırlanacağı üzere Boncuk konusuna gereken hassasiyeti göstereceğimizi bildirmiştik.

Yemleme botu ve şişme bot konusunda kendi şahsım adına konuşmam gerekirse hep karşı olmuşumdur ama Gölköy' ün durumu orada avlanan veya yarışmalara katılanlarca biliniyor.
Hatırlanacağı üzere geçmişte yemleme botu veya şişme bot kullanılmadan yarışmayıda denemiştik.

Geçtiğimiz sene yarışan ve bu senede yarışmaya katılacağını bildiren hemen hemen tüm takımlar ile bu konuyu görüştük ve oy birliği ile boncuk kullanımı bu seneden itibaren yasaklandı diyebilirim.
Hayvansal kökenli canlı veya ölü yemlerin yanı sıra boncukta bu yarışmada yasak olacak.

Hayırlı olsun..
Kısaca boili, pelet yemler, mısır, hamur ve silikon kullanılabilir sonucu çıkıyor..

ilhan kurtuldu
15.07.13, 09:08
2- MADDEDE karşı sektörün fiziki yapısı kamp kurmak için çok elverişli değil zanndersem bayağı bir dik vaziyette..
Bunuda göz önüne alınması gerekir..

iLK_KaN
15.07.13, 10:03
her takımın kendi sazan yatağı ile yarışmaya katılması. Bunu düşünen kimse tebrik ederim. Yaklaşım mantığı çok güzel. Benim kendi yatağım yok daha sazana yatak alacağız o ayrı bir konu tabi ki :)))

Her ne kadar boncukla avlanan biri olsamda boncuğun yasak olmasınada sevindim. Yarışmayı daha profesyonel kılılıyor. Tak boncuğu at oltayı bekle yok. Herkes farklı bir şeyler deneyecek çalışmayana balık yok yani:))

A.Engin Çelebi
16.07.13, 18:52
Yeni resim :)

http://www.oltacilar.com/resim/graphic/thumbs/327641-hairrigsis-th.jpeg (http://www.oltacilar.com/resim/share/327641-hairrigsis.jpeg)

DOLFIN06
16.07.13, 20:05
Desenize balıklar doyacak.Bizlerde komplocu başkanın sayesinde açlıktan gebereceğiz gibi.:(:o:rolleyes:
Ama bu sefer bol bol barbunya pilaki götüreceğim.:D:p
Sayemde yanımda bulunanlarında karnı doyuyor. :D:D

M.Serkan İNANÇ
18.07.13, 12:05
Çalışmalar devam ediyor.

http://www.oltaciyukle.com/images/2013/07/18/49sr.jpg

http://www.oltaciyukle.com/images/2013/07/18/i5Q9o76Yr.jpg

http://www.oltaciyukle.com/images/2013/07/18/IytK7SVdbs.jpg

Henüz bitmedi.
Kupacımız olanca hızıyla çalışıyor :)

Ferhat AYAS
18.07.13, 14:32
:) gayet güzel görünüyor

berkk54
18.07.13, 14:42
Her takımın kendi sazan yatağı ile yarışmaya katılması. Bunu düşünen kimse tebrik ederim. Bu maddenin konulmasından yanayım.

berkk54
18.07.13, 14:43
Serkan artık takım listelerini görelim

M.Serkan İNANÇ
18.07.13, 20:00
Her takımın kendi sazan yatağı ile yarışmaya katılması. Bunu düşünen kimse tebrik ederim. Bu maddenin konulmasından yanayım.

Serkan artık takım listelerini görelim

Yaşar abi aklın fikrin yarışmakta. Sabrın kalmamış anlaşılan:)
Kupaya yorum bile yapmamışsın, alındım:o

http://www.oltaciyukle.com/images/2013/07/18/IytK7SVdbs.jpg

iLK_KaN
18.07.13, 20:11
Kupalar bu senede bir harika... Başkan ödüller yine yalan oldu millet kupaya saldıracak :)

Yaşar abime katılıyorum yayınla başkan şu takım listelerini artık :)) başada beni yaz :))

yusuf
18.07.13, 22:14
Benide yaz başkanım Mustafa ile takımız.

Akın ustA
23.07.13, 21:53
Kupa güzel olmuş başkanım...

M.Serkan İNANÇ
23.07.13, 22:33
Kupa güzel olmuş başkanım...

Önündeki havuz gibi olan şeyi (sazan matı) kırdım abi geçen gün:)
Sol tarafına bir sehpa ve sehpa üzerine falanca marka kamışları diziyoruz kompozisyon tamamdır.
Yakalanıp poz verilen balığa itiraz eden komşu takım yarışmacısı figüranı bir dahaki yarışmada olacak herhalde:p
O nu yetiştiremeyeceğiz gibi görünüyor:D:D

Bu arada hemen açıklama gereksinimi duyuyorum.
Alttaki kare sizi yanıltmasın.
Kupa ebadları 30cmX30cm
Kaldırabilene aşkolsun.
Her babayiğidin işi değil yani.
Mesela bana göre çok ağır :)

http://www.hizliresimyukle.com/images/2013/07/23/NTwH7.jpg

iLK_KaN
23.07.13, 22:56
30*30 mu biraz ufak olmuş sanki başkanım:)

WsaklıW
24.07.13, 23:26
Tüm katılacak arkadaşlara başarılar dilerim.Malum meslek icabı yine aranızda olamıyacagım icin cok üzgünüm.Ama inanınki tüm kalbimle söylüyorum bu tür organizasyonlarda olamadıgım vede Ankara ekibi olarak başkanımıza yardımcı olamamak beni derinden üzüyor.Yolunuz acık oltanız boş kalmasın WsaklıW(gazeteci):(

mesut koçak
25.07.13, 00:17
Desenize balıklar doyacak.Bizlerde komplocu başkanın sayesinde açlıktan gebereceğiz gibi.:(:o:rolleyes:
Ama bu sefer bol bol barbunya pilaki götüreceğim.:D:p
Sayemde yanımda bulunanlarında karnı doyuyor. :D:D

Bülent abi listenin ilk sırasına yaz

keşfetmekiçinbak
25.07.13, 01:31
Önündeki havuz gibi olan şeyi (sazan matı) kırdım abi geçen gün:)
Sol tarafına bir sehpa ve sehpa üzerine falanca marka kamışları diziyoruz kompozisyon tamamdır.
Yakalanıp poz verilen balığa itiraz eden komşu takım yarışmacısı figüranı bir dahaki yarışmada olacak herhalde:p
O nu yetiştiremeyeceğiz gibi görünüyor:D:D

Bu arada hemen açıklama gereksinimi duyuyorum.
Alttaki kare sizi yanıltmasın.
Kupa ebadları 30cmX30cm
Kaldırabilene aşkolsun.
Her babayiğidin işi değil yani.
Mesela bana göre çok ağır :)

http://www.hizliresimyukle.com/images/2013/07/23/NTwH7.jpg

Ha ha ha , Başkanım sazan mat'ına bayıldım. Keşke kırılmaz yaptırsaydın. Bu arada arka fonda ıslak Carp Sack, bez koruma livarının suyunu sıkan bir tipte olsaydı keşkeee.

Her şey bir yana model amca neden o kadar yaşlı anlamadım. Bu iş genç işi yaw ( yaw = lütfen ). gençleri teşvik edelim. :-)

erhan canatan
25.07.13, 08:21
Ha ha ha , Başkanım sazan mat'ına bayıldım. Keşke kırılmaz yaptırsaydın. Bu arada arka fonda ıslak Carp Sack, bez koruma livarının suyunu sıkan bir tipte olsaydı keşkeee.

Her şey bir yana model amca neden o kadar yaşlı anlamadım. Bu iş genç işi yaw ( yaw = lütfen ). gençleri teşvik edelim. :-)

Sevgili Tuncay ben alınmadım!!!!!!!!!!!!!

M.Serkan İNANÇ
25.07.13, 08:48

Facebooktan alıntıdır.
Hasan Akkoyun: Başkanım hayırlı olsun tipi biraz tanıdık geldi. Kimin tipinden kopya çektin?
M Serkan Inanç: 3B' ye benzetmeye çalıştık. Beğenmediysen üçünü beş veya sekiz de yapabiliriz Hasan abi;)
Hasan Akkoyun: Aman kardeş bize 3 yetiyor. Kurban oluyum fazlasını çıkarma Serkanım :)
M Serkan Inanç: Tamam abi anlaşıldı. Sadece 3B;)

Yani...
O model 3B abimin resminden esinlenerek yapılmıştır. Hatta bir tanede fidan diken balıkçı modeli yapıyoruz. O nunda çalışmalarına değerli büyüğümün yüz ifadelerinden esinlenerek başladık. Nasipse kasım ayı civarlarında onuda sunacağız sizlere. Yani diyeceğim o ki barbunya pilakiler artık senin için çantaya dizilecek. Çok ayıp ettin çokkk. Bülent abim asla bu yazılanları unutmaz:)

Sazan matını kırdım dedim ya abi. Hani ben mat falan göremiyorum ortalarda:) Gündüzleri muhasebe, akşamları heykeltıraşlık abiciğim. O kareyi çekipte sizlerle paylaşabilmek için ben her köşesi iş ve toz dolu atölyenin altını üstüne getiriyorum şenin şu yaptığına bak Allah aşkına.

Neyse, yazdım abim bunları bir köşeye. Demek ki bundan sonraki modeli çalışırken 3B' nin yanında EFE' side şart:D

Sevgili Tuncay ben alınmadım!!!!!!!!!!!!!

Sen ne alınacaksın? Alınacaklar belli tabi:rolleyes:

keşfetmekiçinbak
25.07.13, 14:48
Facebooktan alıntıdır.
Hasan Akkoyun: Başkanım hayırlı olsun tipi biraz tanıdık geldi. Kimin tipinden kopya çektin?
M Serkan Inanç: 3B' ye benzetmeye çalıştık. Beğenmediysen üçünü beş veya sekiz de yapabiliriz Hasan abi;)
Hasan Akkoyun: Aman kardeş bize 3 yetiyor. Kurban oluyum fazlasını çıkarma Serkanım :)
M Serkan Inanç: Tamam abi anlaşıldı. Sadece 3B;)

Yani...
O model 3B abimin resminden esinlenerek yapılmıştır. Hatta bir tanede fidan diken balıkçı modeli yapıyoruz. O nunda çalışmalarına değerli büyüğümün yüz ifadelerinden esinlenerek başladık. Nasipse kasım ayı civarlarında onuda sunacağız sizlere. Yani diyeceğim o ki barbunya pilakiler artık senin için çantaya dizilecek. Çok ayıp ettin çokkk. Bülent abim asla bu yazılanları unutmaz:)

Sazan matını kırdım dedim ya abi. Hani ben mat falan göremiyorum ortalarda:) Gündüzleri muhasebe, akşamları heykeltıraşlık abiciğim. O kareyi çekipte sizlerle paylaşabilmek için ben her köşesi iş ve toz dolu atölyenin altını üstüne getiriyorum şenin şu yaptığına bak Allah aşkına.

Neyse, yazdım abim bunları bir köşeye. Demek ki bundan sonraki modeli çalışırken 3B' nin yanında EFE' side şart:D

Sen ne alınacaksın? Alınacaklar belli tabi:rolleyes:

3B dediğiniz adamcağız gencecik delikanlı sayılır daha. Bence modelleme işinde bir sakatlık var. Şurası kesin ama 3B çalışırken siz, yanına bi küçük EFE kesinlikle şart.

Erhan ağabey ben de alınmadım. Hem sen ben biz ne alınacağız. Alınacaklar ortada ;)

M.Serkan İNANÇ
25.07.13, 15:20
Yarışma öncesindeki düşüncelerimizi paylaşabilmek adına derneğimizin değerli üyelerinden Sayın Mustafa FIRINCI tarafından 05.07.2013 tarihinde böyle bir konu açılmış idi.
Fakat 24.07.2013 tarihinde yarışma ile ilgili duyuru konusu dernek yönetimimizce ilan edildiğinden dolayı bu konunun geçerlilik süresi bitmiş olup 12-13-14-15 Eylül 2013 tarihleri arasında Bolu Gölköy Barajında gerçekleşecek 5. Geleneksel Sazan Balığı Yakalama Yarışması paylaşımlarınıza aşağıdaki linkten devam edebilirsiniz.

http://www.oltacilar.com/5-geleneksel-sazan-baligi-yakalama-yarismasi-bolu-golkoy-12-13-14-15-eylul-2013-t11525.html

Not: Konuyu kilitlemekten başka şansım kalmadığını düşünerek Mustafa kardeşim başta olmak üzere konuya katkı sağlayan tüm ağabey ve kardeşlerime teşekkürlerimi sunuyorum:D