PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ikizce göleti hakkında

osmansezgin
19.05.12, 21:54
saygı değer oltacılar derneği üyesi abilerim ve kardeşleri öncelikle iyi geceler dilerim form içerisinde de aratmama rağmen ikizce göle haymana hakkında bir bilgi bulamadım bu göletin durumu nedir önceki gün bi arkadaşımla konuşurken bu göleti bana tavsiye etti bende hiç duymamıştım bu gölette turna balığı olduğunu söyledi eee doğal olarak benide iştahım kabardı tabiki ama bir iki araştırma yaptım bu gölette avlanmak yasakmış diye okudum konuyla alakalı beni bilgilendirebilirseniz sevinirim. iyi geceler (başlık yanlış yolmuş ikizce göleti özür dilerim)

gökhan
19.05.12, 21:59
Osman iyi akşamlar orası kamu alanı yani dediğin gibi avlanmak, girmek yasak. Avlanan varsa tanıdığı olduğı için girmiştir. Ben geçen yıl şansımı denedim izin vermediler, turna balığı çok yok dediler. Eğer tanıdık bulamazsan ikizceyi unut başka av yeri bul.

osmansezgin
19.05.12, 22:55
gökhan abi bilgi için teşkkür ediyorum. ben buruyı hiç duymamıştım bi arkadaş söyledi başka avlakları denedik denemeye devam edecez iyi geceler saolasın abi

Ahmet ŞENOL
20.05.12, 16:50
Aynen kardeş. Tanıdık varsa girebiliyosun. yoksa hiç uğraşma derim ben..

mehteran
20.05.12, 17:17
Osman iyi akşamlar orası kamu alanı yani dediğin gibi avlanmak, girmek yasak. Avlanan varsa tanıdığı olduğı için girmiştir. Ben geçen yıl şansımı denedim izin vermediler, turna balığı çok yok dediler. Eğer tanıdık bulamazsan ikizceyi unut başka av yeri bul.

Arkadaşlar kendi ağzınızla yasak diyorsunuz, sonrada tanıdık varsa diyorsunuz.:rolleyes::rolleyes: Yanlış yapıyorsunuz derim... Biz OLTACILAR tanıdık arayarak avlanacaksak, göletlerimizi ve doğamızı kim koruyacak.????:mad: Yasak konulmuşsa vardır bir sebebi, sebebini araştırın lütfen... Tanıdık falanda araya sokup böğle avlaklarda avlanmayın, hatta ve hatta, Oltacılar neferi olarak avlağa gidenleri kolluk kuvvetlerine şikayet edin..

Ahmet ŞENOL
20.05.12, 17:30
Yasağın sebebi devlet arazisi olması gürkan abi. Yoksa av yasağı falan yok.

mehteran
20.05.12, 17:33
Yasağın sebebi devlet arazisi olması gürkan abi. Yoksa av yasağı falan yok.

Bu gölette av yasağı yoksa... Yasağı kim koymuş ozaman... Muhtarmı ?? Köy halkımı ?? Biliyorsunuzki burası Türkiye, demokrasilerde çareler tükenmez.... Resmi yazılı dilekçe işi çözer kanısındayım....

Ahmet ŞENOL
20.05.12, 17:35
Abi şöyle düşün. Bir arazi içinde gölet düşün. Tel örgü ile çevrilmiş. İçeride tavuk mandıraları ve ekin tarlaları var. Burası devletin bir kurumuna ait. Bu sebeple içeri kimseyi almıyorlar. Sadece oranın çalışanları içeri girebiliyormuş diye duydum.

mehteran
20.05.12, 19:06
Abi şöyle düşün. Bir arazi içinde gölet düşün. Tel örgü ile çevrilmiş. İçeride tavuk mandıraları ve ekin tarlaları var. Burası devletin bir kurumuna ait. Bu sebeple içeri kimseyi almıyorlar. Sadece oranın çalışanları içeri girebiliyormuş diye duydum.

Ozaman tel örgü ile çevrilmişse,, demektirki bu gölet tel örgü içinde bulunanan işletmeciye ait.. Adam istese tüfekle ötünüzden bile vurur sizi...

gökhan
20.05.12, 19:42
Arkadaşlar kendi ağzınızla yasak diyorsunuz, sonrada tanıdık varsa diyorsunuz.:rolleyes::rolleyes: Yanlış yapıyorsunuz derim... Biz OLTACILAR tanıdık arayarak avlanacaksak, göletlerimizi ve doğamızı kim koruyacak.????:mad: Yasak konulmuşsa vardır bir sebebi, sebebini araştırın lütfen... Tanıdık falanda araya sokup böğle avlaklarda avlanmayın, hatta ve hatta, Oltacılar neferi olarak avlağa gidenleri kolluk kuvvetlerine şikayet edin..

Abi doğayı koruma konusunda sen nasılsan bizde öyleyiz.
Avlağın yasak olmasının nedenini açıklamışlar.

Ahmet ŞENOL
21.05.12, 08:38
Ozaman tel örgü ile çevrilmişse,, demektirki bu gölet tel örgü içinde bulunanan işletmeciye ait.. Adam istese tüfekle ötünüzden bile vurur sizi...

İşletmeci yok Gürkan abi. Burası devletin kurumu.

şahin06
21.05.12, 15:09
arkadaşlar ikizcede ekili alanlara falan zarar verilmesin diye çevirmişler pek avcı almıyolar ben bikaçkere gittim tanıdıklar ikizceli biara gidebiliriz bikaç arkadaş

ertan_06
22.05.12, 11:50
göleti adamın birisi kiralamış o ve arkadaşları dışında kimse tutamıyomuş diye duydum ne kadar doğru bilemiyorum tabi:):)

Ahmet ŞENOL
22.05.12, 12:14
Arkadaşlar, bu bölge tarla bitkileri araştırma enstitüsü tarafından kullanılıyor. Resmi müracaatta bile kimseyi almıyorlar. İçeride kıymetli bitkilerin olduğu ve devletin kurumunun işyeri olarak kullandıklarını bu sebeple balık avının yasak olduğunu bildirmişler. Dolayısı ile tel örgü içerisine girmek yasak. Tabiki balıkta tutamıyosunuz bu şekilde....

mehteran
23.05.12, 07:22
Arkadaşlar, bu bölge tarla bitkileri araştırma enstitüsü tarafından kullanılıyor. Resmi müracaatta bile kimseyi almıyorlar. İçeride kıymetli bitkilerin olduğu ve devletin kurumunun işyeri olarak kullandıklarını bu sebeple balık avının yasak olduğunu bildirmişler. Dolayısı ile tel örgü içerisine girmek yasak. Tabiki balıkta tutamıyosunuz bu şekilde....

Dedimya telden içeri girdiğiniz anda adamın sizi ötünüzden vurma yetkisi bile var.. Çünki özel olarak belirtilmiş olan (Telle çevrili)alana tecavüz ediyorsunuz..

Musa ERCİYAS
23.05.12, 18:07
Dedimya telden içeri girdiğiniz anda adamın sizi ötünüzden vurma yetkisi bile var.. Çünki özel olarak belirtilmiş olan (Telle çevrili)alana tecavüz ediyorsunuz..

:D:D:D Gürkan abi alemsin sen ...:D:D:D

ergungorgun
05.06.12, 09:46
ikizce göletine bundan 3 sene öncesine kadar gidiyordum. (bir tanıdık vasıtasıyla) ama daha sonra izinleri kapattılar. biçer döver zamanı almıyorlar. çok büyük turna ve sazan balıkları var. genelde günü birlik alıyorlar geceye müsade etmiyorlar. çünkü çok güzel çamlar vardı karşı tarafta gelen balıkçılar bir ksımını yakmışlar. ben sazan için gidiyordum ama büyük turna tutanı gördüm. genel olarak ufak bir gölet...

serkan19
11.06.12, 12:13
tanıda gerek yok kardes gırebılırsın rahatlıkla ama balık tutmak zor orda bence

ozkan_kilicarslan
11.06.12, 13:37
İkizceler Göletine girmek ve avlanmak yasak mı? Vallahi tam anlamadım...... :o :o :o

Ahmet ŞENOL
11.06.12, 14:53
İkizceler Göletine girmek ve avlanmak yasak mı? Vallahi tam anlamadım...... :o :o :o

Yasak Özkan. Orası Tarım bakanlığına ait tarla bitkileri bölümünün çalışma alanı. Gölette bu arsanın içinde. Bu sebeple heryeri tel örgü ile çevrili. Girmek ve balık avı yapmak yasak.

Aydın DEMİR
11.06.12, 19:32
tanıda gerek yok kardes gırebılırsın rahatlıkla ama balık tutmak zor orda bence

Orası resmi bir kurum olduğu için kimse giremez. Ayrıca orda adam boyu turna var. Girebilecek varsa benide götürsün ben adam boyu turna çıkarırım :D:D:D

Anti_x
22.06.12, 18:33

arkadaşlar tatlı sularda amator balıkcı belgenızle aslında olta kullanmak kaydı ile avlanılabılır ben bırkac kez gıttım tutugumuz turnalarda oldu tatamadıgımız zamanlarda oldu ama sunu soyleyım dedıklerı gıbı tanıdık olması lazımdedıklerı gıbı nızamıyeye ısım yazdırıyorsunuz ve o sekılde gırebılıyorsunuz veya arkadan kacak gırebılıyorsunuz bız ısım yazdırdık ve gırdık balıga gırınce dedığı gıbı arkadaşın adam boyu turnalar var en kucugu bıle lımıtın ustunde bız avlanırken jandarma geldı olayın ılgınc yanına bakarmısınız kımlık ıstedı verdık ısım yazdırdınız mı dedı soyledık oda var asıl bomba gelıyor dedımkı bir de şu amator avlanma belgesını sorun komutan dedım ve o sormadan eline iliştirdim tesekkur ettı bende tesekkur ederım dedım ve avlanmaya devam ettım tutummu tutup tutmamam onemlı degıl ama ilk olarak avlanma belgesını sorması lazımdı diye düşünüyorum evet kamu kuruluşu alanı özel bıtkıler veya hayvan yetıstırıcılıgı olabılır ama kendını bilen balıkcılar hıc bır yere zarar verdıgını dusunmuyorummm

M.Serkan İNANÇ
22.06.12, 23:24
arkadaşlar tatlı sularda amator balıkcı belgenızle aslında olta kullanmak kaydı ile avlanılabılır ben bırkac kez gıttım tutugumuz turnalarda oldu tatamadıgımız zamanlarda oldu ama sunu soyleyım dedıklerı gıbı tanıdık olması lazımdedıklerı gıbı nızamıyeye ısım yazdırıyorsunuz ve o sekılde gırebılıyorsunuz veya arkadan kacak gırebılıyorsunuz bız ısım yazdırdık ve gırdık balıga gırınce dedığı gıbı arkadaşın adam boyu turnalar var en kucugu bıle lımıtın ustunde bız avlanırken jandarma geldı olayın ılgınc yanına bakarmısınız kımlık ıstedı verdık ısım yazdırdınız mı dedı soyledık oda var asıl bomba gelıyor dedımkı bir de şu amator avlanma belgesını sorun komutan dedım ve o sormadan eline iliştirdim tesekkur ettı bende tesekkur ederım dedım ve avlanmaya devam ettım tutummu tutup tutmamam onemlı degıl ama ilk olarak avlanma belgesını sorması lazımdı diye düşünüyorum evet kamu kuruluşu alanı özel bıtkıler veya hayvan yetıstırıcılıgı olabılır ama kendını bilen balıkcılar hıc bır yere zarar verdıgını dusunmuyorummm

2/2 NUMARALI AMATÖR (SPORTİF) AMAÇLI SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2008/49)
İKİNCİ BÖLÜM
Amatör Balıkçılık Yapılması
Türk vatandaşlarının amatör balıkçılık yapmaları

MADDE 4 – (1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek kişiler, bu Tebliğ ile getirilen yasak, sınırlama ve sorumluluklara uymak şartıyla amatör balıkçılık yapabilirler. Bu kişilere müracaatları halinde, veriliş tarihinden itibaren (dört yıl-DEĞİŞTİRİLDİ) beş yıl (Değişiklik RG-10/07/20-10-27637) geçerli olmak üzere, il ve ilçe müdürlüklerince Amatör Balıkçı Belgesi verilir. Bu belgenin alınması veya avcılık sırasında bulundurulması zorunlu değildir.

Çamlıdere Barajı' nın etrafı neden kepçelerle kazılıp balıkçıların araçları ile su kenarına inmesi yasaklandı biliyormusun Murat?

gökhan
22.06.12, 23:33
kendını bilen balıkcılar hıc bır yere zarar verdıgını dusunmuyorummm

Abi kendini bilenler bilmeyenlerden çok ama çok az, içki içenler taşkınlık yapanlar küfür edenler olunca biz balıkcılar çok iyi bilinmiyoruz.

M.Serkan İNANÇ
22.06.12, 23:49

13.09.2011 tarihinde www.oltacilar.com forumumuza üye olup şuanda OLTACILARDER resmi üyesi olan Ahmet arkadaşımızda hatırlarki foruma üye olduktan bir süre sonra burası ile ilgili buna benzer bir konu açmış, kendisine tarafımdan rica bulunulmuş, ricamı kırmadığından dolayı akabinde konusu tarafımdan silinmiştir. (Bunu not olarak düşeyimde konuyu okuyan arkadaşlarımızın bilgisi olsun istedim.)

Şimdi gelelim İkizce Göleti' ne

05.12.2011 tarihli mesajlar
Merhaba ağabeylerim ve arkadaşlarım;

Bu hafta yine malum avlağımıza gittik. Hava soğuk diyerek saat 11 gibi avlağa vardık. Aman yarabbi o da ne? Heryer buz tüm göl donmuş. Çok nadir bazı yerlerinde su çözülmüş fakat sadece açıklarda buz çözülmüş. Yapacak bişey yok bir güzel temiz hava sohbet muhabbet bu şekilde günümüzü sona erdirdik

Dönüş yolunda iken hep aklıma gelir İkizce göletine uğramak. Hani yasak diyorlarya. Köyden girip göletin arkasına dolandım ve kapı bulamadım. Tel örgüyü kesip kırmışlardı. Oradan içeri girdim. Bekçi yok görevli yok sanki terkedilmiş. Amacım neden amatör balıkçıların buraya giremediğini sormaktı görevlilere. Bir iki balıkçı gördüm onlarda balık olmadığından müzdaripti. Balıkçılar tarım bakanlığında çalıştıklarını ve müdürlerinden izin belgesi alarak balık tuttuklarını söylediler.

Bu ikizce göleti neden balık avına yasak?

Ahmet kardeş şimdi nereden başlasam nasıl anlatsam bilemedim ki.
Hemen aklıma gelen bir kaç bildiğimi veya duyduğumu paylaşayim:)
İkizce sulama göleti benim bildiğim çok öncelerden üretim çiftliği olarak kullanılıyormuş. Ama sonradan üretim çiftliği kapatılmış. Çok büyük Sazan balıklarının olduğu söylenilir. (Tabikii ağcılar yok etmedilerse. Biz, OLTACILARDER orada orada bir kaç ağcı yakalattık. Hatta size ne kardeşim diyede ilgili kişilerden tabir yerinde ise fırçada yedik:))
Turna balığı benim bildiğim oraya sonradan atılmış olması lazım. Ama bu konuda tam bir bilgiye sahip değilim.
Ayrıca duyumlarıma görede çok eskiden o gölete ekolojik açıdan zararlı balıklar listesinde bulunan, sivri sineklerle mücadelede kullanılıp başlangıçta zararsız olduğu düşünülen fakat sonradan diğer balık türlerinin yumurtalarını yiyerek, neslinin tükenmesine neden olduğu kesinleştiğinden ekolojik zararlı balıklar listesine konulan ve normalde istilacı bir tür olan Gambusia' lar bir türlü kaçmış veya zaten orada varmış:)
O tel örgüler ne durumdadır bilmiyorum ama en son duvarlar yükseltilip tel örgü çekilirken neden tel örgü çekildiğini araştırmış içeride bulunan Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü' ne ait tesislerden malzeme çalındığı ve yine ayrıca Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü' nün uygulama bahçeleri içeri girenler tarafınan zarar görmesin diye tel örgü içerisine alındığını duymuştum.
Doğa ve Çevre Dostu Amatör Oltacılar Derneği' mizin ilk kurulumunda zaman zaman oraya giderdim ama uzunca bir süredir gitmiyorum.

OLTACILARDER olarak o göletle ilgili 09.08.2011 tarihinde (eski adıyla) Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü' ne verdiğimiz dilekçeye cevap olarak Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığınca işletilmekte ve sulama göleti olarak kullanılmaktadır denildi.
2/2 Tebliğ' de yasaklar listesinde yok.
Oralarda çalışan tanıdığın varsa gider avlanırsın ama yoksa sorun yaşarsın. İçeri girenlerin çoğunun tanıdığı olduğu için girebiliyorlar:)
Benim orada çalışan bir iki arkadaşım var ama onlarda bizi balığa götür diye bana yalvarıyorlar. Ne iştir anlamadım:D

Devamını OLTACILARDER 12 Şubat 2012/Ankara Yemleme Etkinliği (Yaban Hayatını Koruyalım) ' ne katılıpta o bölgedeki Yaban Hayatına sahip çıkan derneğimiz veya forumumuz üyeleri anlatsınlar istiyorum. Bu konuyu görürlerse gereken cevabı yazarlar diye ümit ediyorum.
En nihayetinde en son o bölgeye gidipte oradaki görevli arkadaşlarla onlar muhabbet ettiler.
Oradaki görevli arkadaşlardan OLTACILARDER hakkında güzel sözler duymuştu o bölgeyi yemleyen arkadaşlarımız diye hatırlıyorum:)
http://www.oltacilar.com/oltacilarder-12-subat-2012-ankara-yemleme-etkinligi-yaban-hayatini-koruyalim-t10299.html?&highlight=yemleme

hyildiz
23.06.12, 00:07
topaklı göleti deyin ikizce göleti deyin o dediğiniz yer tarım bakanlığının arazisi yani kamuya kapalı alan nasıl bir devlet dairesine girerken kimlik gösterip izin alıp giriyorsanız izin alıp girmek zorundasınız şunu da belirtmek lazım orada buğday arpa vs hububat denemeleri yapılmakta ayrıca tavuk hastalıkları yemleme ve yeni ırk araştırmaları yapılmakta müsaade edin de devlete her zaman her kişiyi almasınlar siz nasıl bir laboratuvara izinsiz giremiyorsanız oraya da izinsiz giremezsiniz avcılıktan daha önemli olan ülkemizin geleceğidir. kaçak giren arkadaşlara da önemle duyurulur hepinize rastgelsin saylılar

Yasin ÖZTÜRK
23.06.12, 14:20
Ben oraya girdim balık alamadım, benim düşüncelerim şöyle;

Araştırma göleti olduğu için bir zamanlar larva tenya kurt araştırmalarının olduğunu duydum, yani balık varsa bile tenyalıdır sanıyorum yenmez???

Yağmur suyuyla beslendiği için balığın lezzetli olduğunu da sanmıyorum, şahsen tercihim akarsu yada baraj ama gölet şeklinde suların balığından uzak durmaya çalışırım.....

Bu işi keyif için yapıyoruz devletin tel örgüsüne zarar verip girerek oradaki görevlilerle tartışarak keyfimizi kaçırmaktansa hiç olmasın daha iyi benim görüşüm, hepinize rastgele:)

jontravoltka
27.03.13, 01:16
geçen sene kapısını geçerken açık görünce girdim içeri tepede bekçiler vardı adamlara rica ettik e gelmişiniz yasak ama hadi tutun dediler.bizde açtık oltaları sallamaya başladık yaklaşık 3 kılo veya daha büyük kaçırdık iki tane sonra akşama doğru iki tane orta boy aldık.oraya belediyeye gidip yenimahalle belediyesiydi sanırım isim yazdırıyomuşuz hafta içi.ordan bekçilere bildiriyolarmış yani izinli olanlar tutabiliyor.yasak sadece izinsizlerymiş.ben iki defa açık kapı görünce girdim adımı yazdırmadım şansını denemek istersen sen bilirsin.balık var.fakat turnaya gittiğin yerlere yakın zaten uğraşma derim ben saygılar